Ako sme vás informovali, polícia v utorok zadržala osem osôb v súvislosti s vraždou 21-ročného študenta Daniela Tupého, ktorá sa odohrala ešte v roku 2005. Aj v tejto súvislosti sa v štúdiu rádia Expres vyjadroval prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran.
Hamran: Sú to slušní, morálne správne nastavení vyšetrovatelia
"Dnes môžeme s kľudným svedomím vyhlásiť, že polícia zadržala osem ľudí. Ale my počítame osem plus jedna, pretože jedna osoba je vo výkone trestu odňatia slobody, tá je právoplatne odsúdená za pokus vraždy. Osem ľudí, ktorí boli dnes NAKA zadržaní môžme vyhlásiť, že na 110 percent sa nachádzali na mieste činu, konkrétne na Tyršovom nábreží, kde bol spáchaný obzvlášť závažný zločin vraždy. Polícia sa zásadným spôsobnom v tejto veci posunula," pochválil sa utorkovým zásahom NAKA s názvom Karma Hamran.
K tomuto svojmu vyhláseniu Hamran doplnil aj ďalšiu informáciu, ktorá však vyrušila Krajskú prokuratúru v Bratislave. Spomenul totiž obvinených vyšetrovateľov. "Na objasňovaní tohto konkrétneho prípadu sa podieľali aj traja z obvinených vyšetrovateľov NAKA. Okolo pána Čurillu," podčiarkol Hamran. "Je zrejmé, že títo vyšetrovatelia nezabudli vyšetrovať. Sú to slušní, morálne správne nastavení vyšetrovatelia, ktorí keď dostanú priestor, vedia vyšetriť naozaj aj osemnásťročné veci. Táto partia vyšetrovateľov jednoducho produkuje výsledky, ktoré pevne dúfam, budú našou spoločnosťou ocenené. Pretože výrazným spôsobom nám pomáhajú posúvať sa k tomu vysnívanému právnemu štátu," nešetril Hamran chválou na adresu ľudí, ktorí čelia obvineniu zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa formou spolupáchateľstva.
Prokuratúra varovala pred zmarením účelu trestného konania
Bratislavská krajská prokuratúra, ktorá týchto policajtov stíha a takisto dozoruje aj prípad vraždy Daniela Tupého, Hamrana preto napomenula. "Krajská prokuratúra Bratislava sa ako orgán dozoru nad zákonnosťou trestného konania v predmetnej veci dôrazne dištancuje od vyjadrení prezidenta Policajného zboru Hamrana, ktoré dnes uviedol v rozhovore v Rádiu Expres k prípadu vraždy Daniela Tupého. Krajská prokuratúra Bratislava opätovne a dôrazne žiada prezidenta Policajného zboru, aby neprekračoval a nezneužíval svoje postavenie, bez poznania spisu a dôkaznej situácie nešpekuloval o skutkových okolnostiach a okruhu podozrivých. Je treba pripomenúť, že podobné neúčelné mediálne vyjadrenia úradných osôb môžu mať za následok zmarenie účelu trestného konania," odkázala prokuratúra šéfovi polície.
Hamran nie je orgánom činným v trestnom konaní
Na stránke Generálnej prokuratúry SR bratislavská krajská prokuratúra v utorok ešte pripomenula, že vyjadrenia Hamrana k neskončenému, teda živému trestnému konaniu, je nenáležité. "Prezident Policajného zboru nie je orgánom činným v trestnom konaní a ani nemá voči orgánom činným v trestnom konaní žiadne nadriadené postavenie, orgány činné v trestnom konaní sú pri svojej činnosti nezávislé a samostatné, preto boli vyjadrenia prezidenta Policajného zboru k neskončenému trestnému konaniu nenáležité. Súčasne zdôrazňujeme, že poskytovanie informácii v trestnom konaní je v zmysle Trestného poriadku právomocou orgánov činných v trestnom konaní a nie prezidenta Policajného zboru," dodala prokuratúra.
Hamran nevylúčil, že vstúpi do politiky
Pripomíname, že Hamran sa obvinených vyšetrovateľov NAKA zastal aj minulý týždeň. Tvrdil, že v ich prípade sa manipuluje s dôkazmi a upozornil aj na údajné nezrovnalosti v prepisoch odposluchov na Úrade inšpekčnej služby. Zároveň pred novinármi vyzval generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby situáciu preveril. "Chcel by som vyzvať generálneho prokurátora, keďže je orgánom činným v trestnom konaní a stojí na vrchole hierarchie, aby sa pozrel na jednotlivých vyšetrovateľov, ich prácu a na svojich podriadených. Ako je možné, že našu spoločnosť traumatizujú nezrovnalosti v prípade vyšetrovateľov NAKA tak dlho," pýtal sa pred novinármi policajný šéf, ktorý na tlačovke 15. marca nevylúčil ani svoj prípadný vstup do politiky.
Krajská prokuratúra Bratislava aj minulý týždeň, prakticky obratom, reagovala na slová policajného šéfa podobne. Hamranovi aj vtedy pripomenula, že nie je orgánom činným v trestnom konaní. A nemá žiadne procesné postavenie v danom trestnom konaní. "Je preto vhodné, aby svojimi 'výzvami' bez poznania procesného spisu nezasahoval v neskončenej trestnej veci do trestného konania a činnosti orgánov činných v trestnom konaní a neprenášal tak svojimi nenáležitými vyjadreniami dokazovanie v prípravnom konaní, ktoré je neverejné, do mediálneho prostredia," uviedla. Zdá sa však, že prezident polície si z výhrad prokuratúry ťažkú hlavu nerobí a pokračuje vo svojom boji za obvinených vyšetrovateľov.
Prečo to Hamran robí?
Pripomíname, vyšetrovatelia NAKA okolo Jána Čurillu neuspeli vlani so svojimi sťažnosťami na Ústavnom súde SR, ktorý dal za pravdu napokon Žilinkovi. Elitní policajti vtedy tvrdili, že bolo porušené ich právo na súdnu a inú právnu ochranu, právo na obhajobu a právo nebyť stíhaný inak než zákonným spôsobom. Rovnako neuspeli ani so svojim trestným oznámením na sudcu pre prípravné konanie Juraja Kapinaja. Tvrdili, že ten vraj svojvoľne rozhodol o ich vzatí do väzby a tým sa spáchania trestného činu „sám dopustil“. Čurillovci sa rovnako nedištancovali od medializovanej komunikácie na sociálnej sieti v skupine Apači, z ktorej doslova behá mráz po chrbte. Elitní policajti sú stále obvinení a Hamran trpezlivo nečaká na zákonné ukončenie ich kauzy. A napriek tomu, že ide o živý prípad, sa ich intenzívne a čoraz častejšie verejne zastáva. Je preto úplne legitímne klásť si otázku, prečo to policajný prezident robí. Prečo opakovane ignoruje napomenutie bratislavskej krajskej prokuratúry?