Tip na článok

Gule pána ministra, syn pána prezidenta aj miliónová krádež u pána podnikateľa. Čo hýbalo Slovenskom uplynulý týždeň?

PLUS 7 DNÍ vyberá TOP udalosti uplynulého týždňa.

Galéria k článku (19 fotografií )

Malý Martinko

Hmotnosť 3 160 gramov, výška 49 centimetrov a zaujímavý dátum narodenia - 7. 7. 2017. Tieto čísla sprevádzali pri príchode na svet aktuálne azda najznámejšie bábätko na Slovensku - Martinka Kisku, pri ktorého narodení bol v popradskej nemocnici aj jeho tato, slovenský prezident Andrej Kiska. Nuž a ten sa priamo v zdravotníckom zariadení vyznal, že „niet krajšieho zážitku, ako je narodenie malého dieťaťa. Martinko je úžasný, krásny, rozkošný. Je to náš nádherný synček. Veľmi si želám, aby z neho vyrástol šťastný človek“.

Zároveň svojmu najmladšiemu z piatich potomkov predurčil, že to veru v živote nebude mať jednoduché, keďže nos má po ňom. Syna porodila prezidentovi jeho súčasná manželka Martina, s ktorou už má 12-ročnú dcéru Veroniku a 8-ročného syna Viktorka. Z predchádzajúceho manželstva má Andrej Kiska „dospelákov“ Andreja a Natáliu.

Majú gule

Slovenský národ si nedávno vypočul vskutku šokujúcu informáciu. A síce, že predstavitelia predchádzajúcej vlády Roberta Fica majú gule. Túto pikantériu prekvapujúco prezradil ľudu terajší minister hospodárstva Peter Žiga. Takto uniesť sa nechal priamo pred svojím najvyšším šéfom premiérom Robertom Ficom.

Stalo sa tak pri významnej udalosti, keď sa verejnosť dozvedela, že pokus Slovenských elektrární získať od štátu kompenzáciu za prevzatie vodnej elektrárne Gabčíkovo v medzinárodnej arbitráži nevyšiel. Podľa Žigu sa momentálne ukazuje, že kritici tohto kroku z roku 2015, ktorí tvrdili, že Slovensko príde v arbitrážach o milióny eur, nemali pravdu. Mali ju tí s guľami. A ostatní sú trasorítky.

Veselé oslavy

Sviatok svätého Cyrila a Metoda mal tento rok trpkú príchuť. Najskôr premiér Robert Fico počas svojho veľkolepého prejavu pod hradom Devín krikom „sprdol“ prezidenta Andreja Kisku, ktorý sa na oslavách nezúčastnil. Následne sa ozval dotknutý predseda parlamentu Andrej Danko, ktorému, hoci veľmi chcel, Fico vôbec neumožnil prejaviť sa.

No a napokon sa celá udalosť zvrhla na sťažnosti zničených divákov, ktorých pod Devín zvážali z celého Slovenska autobusy zaplatené ministerstvom vnútra. Oslavy svätých tak pripomínali skôr smerácku akciu ako skutočnú pripomienku dvoch vierozvestcov. A hoci prítomným zatancovala Lúčnica, nič to nemenilo na skutočnosti, že celý skvostný program musel národ v horúčavách sledovať postojačky. Pohodlné sedenie sa totiž ušlo len veľkým pánom, pričom obyčajnému plebsu ani jediná stolička. Raz darmo, nedá sa myslieť na všetko.

Hor’ sa na nákupy!

Sviatok, nesviatok, Slováci nakupovať budú. Aj keď im to naši mocipáni zakážu. Lebo ak si nemôžu svoje zásoby doplniť vo svojej domovine, jednoducho nasadnú do áut a vyrazia za hranice. Aspoň tí, ktorí majú možnosti.

No a zatiaľ čo naše nákupné centrá a priľahlé parkoviská zívali počas sviatku prázdnotou, kúpyschopné slovenské obyvateľstvo sa vrhlo na podporu cudzích ekonomík. Napríklad tej rakúskej, kde obchody v mestečkách blízko hraníc doslova praskali vo švíkoch. Veď nie je nič krajšie a zmysluplnejšie, ako počas voľného dňa vyraziť na nákupy.

Smola

Známy podnikateľ v stavebníctve Miroslav Remeta nemá veru šťastný rok. Okrem podozrení z daňových únikov, ktoré sa nedávno zosypali na jeho hlavu, si jeho luxusné bývanie v Bratislave vyhliadli zlodeji.

A úspešne. Odniesli si odtiaľ rekordný úlovok v hodnote viac ako milión eur. Podľa medializovaných informácií sa do bytu dostali ako kaskadéri, cez strechu a zamknuté balkónové dvere. Susedia prezradili, že počuli, že pánovi Remetovi zmizlo veľa peňazí z trezora. No a tiež drahokamy, náramky, niekoľko kusov značkových hodiniek limitovaných edícií, pričom tie najdrahšie vraj mali hodnotu dvoch luxusných trojizbových bytov v centre hlavného mesta. Polícia je v tomto prípade skúpa na slovo a k záležitosti sa nechcel vyjadrovať ani samotný podnikateľ, ktorého firma Dúha vyhrala tender na výstavbu tunela Višňové v hodnote 410 miliónov eur.

Chránení

Pred budovou policajného prezídia bolo pred pár dňami poriadne rušno. Niežeby tam prevážali nejakého nebezpečného mafiána, to len predseda slovenskej vlády Robert Fico a jeho manželka prišli vypovedať. Nie však ako obyčajní smrteľníci hlavným vchodom, ale pekne bočnou bránou určenou pre zamestnancov. To aby týchto významných ľudí chránili pred dotieravými novinármi.

Vypovedať boli ako svedkovia v závažnej kauze, ktorá sa týkala ich ohovárania poslancom a lídrom OĽaNO Igorom Matovičom. Ten ešte v júli 2015 prezradil, že manželia Ficovci majú údajne akési účty na Belize, za čo si od nich vyslúžil trestné oznámenie. Polícia obvinila Matoviča z ohovárania, no krajský prokurátor to zrušil.

Do hry však vstúpil horlivý námestník z Generálnej prokuratúry Peter Šufliarsky, ktorý nariadil Matoviča opäť obviniť. Tak sa aj stalo a manželia Ficovci museli prísť na políciu. Vraj ako chránené osoby, preto to špeciálne zaobchádzanie.

Nuž, zdá sa, že premiér sa hrá na chráneného len vtedy, keď to jemu vyhovuje. Lebo napríklad v minulosti, keď dával vo svojom služobnom BMW bozk na rozlúčku svojej vtedajšej asistentke, ochranu nepotreboval.

VIDEO Plus 7 Dní