Pred týždňom ju odsúdili za prečin usmrtenia právničky Aleny Davidovej. Štyridsiatnička umrela na rakovinu krčka maternice, ktorú si jej gynekologička podľa súdu nevšimla napriek príznakom, ktoré by rozoznal aj laik.

Vyšetrovanie chyby lekárky, ktoré týždenník PLUS 7 DNÍ sledoval od začiatku, sa skončilo rozhodnutím súdu tri roky po pacientkinej smrti. Chorá nechcela pomstu ani peniaze, ale ochranu ostatných pacientok pred touto „vrahyňou,“ ako gynekologičku nazvala.

Alenin boj

„Uloženie finančnej sankcie za zabitie človeka považujem za neprimerane nízke. MUDr. Oľga Zahutová systematicky ničila moje zdravie počas obdobia september 2008 - jún 2009 a spôsobila mi nevyliečiteľnú chorobu,“ sťažovala sa Alena Davidová Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou ešte šesť mesiacov pred svojou smrťou. Považovala sa za „zabitú“ napriek tomu, že jej srdce ešte bilo. Vedela, že má v tele časovanú bombu a celé sa to skončí smrťou.

Nádor krčka maternice s rozšírenými metastázami v celom tele ju napokon pripravil o život v apríli 2010. Úrad pre dohľad prípad prešetril, dal poškodenej pacientke za pravdu a gynekologička mala zaplatiť pokutu, to však Alene nestačilo. Chcela dosiahnuť zastavenie doktorkinej praxe.

„V záujme ochrany života a zdravia súčasných pacientok tejto ,lekárky‘ som nútená podať na ňu trestné oznámenie, aby ju nezávislý súd umiestnil na niekoľko rokov do zariadenia, kde už zdravotnú starostlivosť nebude môcť poskytovať,“ napísala počas svojho života Alena Davidová. V bolestiach chodila vypovedať na políciu, z posledných síl listovala v zákonoch a hľadala možnosti, ako dostať lekárku pred súd.

Právnička sa veľmi chcela dožiť súdneho pojednávania s lekárkou. Rozsudok však prišiel až tri roky po jej smrti. Foto: Mária Candráková

„Vedel som, že sa to skončí zle, aj keď Alenka ma presviedčala, že sa vylieči. Verila tomu celý čas. Chcela sa postaviť pred súd a svedčiť proti svojej gynekologičke. Stav sa jej však rapídne zhoršoval. Umierala vo veľkých bolestiach, doteraz užívam lieky, aby som sa dokázal z Alenkinej smrti spamätať," vyjadril sa pacientkin otec Ondrej David, ktorý prevzal iniciatívu a zaumienil si dostať doktorku pred súd. Pojednávanie trvalo devätnásť mesiacov a skončilo sa minulý týždeň. Rozsudok znel: Vinná za prečin usmrtenia.

Súd doktorke vymeral dva roky podmienečného väzenia a zákaz praxe na tridsať mesiacov. Ak v priebehu najbližších tridsiatich mesiacov nespácha trestný čin, nepôjde ani do väzenia. Doktorka Oľga Zahutová sa odvolala a prípad smeruje na krajský súd.

„Nemala medicínske argumenty, ktorými by sa mohla obhajovať, tak rozprávala, ako Alenka nebola poslušným pacientom a nedodržiavala liečebný režim, toto osočovanie sa mi počúvalo veľmi ťažko,“ hovorí Ondrej David. „Nemala na to čo povedať, tak obviňovala mŕtveho človeka, ktorý sa už nemá ako brániť,“ vyjadril sa otec zosnulej.

Stále ordinuje

„Pani doktorka vyšetruje pacientku, nemôže s vami teraz hovoriť, zavolajte neskôr,“ povedala nám zdravotná sestra, keď sme sa dovolali do gynekologickej ambulancie Oľgy Zahutovej tri dni po vynesení rozsudku Okresného súdu v Poprade. Rozsudok totiž ešte nie je právoplatný, a tak môže gynekologička ordinovať ďalej. Chce sa odvolať na krajský súd a obhajovať svoju liečbu.

Necíti najmenšiu zodpovednosť za smrť Aleny Davidovej. „Pozrite sa okolo seba, ako ľudia umierajú na rakovinu, to teraz všetci lekári máme ísť za to sedieť?“ pýtala sa nás, keď sme sa s ňou kontaktovali. „Je mi ľúto, čo sa pacientke stalo, ale naozaj necítim vinu,“ povedala nám a odmietla sa k téme viac vyjadrovať. Odvolá sa a hotovo. Nikoho nemusí nič viac zaujímať.

„Nechcem sa vyjadrovať k výške trestu. Chcel som len, aby súd pomenoval to, čo zanedbala lekárka, a myslím si, že najväčším trestom bude zákaz činnosti. Bol by som nerád, keby svoje chyby zopakovala a doplatila by na ne ďalšia pacientka,“ hovorí otec mŕtvej právničky, ktorý je už z procesu unavený. Napriek tomu je neoblomný a odhodlaný.

V tejto ambulancii liečila gynekologička pacientku s rakovinou na výtok. Foto: Mária Candráková

Čo sa stalo Alene Davidovej

Cvičila, nefajčila, nepila a chodila na preventívne prehliadky. Podľa zdravotnej dokumentácie prišla v decembri 2008 pacientka za svojou gynekologičkou a sťažovala sa na bolesti a silne zapáchajúci výtok. Lekárka jej urobila mikrobiálne vyšetrenie a poslala ju domov s liekmi na výtok. Iní gynekológovia by už v tomto prípade mohli mať podozrenie na karcinóm krčka maternice a rozhodli by sa pre cytologické aj kolposkopické vyšetrenie a odobrali vzorku tkaniva.

Doktorka z Popradu však vyšetrenia, ktoré by mohli odhaliť rakovinu, podľa dostupných záznamov neurobila, a to ani o dva mesiace neskôr, keď za ňou Alena prišla s bolesťami a krvácaním. Z gynekologickej ambulancie sa vtedy pacientka vrátila len s antibiotikami a liekmi proti krvácaniu. Prešli ďalšie dva mesiace. Chorá žena naďalej krvácala, a tak ju lekárka odoslala na ultrazvukové vyšetrenie. Neukázalo nič.

Pretrvávajúce problémy lekárka liečila ďalšími liekmi proti krvácaniu až do júna, teda štyri mesiace!

Pacientku neposlala do nemocnice ani v júni, keď bolo jasné, že lieky nepomáhajú. Alena sa preto vybrala do nemocnice sama. Krátko po príchode sa dočkala správnej diagnózy. Karcinóm krčka maternice, ktorý jej v nemocnici odhalili, sa už nedal operovať. Pacientkine orgány plné metastáz vyhasínali jeden za druhým. Po pol druha roku chorobe podľahla.

Úrad pre dohľad za nedostatočnú diagnostiku a podcenenie zdravotného stavu vyrubil gynekologičke pokutu 7 500 eur. Zatiaľ zaplatila len 241,52 eura a má na krku exekútora. Okresný súd v Poprade ju uznal za vinnú za to, že nevykonala všetky dostupné diagnostické a terapeutické postupy na správne určenie diagnózy, v dôsledku čoho sa u pacientky ochorenie rozvinulo a zomrela. Kým nebude rozsudok právoplatný, môže Oľga Zahutová vďaka prezumpcii neviny naďalej poskytovať zdravotnú starostlivosť.