Toto nebudem tolerovať! Nový generálny prokurátor Maroš Žilinka dnes zareagoval na vyjadrenia špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.

Lipšicov Úrad špeciálnej prokuratúry totiž dnes vydal oficiálne stanovisko, kde označil vyšetrovanie inšpekčnej služby za snahu spomaliť a zabrzdiť vvyšetrovanie závažnej trestnej činnosti, ktorú vyšetruje pracovná skupina Očistec pod dozorom prokurátorov ÚŠP.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.
Zdroj: Jaroslav Novák

„Sme presvedčení, že relevantné podozrenia týkajúce sa integrity vedených trestných stíhaní je potrebné preveriť. Malo by sa tak však diať len zákonným spôsobom a bez toho, aby bola verejnosť zavádzaná nepravdivými informáciami,“ píše v stanovisku Lipšic. Podľa Lipšica je dôležité, aby sa verejnosť dozvedela, v čom konkrétne mal krivo vypovedať jeden zo zadržaných svedkov Csaba Dömötör. Toho zadržala inšpekčná služba minulý týždeň a sudca ho vzal za krivú výpoveď do väzby.  Podľa Lipšica sa však jeho údajná krivá výpoveď netýkala žiadnej z medializovaných trestných vecí, ale trestnej veci, v ktorej v súčasnosti nie je nikto trestne stíhaný. Malo ísť o predaj pozemkov na Drotárskej ul. v Bratislave.

Špekulatívny a subjektívny

Generálnemu prokurátorovi Lipšicove vyjadrenie zvdihlo tlak. Podľa Žilinku išlo o neakceptovateľný spôsob reakcie na vyšetrovanie policajnej inšpekcie, ktorá rieši podozrenie, že dochádzalo k manipulácií svedkov v dôležitých kauzách, ktoré vyšetruje NAKA. 

„Nielen, že sa špeciálny prokurátor vyjadroval k veci, v ktorej Úrad špeciálnej prokuratúry nevykonáva dozor (dozor vykonáva prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava), ale špekulatívne polemizoval s jednotlivými dôkazmi neprípustný spôsobom vlastným pre obhajobu. Špeciálny prokurátor zabudol, že už nie je advokátom, ale prokurátorom, dokonca špeciálnym. Špeciálny prokurátor navyše verejne prezentoval svoje subjektívne názory vo veci, ktorá nie je právoplatné skončená. Špeciálny prokurátor bezprecedentne postupoval v rozpore so zákonným princípom zdržanlivosti prokurátora a spôsobom, ktorý neprispieva k zvyšovaniu dôveryhodnosti prokuratúry, čo ja ako generálny prokurátor SR nebudem tolerovať,“ napísal vo svojom vyjadrení Žilinka.

Maroš Žilinka: Generálny prokurátor.
Zdroj: TASR - Jakub Kot