Odchod z koalície?

Líder Mosta -Híd Béla Bugár cez víkend verejne podporil v druhom kole prezidentských volieb Zuzanu Čaputovú, čím priamo odpísal kandidáta Smeru Maroša Šefčoviča.  Andrej Danko sa zas po ixtýkrát vyhráža odchodom z koalície. Už viackrát sa vyjadril, že nemá problém z nej odísť a koalíciu vníma ako manželstvo z rozumu. „Teraz to už je ako pred rozvodom, viete, že sa rozídete, ale aj tak musíte o partnerovi rozprávať pekne. Je jasné, že naše vzťahy vychádzajú z rácia, že musíme ovplyvňovať chod štátu a z toho vyplýva aj naše správanie. Každý má svoj cieľ, svoju taktiku, svoju povahu,“ reagoval v najnovšom rozhovore pre PLUS 7 dní Andrej Danko.

A tak je zrejmé, že aj koaliční partneri si budú čochvíľa podrážať nohy či sa pred svojimi voličmi predháňať s populárnymi témami.  Na priamu otázku, či sa schyľuje k predčasným parlamentným voľbám národniar Danko odpovedal: „To je veľmi predčasné povedať, to všetko závisí od okolností. Ale verím, že všetci sa budú snažiť dokončiť volebné obdobie až do roku 2020.“

Priznal však, že koaličná rada nefunguje tak, ako dosiaľ. Minulý týždeň pre indispozíciu šéfa Smeru Roberta Fica nezasadala, či sa tak stane tento týždeň, je otázne. A to nielen pre zdravotný stav lídrov strán.  "Ale my s pánom Ficom a aj s pánom Bugárom normálne komunikujeme. Ale napätie medzi Ficom a Bugárom je veľké," bez okolkov priznal Danko. 

Nože nepatria za rokovací stôl

Zaujímalo nás, ako koaličnú krízu vníma líder Mosta-Híd Béla Bugár, ktorý sa nedávno vyjadril, že Fico s ním nekomunikuje. "Máme skôr vyhranené názory ako vyhranené vzťahy," reagoval pe PLUS 7 dní aj líder Mosta. "Napríklad na prístup a výsledok prvej voľby kandidátov na post ústavných sudcov. Naše názory sú však rovnako vyhranené aj na pokus o zastavenie rokovaní o finančnej pomoci našho spojenca na obnovu vojenskej infraštruktúry, alebo na obsah otvoreného listu Veľvyslanectva Ruskej federácie. Napriek tomu si nemyslíme, že by sme s koaličnými partnermi boli "na nože". Tie patria na kuchynský stôl, a nie na ten, za ktorým sa rokuje. V Moste-Híd ten koaličný za rokovací považujeme," dodal Béla Bugár. 

Celý rozhovor s lídrom SNS ANDREJOM DANKOM si prečítajte v najnovšom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ.

Mohlo by vás zaujímať: