Tip na článok
Zatknutý: Vladimíra Jánoša musela polícia predviesť v putách na výsluch. Na prvý pokus bol akože práceneschopný.

Hádky, nadávky, bitky: Aj prvé manželstvo poslanca Jánoša bolo divoké

Už prvé manželstvo Vladimíra Jánoša sa skončilo pre fyzické násilie.

Galéria k článku (5 fotografií )
Trvá na svojom: Generálny prokurátor Jaromír Čižnár je pri týraných ženách nekomprosmisný. Na väzbe pre Jánoša trvá.
Prvý rozvod: Požiadal oň ani nie po troch rokoch. Zdôvodňoval ho opakovanými fyzickými útokmi.
Prekvapenie: Pri domovej prehliadke našli u Jánoša v trezore veľmi slušnú kôpku peňazí.

Smerácky exposlanec Vladimír Jánoš, momentálne obvinený z týrania blízkej a zverenej osoby, zrejme nemá šťastie na manželstvá. Už jeho prvé nevydržalo ani tri roky. A skončilo sa podobne ako druhé. Pre neustále hádky a dokonca opakované fyzické útoky.

Týždenníku PLUS 7 DNÍ sa podarilo získať žiadosť o rozvod manželstva Vladimíra Jánoša s jeho prvou manželkou Marianou, ktorú si vzal po poldruharočnej známosti, ako píše sám exposlanec, vtedy učiteľ.

„Krátko po uzavretí manželstva sa začali vyskytovať prvé vážnejšie problémy vo vzájomnom porozumení, ktoré vyústili do stavu neschopnosti vzájomnej komunikácie,“ píše Jánoš v žiadosti o rozvod z roku 1995.

„Všetko bolo sprevádzané hrubými urážkami a neustálymi hádkami,“ pokračuje Jánoš, no ako ďalej uvádza, nezostalo iba pri nadávkach, ale došlo aj k fyzickému násiliu.

„Navštívili sme i manželskú poradňu, ale napriek tomu sa problémy ďalej prehlbovali a vyústili až do vzájomného opakovaného fyzického napadnutia, čo nás donútilo k vzájomnému rozchodu,“ uzatvára dôvody na rozvod prvého manželstva Jánoš. Aj v druhom, čerstvo rozvedenom manželstve, sa objavili nadávky a fyzické útoky.

Čítajte viac:

Je to vôbec normálne? Jánoš mal zbrane, hoci sa liečil na psychiatrii!

Podobný scenár

Koncom marca tohto roku súd ukončil druhé manželstvo Vladimíra Jánoša s Ivetou, ktorým privodil na seba trestné stíhanie a momentálne je obvinený z týrania blízkej a zverenej osoby. Podľa prokuratúry totiž najmä psychicky týral druhú manželku Ivetu aj ich maloletú dcéru Jasmínu, ktorá pre psychické problémy spôsobené otcom ani nemôže riadne chodiť do školy a má individuálny učebný plán.

Jánoš podľa prokuratúry pravidelne hrubo nadával manželke i dcére, vyhrážal sa im, ponižoval ich a nútil ich sťahovať sa z Prievidze do Bratislavy a späť.

„Ak sa stalo, že som jej vykrútil ruky, bolo to iba v sebaobrane,“ uviedol podľa súdu Jánoš pri druhom rozvodovom konaní. Súd zároveň konštatoval, že aj v druhom manželstve došlo k verbálnym a fyzickým konfliktom, čo ani jeden z nich nepoprel.

Rozvod a zákaz priblíženia

Rozvodový súd preto rozhodol, že dcéru bude mať v opatere iba jej mama a Jánoš bude platiť výživné 400 eur a ďalších 200 eur na špeciálny dcérin účet, na ktorý nebude mať nikto prístup.

