Včerajší raketový zásah, pri ktorom zomreli dvaja občania Poľska v pokojnej dedine Przewodow, neďaleko ukrajinských hraníc, vydesila celý svet. Ak by totiž išlo o cielený útok na krajinu NATO, došlo by ku aktivovaniu kolektívnej obrany aliancie.

Nešlo vraj o ruskú strelu

Prvotné informácie potvrdili len toľko, že išlo o strelu ruskej výroby. Tie však majú vo výzbroji aj Ukrajinci a Bielorusi. Už dnes ráno priniesla agentúra AP správy o tom, že Poľské územie pravdepodobne zasiahla strela ukrajinskej protivzdušnej obrany. Tá mala byť vypálená proti ruskej rakete. Odvoláva sa na zdroje v armáde USA. Nateraz to však potvrdené nie je.

Nie je to útok na Poľsko

My sme sa preto oslovili generála Pavla Macka, ktorý sa bezpečnostnej situácii, ako kedysi najvyššie postavený Slovák v NATO, venuje. “Bez ohľadu na to, koho raketa to bola, sa dá povedať, že nešlo o úmysel napadnúť územie Poľska. Preto hovoriť o útoku na Poľsko je nesprávny slovník. Útok znamená vedomý nepriateľský akt a v tomto prípade by sa to nedalo preukázať, aj keby to bola ruská raketa,“ vysvetľuje Macko.

Zodpovední sú Rusi

Dodáva však, že bez ohľadu na to, či to bola ukrajinská alebo ruská raketa, je zodpovednosť jednoznačne na strane Ruska. „To vedie agresiu veľmi blízko hraníc Ukrajiny s ďalšími štátmi, tým pádom vyvoláva aj riziko takýchto incidentov. Nedávno sa stal incident, kedy Rusi bombardovali ciele v Západnej Ukrajine cez územie Moldavska. Čiže strely mohli spadnúť aj v Moldavsku. Je to porušovanie pravidiel,“ dopĺňa s tým, že napriek tomu, že Rusi vedú nelegitímnu vojnu, musia si dávať veľký pozor, aby do nej nezatiahli, priamo či nepriamo, ďalšie krajiny.

Treba ostrú reakciu

Ukrajinci majú podľa neho právo sa na svojom území brániť. „A ich protivzdušný systém bol aktivovaný v súvislosti so včerajším masívnym ruským útokom, ktorý mal zasýtiť túto obranu. V takej situácii môže prísť k zlyhaniam na jednej aj druhej strane. Avšak zopakujem, primárnou príčinou je ruské ostreľovanie ukrajinského územia. Keby nebolo toho, nebola by vystrelená žiadna ukrajinská raketa,“ prízvukuje. Rusi útočia aj na ciele, ktoré sú blízko hraníc iných krajín, včera tak ostreľovali aj Ľviv. „Mala by prísť ostrá reakcia vyzývajúca Rusko, aby s operáciami pri hraniciach iných krajín skončilo,“ dodáva.

Príliš blízko

Podľa niektorých zdrojov bola cieľom ruského útoku, ktorý neskôr viedol k smrti dvoch Poliakov, transformátorová stanica Dobrotivir, ktorá prepája energetickú sieť Ukrajiny a Poľska. Nachádza sa v tesnej blízkosti hraníc na ukrajinskom území.

Protivzdušná obrana na útok

Informácie AP o tom, že išlo o ukrajinskú strelu protivzdušnej ochrany nateraz Biely dom nekomentoval. Podľa Macka sa až vyšetrovaním dokáže, aká bola trajektória strely a kde bol pravdepodobný bod štartu. „Až vtedy budeme naisto vedieť povedať, čo to bolo,“ vysvetľuje generál a dodáva, že Rusi používajú systém S300 na ostreľovanie pozemných cieľov, hoci sú to protivzdušné rakety. „Minimálne Mikolajiv a Krivý rih sú systematicky ostreľované týmito raketami,“ dodáva. Možnosť využitia S300 na útoky dokázali v deväťdesiatych rokoch Bielorusi.