Tip na článok
Juraj Široký býva v sídle ako z juhoamerickej telenovely.

Haciendy a luxusné autá: Týmto ručia členovia predstavenstva Váhostavu

Členovia predstavenstva Váhostavu vrátane Širokého ručia za rozhodnutia svojím majetkom. Mohli by oň prísť. U nás iba teoreticky.

Galéria k článku (9 fotografií )
Členovia predstavenstva Igor Brosz a Ivan Kimlička bývajú v bytových domoch v Bratislave.
Panstvo: Juraj Široký ako podpredseda predstavenstva Váhostavu býva v luxusnej haciende v Záhorskej Bystrici. Za Váhostav môže u neho zazvoniť exekútor.
Ako v telenovele: Sídlo rodiny Širokých vyzerá ako z mexickej telenovely. Rozprávkovo bolo možno aj financované.

Jedného dňa zazvoní na haciende Juraja Širokého exekútor a začne habať veci podpredsedu predstavenstva Váhostavu. Nie je to až taká nereálna predstava. Slovenské zákony to totiž umožňujú.

Podľa Obchodného zákonníka členovia predstavenstva ručia svojím majetkom za svoje rozhodnutia. Ak totiž zanedbali svoje povinnosti, tak sú povinní zaplatiť spôsobené škody zo svojho, ak ich o to požiada spoločnosť alebo veritelia. A tých má Váhostav požehnane.

Dovedna dlhuje viac ako 120 miliónov eur 689 uznaným veriteľom, hoci podľa účtovníctva dlhoval dovedna 1 241 spoločnostiam. Niektorým aj desať rokov, čo potvrdil súčasný riaditeľ Marián Moravčík.

Zanedbali povinnosti?

Zákon hovorí jasne. Ak spoločnosť nie je schopná zaplatiť mesiac po splatnosti minimálne dvom veriteľom svoje dlhy, tak štatutár, teda predstavenstvo, musí samo na seba vyhlásiť konkurz.

„Nám dlhuje Váhostav za práce na nemocnici v Banskej Bystrici od roku 2013, dokonca súd vydal platobný rozkaz. Zistili sme, že v tom istom čase dlhoval mnohým ďalším spoločnostiam, takže zákonná podmienka bola splnená, no Váhostav s tým nič nerobil,“ hovorí Milan Blaho zo spoločnosti Remal, ktorý zároveň zastupuje 44 veriteľov Váhostavu.

Zákon ďalej hovorí: „Dlžník v predlžení je povinný podať návrh na vyhlásenie konkurzu do tridsiatich dní, odkedy sa dozvedel alebo sa pri zachovaní odbornej starostlivosti mohol dozvedieť o svojom predlžení.

Túto povinnosť v mene dlžníka má rovnako štatutárny orgán alebo člen štatutárneho orgánu dlžníka, likvidátor dlžníka a zákonný zástupca dlžníka.“

Nový riaditeľ Váhostavu Marián Moravčík v nedeľu priznal, že Váhostav dlhoval stovkám živnostníkov dlhé roky. „Zhruba štyristo veriteľov sú veritelia do päťsto eur, to sú záväzky staré aj sedem, desať rokov,“ uviedol.

Zákon však nerozlišuje, aké veľké dlhy to musia byť. A štyristo krát päťsto eur je už pekných dvestotisíc eur. Výhovorky, že o dlhoch predstavenstvo nevedelo, neobstoja. Lebo ak áno, tak potom neviedli spoločnosť s odbornou starostlivosťou a porušili svoje zákonné povinnosti.

Čítajte viac:

Malí veritelia Váhostavu sú zúfalí. Niektorí si siahli na život

Exekútor pred dverami

Advokát Michal Hargaš i exministerska spravodlivosti Lucia Žitňanská, ktorá prednáša obchodné právo, sa zhodujú, že hoci to nemusí byť jednoduché, exekútor môže zaklopať predstavenstvu na dvere a zhabať mu majetok, aby z neho zaplatilo spôsobené škody.

„V prípade, ak je navrhovateľ v súdnom konaní úspešný, môže to viesť až k situácii, že súdny exekútor v exekučnom konaní siahne na súkromný majetok člena predstavenstva,“ tvrdí advokát Hargaš. V tomto prípade navrhovateľom na zaplatenie škody cez súd môžu byť veritelia, ktorým Váhostav dlhuje peniaze a majetok firmy nestačí na zaplatenie všetkých dlhov.

„Dôkazné bremeno, že predstavenstvo porušilo svoje povinnosti, a teda je zodpovedné za škody, je v tomto prípade na veriteľoch. Tí by museli dokázať, že porušili svoje povinnosti a neriešili napríklad úpadok spoločnosti včas, a tým spôsobili škodu.

Beží tam vyšetrovanie, ak by sa tento fakt zistil, dá sa o to oprieť. Potom by sa musela ešte zistiť škoda tým spôsobená, čo by nemuselo automaticky znamenať celú výšku pohľadávok, ale nejaký čas v závislosti, ako dlho sa stav úpadku neriešil,“ vysvetľuje Žitňanská.

Ako však dodáva, tak prioritne zákon o zodpovednosti predstavenstva bol skôr myslený ako ochrana akciovej spoločnosti pred predstavenstvom, ktoré by „hralo na seba“, teda, inými slovami, vyvádzalo peniaze pre seba. Vlastnej firme a predstavenstvu nepomohol ani súčasný riaditeľ Váhostavu Moravčík. Ten v priamom prenose priznal, že firmu riadili šlendriánsky.

„Váhostav bol podľa môjho názoru, a za tým si stojím, dlhodobo zle riadený a vznikla situácia, ktorá vyvrcholila v minulom roku s tým, že reštrukturalizácia bola a je lepšie riešenie (ako konkurz),“ uviedol Moravčík v diskusnej relácii RTVS O päť minút dvanásť. A zaklincoval to slovami: „Dnes nepoznám vo Váhostave človeka, na ktorého nepadajú žiadne podozrenia.“

Čítajte viac:

Fico hľadá vinníka! Pre Váhostav sa pod Figeľom trasie stolička

Skromne aj veľkolepo

Kým podpredseda predstavenstva Juraj Široký spolu so svojím synom, ktorý ockovi vo Váhostave šéfuje, bývajú v luxusnej haciende v bratislavskej Záhorskej Bystrici, noví členovia vedenia Váhostavu oficiálne bývajú oveľa skromnejšie.

Právnik Igor Brosz si píše adresu v paneláku v širšom centre Bratislavy, Ivan Kimlička si zvolil historickú budovu v centre mesta a Marián Repák kúpil iba nedávno dostavanú novostavbu za Petržalkou. Malý domček však zdobia autá, ktoré majú dohromady asi polovičnú hodnotu domu. Bývalý šéf Váhostavu Ján Kato býva v dome za Bratislavou, v Borinke.

Kato bol šéfom Váhostavu, keď prestal platiť svojim dodávateľom a začala sa kuť reštrukturalizácia, pri ktorej dodávatelia dostanú 15 percent z ceny odvedenej práce, pričom už odviedli 20 percent DPH.

Takže v podstate zaplatili za to, že mohli pracovať pre Váhostav. Práve pri policajnom vyšetrovaní pod vedením Generálnej prokuratúry by sa Kato mohol stať hlavnou postavou.

Po dlhšom mlčaní sa k Váhostavu vyjadril aj premiér Robert Fico. Podľa prepisov depeší americkej ambasády uniknutých na Wikileaks, americkí diplomati a spravodajskí dôstojníci označovali Širokého za jedného z kľúčových sponzorov strany Smer.

„Široký nikdy neprispel na stranu a nemá s ňou nič spoločné,“ verejne vyhlásil Fico. Rovnako však tvrdil, že nikdy nepodnikal, hoci bol majiteľom spoločnosti RF Development, ktorá plánovala stavať byty v bratislavských Rusovciach.

Záchranca Fico

Na naliehanie opozície a čoraz hlasnejšej nespokojnosti stavebných firiem nakoniec Fico podvolil a pripustil mimoriadnu schôdzu parlamentu o Váhostave, ktorá sa mala konať v utorok po uzávierke tohto čísla. Premiér však naznačil, že pripravia špeciálny zákon o Váhostave ušitý horúcou ihlou.

Pointou má byť vytvorenie akéhosi štátneho fondu, ktorý by vyplatil poškodených podnikateľov, ktorým Váhostav dlhuje peniaze. Takže v podstate dlhy by zaplatili daňoví poplatníci. Premiér naznačil, že Váhostav by musel štátu tieto peniaze vrátiť. No to až z budúcich ziskov… Len tak mimochodom, Váhostav je dva roky po sebe v strate.

Nahnevaný veriteľ Milan Blaho si o tomto riešení myslí svoje. „Chcú nás opiť rožkom. Navyše platenie z budúcich ziskov je nevykonateľné. Stačí, že Váhostav zavolá hoci aj Nore Mojsejovej, tá povie: Máme zarobené, a za túto právnu analýzu jej zaplatí hoci aj milión eur a je po zisku.

Alebo sa zmení na neziskovú firmu s miliónovými platmi pre predstavenstvo a tiež je vystarané,“ krúti hlavou Blaho, ktorý zastupuje zatiaľ 44 veriteľov Váhostavu.

Bitka v pozadí

Okolo Váhostavu sa zrazu začali pohybovať skoro všetci. Generálna prokuratúra preveruje toky peňazí, rezort spravodlivosti kontroluje mladučkú správkyňu Váhostavu, ktorá by mohla mať prepojenie na Doprastav, ten je tiež medzi veriteľmi Širokého spoločnosti. Už chýbajú len daniari.

Váhostav totiž požiadal o odpočet DPH za práce, ktoré on sám nikdy nezaplatil. V politických kuloároch sa hovorí aj o možnosti, že Váhostav „ošetrený od dlhov“ by mohol prevziať Doprastav, ktorý sa zbavil dlhov rovnakým spôsobom. A za očisteným Doprastavom údajne stojí podnikateľ a Ficov blízky priateľ Miroslav Výboh.

Ten spojitosť so stavebnou firmou popiera. „Súboj Široký - Výboh zatiaľ lepšie vyzerá pre Výboha,“ uviedol dobre informovaný zdroj z prostredia Smeru. Tomu by nasvedčovalo aj Ficovo vyjadrenie o Širokom: „Keby som mal niekoho chrániť, tak nepoviem, že ho má Generálna prokuratúra zatvoriť.“

VIDEO Plus 7 Dní