Súd pritom pri rozvode vzal do úvahy rozhodnutie trestného súdu, ktorý namiesto väzby pre Jánoša uložil zákaz priblíženia či akéhokoľvek kontaktovania dcéry telefónom, SMS alebo cez internet.

Tu však nastal spor medzi prokuratúrou a súdmi. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár trvá na tom, že Jánoš je nebezpečný pre svoje okolie a mal by skončiť vo väzbe.

U Jánoša pri domovej prehliadke totiž našli arzenál zbraní - samopaly, pištole a pušku a podľa prokuratúry sa dokázateľne liečil na psychickú poruchu, čo v kombinácii so stratou spoločenského postavenia - vzdal sa poslaneckého mandátu - môže viesť k skratovému konaniu a ovplyvňovaniu svedkov.

Súd však bol proti a počas vyšetrovania ho nechal na slobode, no stanovil mu miesto toho obmedzenie pohybu. Okrem zákazu priblíženia k dcére má aj zákaz odísť do zahraničia. Čižnár však trvá na väzbe, a preto podal ministrovi spravodlivosti Tomášovi Borcovi pred vyše dvomi mesiacmi podnet na dovolanie.

Čítajte viac:

Hulvát Jánoš prišiel na pretras, až keď sa kauza medializovala

Do väzby zrejme nie

Borec by mohol podať dovolanie na Najvyšší súd a ten by Jánoša mohol poslať do väzby. Ministerstvo spravodlivosti napriek prvotným vyjadreniam, že nebude zdržiavať prípad, doteraz dovolanie nepodalo. „Minister spravodlivosti rozhodne v zákonnej lehote,“ uviedla hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Alexandra Donevová.

Lenže zákonná lehota je pre ministra šesť mesiacov, takže má ešte čas do septembra. Rezort spravodlivosti pritom odkázal polícii a prokuratúre, že do väzby by mali ísť vinníci riadne a nie tlačiť na pílu cez mimoriadne opravné prostriedky.

„Radi by sme však zdôraznili, že ak majú orgány činné v trestnom konaní akékoľvek informácie o tom, že obvinený porušuje podmienky spojené s náhradou väzby, sú povinné konať a súd môže obvineného okamžite zobrať do väzby. Inými slovami, takéto prípady treba riešiť riadnymi nástrojmi Trestného poriadku a nie mimoriadnym opravným prostriedkom,“ dodala Donevová.

Prekvapenie v trezore

Pri policajnej prehliadke bratislavského bytu, ktorý má v prenájme od svojej bývalej firmy Nertex, našli vyšetrovatelia nielen celý arzenál zbraní - tri samopaly, pištole a pušku -, ale aj tučnú hotovosť v trezore. Odhadom tam mohlo byť tridsaťtisíc eur.

Samotný Jánoš pred rozvodovým súdom priznal, že má momentálne úspory vo výške 15- až 16-tisíc eur a svoju účtovne stratovú spoločnosť Nertex predal ešte v novembri minulého roku svojmu poslaneckému asistentovi za dvadsaťtisíc eur. Jánoš nespresnil, či má úspory v hotovosti, alebo uložené na bankovom účte.

Stále je otázne, prečo v trezore držal takú veľkú hotovosť, keď podľa zákona sú zakázané hotovostné operácie nad desaťtisíc eur.

Prokuratúry sme sa teda pýtali, či preveruje aj pôvod peňazí a či nemohlo v jeho prípade dôjsť k nejakej ekonomickej kriminalite, keďže podľa manželky, ktorá podala na neho trestné oznámenie, Jánoš disponoval oveľa väčšími peniazmi, ako by sa na jeho poslanecký plat 3 075 eur v čistom patrilo.

Generálna prokuratúra sa však obmedzila na konštatovanie, že vyšetrovanie vo veci týrania prebieha a je to jediná vec, ktorú prokuratúra v Prievidzi rieši. Možnou ekonomickou kriminalitou sa nezaoberajú.

VIDEO Plus 7 Dní