„Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal dnes (24. januára 2023) na Špecializovaný trestný súd obžalobu na Ľ. R. pre súbeh pokračovacieho zločinu poškodzovania finančných záujmov Európskej únie a subvenčného podvodu," potvrdila hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová. Informáciu priniesli aktuality.sk.

Peniaze brala, ale vraj nepestovala

Roškovú vinia z toho, že inkasovala peniaze aj za pôdu, na ktorej nehospodárila. Ako poslankyňa mala silné politické pozadie v strane Smer a od farmárov na východe si vyslúžila prezývku grófka Zemplína. Rošková popiera, že by sa dopustila zločinu.

Peniaze chcú späť

Od jej firmy Agro Porúbka si pýta späť peniaze aj Pôdohospodárska platobná agentúra, ktorá priame platby vypláca. Ide o sumu 233-tisíc eur. Úradu sa zatiaľ podarilo vymôcť necelých 16-tisíc eur. Spoločnosť je však v konkurze a peniaze ani majetky na vyplatenie dlžníkov oficiálne nemá.

Odhalené náhodou

Kauza okolo „grófky" z východného Slovenska prepukla v roku 2018, po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Investigatívny novinár písal o talianskej mafii na Zemplíne a spomenul aj podvodné mechanizmy pri čerpaní dotácií na obrábanú pôdu. Na východ sa vzápätí vybral reportér Andrej Bán, ktorý ako prvý napísal text o Ľubici Roškovej a o jej údajnom farmárčení.

Aj staré letisko

Kontrolóri z Pôdohospodárskej platobnej agentúry preverili pozemky priamo na mieste. Namiesto skutočne obrobenej pôdy našli zarastené polia, ale aj absurdné plochy ako asfaltové parkovisko, súkromný areál SPP, hrádzu pri Zemplínskej šírave, či staré dedinské letisko, na ktorom bola len kopa hnoja. Ani to však nesignalizovalo, že Roškovej firma Agro Porúbka na mieste skutočne farmárči.