Na možné problémy a reputačné riziká upozorňovali odborníci, prezidentka Zuzana Čaputová ba dokonca aj bývalí koaliční poslanci. Zbytočne. Ministerstvo financií dočasne vedené Eduardom Hegerom a napokon aj vláda si nedali povedať. Na obsadenie dôležitej funkcie pred časom odsúhlasili nomináciu bývalého štátneho tajomník rezortu zahraničia Martina Klusa. Súčasný poslanec Národnej rady mal zastupovať Slovensko v Európskom dvore audítorov.
Politický výtlak
Naši najvyšší ho za člena uvedenej inštitúcie navrhli napriek tomu, že o uvedený post deklarovala záujem aj medzinárodne uznávaná odborníčka v oblasti auditu. Nepochodila. Nemala potrebný politický výtlak, čo jej v podstate nepriamo naznačil aj samotný Klus. Neskromne tiež v tom čase konštatoval a všetkým kritikom odkázal, že mal ďaleko navrch oproti iným perspektívnym kandidátom. Ministerstvo financií podľa jeho slov pri výbere presne porozumelo tomu, akú pozíciu majú v EDA politickí nominanti členských štátov a akú profesionálni audítori, pracujúci pre dvor audítorov.
Slovenská hanba
Uplynulo niekoľko mesiacov a Slovensko sa dočkalo preplesku ako už dávno nie. ,,Ospravedlňujem sa, ale toto som ešte nikdy nezažil. Kandidát na pozíciu člena Európskeho dvora audítorov nezískal jediný hlas. Pre Slovenslo je to obrovská hanba. Kandidát nepresvedčil jediného poslanca o svojej odbornej kvalifikácií,“ upozornil na aktuálne dianie v Bruseli český europoslanec Tomáš Zdechovský prostredníctvom sociálnej siete. K svojmu príspevku pripojil aj fotografiu dôležito sa tváriaceho Martina Klusa.
Mnohým to bolo v tom momente jasné. Slovenská ponuka toho najlepšieho, čo máme, zostala v úplnej hanbe. Martin Klus pohorel pri vypočutí pred Výborom pre kontrolu rozpočtu, ktorý vydáva stanoviská k nomináciám navrhnutých členov EDA. Tú Klusovu neodporučil. Z 23-členného výboru hlasovali 20 proti, traja sa zdržali.
Medzi prítomnými pri vypočúvaní sedel podľa RTVS aj slovenský europoslanec Michal Wiezik z Progresívneho Slovenska, ktorý v tejto súvislosti uviedol, že „veľmi často sa otázky týkali toho, či naozaj nejde o nejaký politický obchod. A keďže tie skúsenosti chýbajú, tak aký je vlastne dôvod tej nominácie."
Čaputová zasahuje
Uvedené nenechalo nečinnou prezidentku Zuzanu Čaputovú, ktorá na problematickú nomináciu upozorňoval hneď na začiatku. Na najnovší vývoj reagovala požiadavkou adresovanou Eduardovi Hegerovi, aby jeho vláda Klusovu nomináciu stiahla. ,,Na možné reputačné riziká pre Slovensko prezidentka upozornila premiéra vopred, hoci vláda na schválenie nominácie nepotrebovala prezidentkin súhlas," povedal Čaputovej hovorca Martin Strižinec.
Cíti sa veľmi silne
Samotný Klus to však napriek všetkému nevzdáva. „Priznal som, že priame skúsenosti s auditom nemám. Ale o tom nie je člen dvora. Ten je tu na to, aby tých viac ako 600 audítorov, ktorí na dvore pracujú, do istej miery koordinoval a aby potom prezentoval tie správy. A aby ten človek dostatočne dôsledne rozumel politickým procesom v rámci Európskej únie. Tam sa, naopak, cítim veľmi silne,“ uviedol Klus pre Rádiožurnál po svojom vypočutí pred členmi výboru pre kontrolu rozpočtu Európskeho parlamentu.
Dodal, že je pripravený diskutovať o zmene pravidiel pri nominovaní kandidátov jednotlivými krajinami. „Keďže rozhodla vláda Slovenskej republiky, tak je to vždy politická nominácia, tak ako všetky predchádzajúce. Viac ako dve tretiny členov dvora sú politickí nominanti. Som pripravený a otvorený diskutovať o tomto procese,“ vyhlásil Klus.
Skutočná odborníčka
Nomináciu súčasného poslanca Národnej rady uprednostnil rezort financií a neskôr i vládny kabinet pred súčasnou šéfkou Úradu pre dohľad nad výkonom auditu Katarínou Kaszasovou. Tá je považovaná za top odborníčku v oblasti auditu. Za sebou má nielen pôsobenie na ministerstve financií v období prechodu Slovenska na euro, ale i v medzinárodných inštitúciách. V minulosti pracovala v Európskej investičnej banke, ale tiež v Rade audítorov Eurovalu. Kaszasová pritom svoj záujem uchádzať sa o post v EDA pre Plus 7 dní potvrdila.
Klus na tieto informácie v minulosti reagoval vyjadrením, že si ju vie v Európskom dvore audítorov predstaviť, ale nanajvýš tak ako jednu z audítorov. ,,Práve medzi týmito profesionálnymi audítormi si viem veľmi dobre predstaviť aj pani Kaszasovú s jej profesionálnymi skúsenosťami a rád ju v takomto úsilí do budúcna podporím,“ nešetril Klus veľkorysosťou smerom k medzinárodne uznávanej odborníčke.
Predvolebná korupcia
Pozícia člena EDA je už dlhšie pripravená na novú nomináciu, keďže doterajšiemu zástupcovi Slovenska Ladislavovi Balkovi skončil mandát ešte minulý rok. Podľa platných pravidiel však pokračuje vo funkcii až do momentu vymenovania nového člena za danú krajinu. Výber Klusa pred časom kritizovala tak opozícia, ale aj časť bývalej koalície. Jeho bývalý parlamentný klubový kolega Juraj Krupa z SaS dokonca označil túto nomináciu za predvolebnú korupciu zo strany OĽANO. „Tu vidíme, že aj ten boj, ktorý bol proti korupcii alebo proti rodinkárstvu, dávno skončil. Stačí, keď drukujete Igorovi Matovičovi a on vás za to obdaruje,“ povedal Krupa, pričom zároveň upozornil, že Martin Klus ide na pozíciu, kde je mesačný plat asi 20 000 eur. Klus pritom jednoznačne politickú korupciu, ktorú mu vyčítala aj strana Roberta Fica od začiatku odmietal. "Počuť od ľudí zo strany Smer napríklad niečo o korupcii v prípade môjho mena, by bolo až vtipné, keby to nebolo také smutné," vyhlásil bývalý saskár pre TV Markíza koncom januára.