Bude telesná výchova na úkor duchovnej? Bývalý minister školstva a dnes poslanec Národnej rady za SaS Branislav Gröhling upozornil, že návrh zákona z dielne OĽaNO môže mať práve takýto výsledok.

Skupina poslancov z hnutia Igora Matoviča totiž predložila do parlamentu návrh o zavedení tretej hodiny telesnej výchovy na školách. Kresťanskí poslanci si však podľa Gröhlinga neuvedomili, že tretia hodina telesnej výchovy bude na cirkevných školách na úkor hodiny náboženstva. 

„Zákonom sa nezvýši pomer hodín, jedna hodina v prospech telesnej výchovy sa bude musieť niekde odobrať. Školy si tak už z disponibilných hodín nebudú môcť vybrať napríklad matematiku, cudzí jazyk, cirkevné školy náboženstvo, ale budú musieť povinne odučiť telesnú výchovu," uviedol exminister počas piatkovej (17.3) tlačovej besedy.

Pozoruhodné podľa neho je aj to, že autormi legislatívnej zmeny sú najmä kresťanskí poslanci OĽaNO: „Idú cirkevným školám zrušiť jednu hodinu náboženstva, pričom tieto školy majú stanovené, že musia odučiť dve hodiny. Namiesto nej bude povinná telesná výchova. Sú to amatéri v školstve, ktorí idú sami proti sebe, proti vlastnej ideológii."

Podpredseda SaS doplnil, že považuje za správnu väčšiu propagáciu športu medzi mladými, avšak nie je možné pretláčať šport do škôl takýmto spôsobom. Prináša to množstvo problémov, keďže napríklad nie všetky školy majú telocvične, pripomenul.

Poslanec OĽaNO a predseda školského výboru Richard Vašečka označil Gröhligove vyjadrenia za klamstvo a zlomyseľnú predvolebnú kampaň. „Zvýšenie počtu hodín telesnej výchovy budeme podporovať len vtedy, keď bude prijatý pozmeňujúci návrh, že to nebude na úkor disponibilných hodín, a teda aj prípadne hodín náboženskej výchovy,“ uviedol pre denník Postoj.

Splnomocnenec vlády pre mládež a šport Karol Kučera už niekoľko rokov propaguje zavedenie hodiny cvičení navyše s tým, že to pozitívne ovplyvni zdravotný stav deti. „Vzhľadom na stúpajúci výskyt obezity a cukrovky, ako aj sedavého spôsobu života, ale aj z pohľadu dvoch rokov pandémie, považujeme zavedenie tretej hodiny telesnej výchovy ako nevyhnutný krok pre zdravie našich detí,“ tvrdil vlani Kučera.

Návrh však naráža na odpor ministerstva školstva, podľa ktorého pre zlepšenie športovej výchovy najprv treba zabezpečiť vhodné podmienky. "Navyšovanie počtu hodín telesnej výchovy by nemalo byť cieľ, ale je to iba jedna z ciest ako zabezpečiť dostatočné množstvo pohybu žiakov na školách. Už dnes má množstvo škôl tretiu hodinu telesnej a športovej výchovy, tam, kde to bolo možné, už žiaci cvičia trikrát do týždňa," uvádza sa v stanovisku ministerstva.