„Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) zverejnil štvrté medziročné hodnotenie inštitucionálnej nezávislosti, odbornosti a otvorenosti vybraných 26 verejných inštitúcií v Slovenskej republike. Generálna prokuratúra Slovenskej republiky sa v rebríčku umiestnila s 80 % a hodnotením „vynikajúce“ na druhom mieste,“ pochválil sa generálny prokurátor Maroš Žilinka na Facebooku. Samotné INEKO robí porovnanie inštitúcií medziročne. „V našej metodike skúmame mieru nezávislosti inštitúcií od výkonnej moci a politikov, organizačnú aj finančnú autonómnosť a odbornosť a otvorenosť prebiehajúcich výberových konaní na vedúce pozície pre 26 vybraných inštitúcií,“ píšu na svojej stránke. Už štvrtýkrát sa na vrchole rebríčka ocitla Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, nasleduje ju Generálna prokuratúra a Ústavný súd. „Tieto inštitúcie sú jednoznačnými víťazmi v spôsobe obsadzovania a odvolávania čelných funkcionárov, suverenity organizácie, výšky platov a otvorenosti výberových konaní,“ píše INEKO.

Znepokojuje SIS či Finančné riaditeľstvo

Naopak, najhoršie hodnotenými zostávajú Slovenský pozemkový fond, Správa štátnych hmotných rezerv a Pôdohospodárska platobná agentúra. „Z legislatívneho hľadiska, ale aj z pohľadu praxe sú znepokojujúco nízko hodnotenými aj Protimonopolný úrad, Finančné riaditeľstvo či Slovenská informačná služba. Na spodných priečkach sú najmä inštitúcie vedené výlučne jednou osobou, ktorá je dosadzovaná a odvolávaná monokraticky jedným štátnym orgánom – najmä ministrom alebo vládou a výber vedúceho funkcionára väčšinou prebieha za zatvorenými dverami. Silné prepojenie na vládu znamená aj zásahy do organizačnej štruktúry inštitúcií, obsadzovanie zástupcov šéfov či schvaľovanie štatútov,“ vysvetľuje inštitút.

Sklamali Maroszom

A dodáva, že medzi odporúčania pre zákonodarcov patrí stanovenie lehoty povinnej politickej pasivity pred nástupom do funkcie na najmenej dva roky. „Napriek chýbajúcej legislatíve sa minulý rok zdalo, že tento trend dosádzania politikov do vedúcich funkcií už skončil. Z pôvodných štyroch (guvernér NBS Peter Kažimír, sudcovia ÚS Jana Laššáková a Mojmír Mamojka a predseda ÚRSO Ľubomír Jahnátek) už zostali v kreslách len dvaja (Peter Kažimír a Jana Laššáková). Nepríjemným prekvapením je preto nová politická nominácia Jána Marosza do čela Slovenského pozemkového fondu,“ dodáva INEKO.