Tip na článok
Ja nič, ja generál: Armáda hodila vinu na vodiča. Generál Novosad ako veliteľ vozidla za nič nemôže.

Generál pirát: Šéf pozemných síl Novosad sa rútil po diaľnici 190-kou

Zákony platia aj pre generálov a ich šoférov. Vojenské autá totiž nemajú právo prednostnej jazdy. Veliteľ pozemných síl generál Ondřej Novosad je zrejme výnimka.

Galéria k článku (3 fotografie )
Mal byť chlap: Podľa exministra obrany Ľubomíra Galka šofér iba plní rozkazy a sám od seba rýchlo nejazdí.
Ja nič, ja generál: Armáda hodila vinu na vodiča. Generál Novosad ako veliteľ vozidla za nič nemôže.
Dôkaz: Čitateľ nám poskytol video, ktoré zachytáva auto s generálom rútiace sa po diaľnici obrovskou rýchlosťou.

Nielen premiér či ministri majú náročný život s pracovným kalendárom zaplneným do poslednej minúty. Zjavne aj veliteľ Pozemných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky generál Ondřej Novosad pracuje na doraz hodinových ručičiek.

Čitateľ týždenníka Plus 7 DNÍ zachytil na videu, ako sa jeho služobné auto okolo pol deviatej večer rúti zhruba 190-kilometrovou rýchlosťou po diaľnici neďaleko Popradu. Vojenský Volskwagen Passat nebol nijako označený, nemal ani majáky. Jediné, čo ho odlišovalo od civilných vozidiel, bola vojenská značka.

Ako blesk

„Zhruba okolo Východnej nás ofúkol veľkou rýchlosťou Passat. Všimol som si vojenskú značku, no iba prvé dve čísla,“ hovorí čitateľ, ktorý bol svedkom vysokej rýchlosti.

„Chcel som vidieť celú značku, tak som pridal za ním. Tipoval som, že išiel okolo 160- -170 kilometrov za hodinu. No mýlil som sa. Aj keď som zrýchlil na 190 kilometrov, stále som ho nedobiehal,“ pokračuje v rozprávaní čitateľ, ktorý nechce zverejniť meno, lebo si je vedomý, že aj on vážne porušil dopravné predpisy.

„Už som to chcel vzdať, ale zrazu vojakov pribrzdilo iné auto v ľavom pruhu. Spolujazdec tak nakrútil na mobil rýchlosť na tachometri i Passat pred nami. Išli sme 180, no zrazu vojenské auto zrýchlilo a zmizlo nám, hoci my sme išli stále 180 km/h. On určite išiel nad 190 k m / h , “ končí svoje rozprávanie čitateľ, ktorý nám poskytol aj videozáznam.

Generál na výjazde

Ministerstvo obrany potvrdilo, že v ten deň vozidlo využíval veliteľ pozemných síl brigádny generál Ondřej Novosad. Na otázku, kam sa tak náhlil o pol deviatej večer, odpovedal hovorca Ozbrojených síl Štefan Zemanovič nasledovne: „Veliteľ Pozemných síl OS SR sa v stredu zúčastnil na viacerých rokovaniach v Bratislave, Trenčíne a v Trebišove.“

No evidentne pred deviatou večer bol ešte len pri Poprade a od Trebišova stále ďaleko.

Čítajte viac:

Juraj Široký lieta v osmičkovej audine s majákom načierno

Vysoko nad limit

Zákony platia aj pre generálov a ich šoférov. Vojenské autá totiž nemajú právo prednostnej jazdy. V tomto prípade vozidlo generála Novosada išlo minimálne o 50 kilometrov za hodinu rýchlejšie, ako je povolená rýchlosť. Ak by ich namerali policajti, hrozila by im pokuta až 520 eur. A strata vodičáka ako bonus.

Vinu hádžu na šoféra

Vojakov sme sa pýtali, ako je to vo vojenskom aute, či môže napríklad rýchlu jazdu rozkázať veliteľ vozidla (generál) a či šofér (desiatnik) takýto rozkaz môže odmietnuť.

„Vodič má podľa zákona povinnosť dodržiavať všetky ustanovenia zákona o cestnej premávke a je povinný odoprieť prípadný protizákonný rozkaz nadriadeného,“ uviedol hovorca Zemanovič. Zároveň dodal, že za dodržiavanie predpisov je „výlučne zodpovedný“ vodič.

Vinu za rýchlu jazdu tak generálny štáb hodil automaticky na vodiča. „To by som chcel vidieť, ako nejaký vodič desiatnik povie generálovi, že nepôjde rýchlejšie, keď mu on oznámi, že sa ponáhľa,“ krúti hlavou profesionálny vojak, ktorý pre smernicu o zákaze vyjadrovať sa nechce zverejniť meno.

To isté si myslí exminister obrany Ľubomír Galko. „Generál by mal byť chlap, priznať chybu a sumu vo výške pokuty by mohol venovať napríklad na charitu. Chudák šofér iba plnil rozkaz,“ hovorí Galko a dodáva, že vodič ide vždy tak rýchlo, ako mu povie minister alebo generál, ktorého vezie.

„Ak ide nad povolenú rýchlosť, tak len a len na rozkaz nadriadeného,“ dodáva Galko.

Rýchly minister

Aj exminister Galko vie, čo to je rýchla jazda. Piateho mája 2011 ráno sa ponáhľal z Trenčína, kde vyznamenával vtedy 99-ročného generála Jána Strculu, do Bratislavy na stranícku akciu. Policajný ochrankár išiel vtedy s Galkom po diaľnici tiež takmer 190-kilometrovou rýchlosťou.

Jazdu pritom natočil priaznivec strany Smer, ktorý náhodou išiel na 80-tisícovom Mercedese triedy S a natáčanie na mobile mal zapnuté ešte predtým, ako ho policajná kolóna s majákmi na diaľnici obehla. Video potom „našiel na stole“ vtedy Galkov najvýraznejší kritik Robert Kaliňák.

„Áno, išli sme vtedy rýchlejšie, ale my sme vtedy boli na majákoch, takže sme nič neporušili. Predtým aj potom sme však využívali rýchlu jazdu iba veľmi výnimočne,“ tvrdí Galko a dodáva, že generáli nemajú právo obchádzať dopravné predpisy.

VIDEO Plus 7 Dní