Mala pomerne náročný deň. Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová pricestovala na Slovensko včera. Za jeden deň stihla vystúpiť na medzinárodnej bezpečnostnej konferencii Globsec, stretnúť sa s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, navštíviť pamätník Jána Kuciaka na námestí SNP aj absolvovať rozhovor v televízii.

Stretnutie s Kuciakom

Metsolová, ktorá je vo funkcii šéfky parlamentu od minulého roku, najskôr v pondelok cez deň vystúpila na Globsecu v paneli venovanom populizmu a riešeniu globálnych kríz. Potom sa presunula do prezidentského paláca kde ju privítala Zuzana Čaputová. Spoločne rečnili o tom ako nás ohrozuje propaganda a videnie sveta cudzích mocností a prečo si musíme chrániť to svoje. „Okrem aktuálnej situácie u nás a v Eúrópe sme diskutovali najmä o výzvach pre demokraciu a ochrane právneho štátu v súvislosti s hybridnými hrozbami, ktorým čelíme," okomentoval stretnutie s Malťankou hlava štátu.

Roberta Metsolová na stretnutí so Zuzanou Čaputovou v paláci.
Zdroj: Zuzana Čaputová/IG

Prvá žena EÚ parlamentu potom svoje kroky nasmerovala na námestie SNP v Bratislava kde si položením kytice a zapálením sviečky uctila pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Stretla sa pri tom aj s ich rodičmi. „V mene Európskeho parlamentu som im odovzdala slová, ktoré zdieľajú aj iní členovia parlamentu. To, že bol umlčaný hlas Jána Kuciaka, bolo šokujúce. Procesy stále prebiehajú a musíme mať vieru," povedala Metsolová pre televíziu TA3.

Víno a úsmevy

Po skončení oficiálnych pracovných povinností si už dopriala relax v centre Starého mesta. Vo večerných hodinách ju doviezla limuzína na Hviezdoslavove námestie. V sprievode ochrankárov sa už pešo po korze presunula do luxusnej reštaurácie kde sa zvyknú ukazovať aj slovenskí politici, celebrity a kadejakí zbohatlíci. V spoločnosti dvoch žien a jedného muža sa Metsolová očividne uvolnila a popri večeri si dopriala aj nejaký ten pohárik vína. Dobré jedlo, alkohol a príjemná spoločnosť sa pretavili aj do jej veselej nálady. S úsmevom na tvári pobudla v reštaurácii až do zotmenia. Po dnešnom stretnutí s premiérom Ľudovítom Ódorom politička ukončí svoju návštevu Slovenska a odlieta naspäť do Bruselu.

FOTO šéfky EÚ parlamentu na večeri v Starom meste nájdete v GALÉRII ►►► TU