Káčer je síce skúsený diplomat, avšak vo funkcii dočasného šéfa rezortu diplomacie ukázal, že vie byť doslova aj takpovediac na hulváta nediplomatický. Jeho vyhlásenia z posledných týždňov sú toho dôkazom. Gyimesi ho aktuálne obvinil, že má na svedomí atak na autobus futbalistov Dunajskej Stredy. Poslanec OĽaNO sa netají tým, že sa sám cíti byť hrdým Maďarom žijúcim na Slovensku. Obhajuje politiku maďarského premiéra Viktora Orbána. A aj v tomto ohľade je s Káčerom, ako sa vraví, na nože

Vajcia máme radšej v praženici, odkázal Gyimesi

"Káčerove provokácie a hecovanie ľudí proti Maďarom priniesli prvý výsledok. Autobus futbalistov DAC Dunajská Streda cestou na zápas do Banskej Bystrice zahádzali vajcami," upozornil Gyimesi a ukázal aj fotografie autobusu, ktorý sa mal stať v týchto dňoch terčom nejakých "dobrákov".

Fotografia autobusu futbalistov Dunajskej Stredy, ktorý zverejnil poslanec OĽaNO György Gyimesi. Na jeho prednej časti skončilo viacero rozbitých vajec.
Zdroj: facebook.com/Gyimesi
Autobus futbalistov Dunajskej Stredy zahádzaný vajcami. Fotografiu zverejnil György Gyimesi.
Zdroj: facebook.com/Gyimesi

Gyimesi na sociálnej sieti označil Káčera za nezodpovedného, excentrického a vulgárneho ministra. A má jasno v tom, prečo sa autobus futbalistov, ktorých fanúšikovia sa na zápasoch svojho tímu otvorene hlásia ku svojim maďarským koreňom, stal terčom "vajcovej sprchy". "Aj z tohto incidentu, ktorý doteraz nemal obdobu jasne vidno, že porozumenie a dobré spolunažívanie medzi Maďarmi a Slovákmi, ktoré sa pracne roky budovalo dokáže jeden extrentický a vulgárny minister zničiť dvoma - troma primitívnymi vyjadreniami. Musím odsúdiť tento skutok a zároveň mi je ľúto, že jeden nezodpovedný minister vie a môže takto narušiť naše inak krehké vzťahy," zdôraznil politik najväčšieho parlamentného klubu. Zároveň pripomenul, že "vajcia máme radšej v praženici".

Politik OĽaNO hodnotil aj udalosti v Michalovciach

Gymesi komentoval aj nedávnu diskusiu ministra obrany Jaroslava Naďa a šéfa slovenskej diplomacie Káčera v Michalovciach. Tá bola mimoriadne búrlivá. A prispeli k tomu aj Káčer. „Veď tí starí otcovia v SNP by sa tak za vás hanbili! Dogrcali by sa z vás, keby vás videli!" - kričal smerom k prítomnému publiku minulý týždeň Káčer. Prítomní občania totiž vyjadrili ostrý nesúhlas s politikou vlády pri téme vojny na Ukrajine.

"Na vlastnej koži pocítili stret s realitou, pretože to, čo si možno myslia v Bratislave si nemyslí ďalšia časť Slovenska. Veľká časť populácie nesúhlasí s ich politikou. A zistili na vlastnej koži to, že nazývať obyčajných ľudí, ktorí nesúhlasia s ich politikou vagabundmi, háveďou, dobytkom, neprináša žiadne politické body. Skôr naopak. Tých ľudí to ešte viac utvrdzuje v tom, že to čo oni reprezentujú nie je to, čo veľká časť obyvateľov chce. Z toho vyplýva aj môj názor: Štát nereprezentuje názor väčšiny populácie. A s týmto sa stretli ministri Naď s Káčerom. A Káčer toto nezvládol ani psychicky, pretože vynadal priamo občanom naživo v diskusii," hodnotil Gyimesi udalosti v Michalovciach.

Hrubý slovník Káčera odmieta

Politik OĽaNO je presvedčený, že Káčer nemá právo používať pri komunikácii s občanmi hrubý slovník: "V žiadnom prípade. Ja by som si to nikdy v živote nedovolil povedať na voliča a občana tejto krajiny, z ktorého daní žijem, ktorý ma doslova a do písmena platí, že je opica, že je dobytok, že je háveď. Nikdy!"

Budapešť Káčera poslala na psychiatriu

Pripomíname, že Káčer ešte 20. februára na svojom súkromnom účte na sociálnej sieti počas cesty vlakom z Bruselu do Londýna uzavrel rozsiahly komentár o postojoch k vojne na Ukrajine slovami:  „Pre kolaborantov Putina a zvlášť pre tých našich v Karpatskej kotline a Felvidéku, pre všetkých, ktorí chcú mier za cenu zničenia Ukrajiny mám jediný odkaz: Idi na ch*j!“

Anketa
Mal by dočasne poverený minister zahraničia Rastislav Káčer zjemniť svoj slovník?

A Budapešť vtedy reagovala mimoriadne ostro. „Pána Káčera dobre poznám, keďže bol veľvyslancom v Budapešti, stretol som sa s ním viackrát. Musím povedať, že mám veľké obavy o jeho duševné zdravie. A radím mu, aby urýchlene navštívil psychiatra,“ vyhlásil Zsolt Németh, šéf maďarského zahraničného výboru po bratislavskej schôdzke predsedov zahraničných výborov parlamentov krajín Vyšehradskej štvorky (V4).

Matovič chcel od šéfa diplomacie ospravedlnenie

Aj skoršie Káčerove vyjadrenie, že ak by bol ruský prezident Vladimir Putin na Ukrajine úspešnejší a jeho jednotky by prišli až po slovensko-ukrajinskú hranicu, SR by dnes čelila územným nárokom Maďarska, vyvolalo poriadne ostrú verbálnu prestrelku. „Keď Slota blúznil svoje ‚ožranecké‘ bludy o tom, ako ‚zoberieme tanky, potiahneme na Budapešť a zrovnáme ju so zemou‘, tak bol pravidelne pod vplyvom slušnej dávky alkoholu. Pán minister Káčer to však hovoril triezvy,“ nešetril kritikou Matovič a žiadal šéfa slovenskej diplomacie o ospravedlnenie.

Káčer sa však bránil a tvrdil, že má Maďarov rád a kritizuje iba Orbánov režim. Kto kritizoval Mečiara, nebol nepriateľ Slovenska. Mečiar nebol Slovensko, Orbán nie je Maďarsko, Matovič je nikto a kto je Gyimesi netuším, môžem iba hádať,“ reagoval na slová Matovičova.

Heger sa svojho ministra a dnes aj spolustraníka zastal

Dočasne poverený premiér Eduard Heger na konflikt dvojice bývalých kolegov z vlády reagoval vyhýbavo: "Vždy budem dbať na to, aby sme mali dobré vzťahy so všetkými našimi susedmi. Nechcem sa nechať vtiahnuť do nejakých predvolebných vyjadrení, ktoré sa tu už objavujú.“ Heger sa však svojho ministra, ktorému je dnes už aj politickým šéfom v strane Demokrati, zastal. „Výrok Rasťa Káčera vzbudil otázniky. Minister má však moju dôveru. Je to jeden z našich najskúsenejších diplomatov,“ reagoval dočasne poverený predseda vlády a šéf Demokratov.