Tip na článok
Hotel pre hostí z bohatšej klientely môže pomôcť chudobnému novohradskému regiónu

Haličský zámok získali Rusi, z chátrajúcej ruiny urobil luxusný hotel so sklenou strechou!

Šľachta si v haličskom zámku neďaleko Lučenca naposledy zatancovala v januári roku 1939 na svadbe Hany Forgáčovej.

Galéria k článku (10 fotografií )

Dvadsaťosemročná kontesa povedala svoje áno tridsaťročnému belgickému veľkostatkárovi Drorymu Rogerovi Emilovi v zámockej kaplnke. Po veľkolepej hostine služobníctvo zámok vyupratovalo a zamklo všetky dvere i vstupnú bránu. S odchodom svadobných hostí sa nadobro skončili časy, kedy bol haličský zámok ozdobou kraja.

Wellness pod zámkom: Kedysi tu bola studňa hlboká sedemdesiat metrov. Foto: Juraj Roščák

Ako vravia miestni

„Neskôr už len chátral, pustol a ešte ho aj vykradli.“ Po dlhých desaťročiach a mnohých sľuboch sa rekonštrukcie ujala košická firma, v ktorej na mieste predsedu dozornej rady sedí Rus Viktor Meljnikov a funkciu podpredsedu vykonáva Ukrajinec Oleg Sakharov. A veci sa konečne pohli.

Haličský zámok: Na jeho mieste stál už v dvanástom storočí obranný val, neskôr tu vybudovali hrad, ktorý Forgáčovci prestavali na svoje sídlo. Foto: Juraj Roščák

Dnes je z chátrajúcej ruiny luxusný hotel a už od nastávajúcej jesene budú môcť v komnatách zámku stráviť svadobnú noc ďalší novomanželia. Prestavba na súkromný hotel zhltla štrnásť miliónov eur, z toho tri milióny išli z európskych a nórskych fondov a z dotácie ministerstva kultúry.

Viac o zaujímavom kaštieli sa dočítate v najnovšom vydaní Týždeníka Plus 7 Dní!

VIDEO Plus 7 Dní