Tip na článok
Socha Ľudovíta Štúra stojí v centre Modry, ale aktuálne je zanedbaná a nedostupná.

Hanba v Modre: Socha Štúra je na 200. výročie jeho narodenia zanedbaná

Nespokojní Modrania a turisti kritizujú stav sochy Ľudovíta Štúra. Slovensko si pripomína dvesto rokov od jeho narodenia.

Galéria k článku (8 fotografií )
Fakľový sprievod: Napodobňuje pohrebný sprievod a koná sa len raz za desať rokov, najbližší bude v januári.
Ľudo: Od jeho narodenia ubehlo dvesto rokov, tento rok vyhlásila vláda za Rok Ľudovíta Štúra.
Štúrova mama: Jej hrob v Trenčíne bol zanedbaný.

V kontraste s pompéznymi a velikášskymi akciami, kde papaláši odhaľujú pamätníky za tisíce eur, stojí socha Ľudovíta Štúra v centre Modry.

Na dvojsté výročie narodenia tejto osobnosti slovenských dejín a počas Roku Ľudovíta Štúra, ktorý schválila vláda, je jeho socha zanedbaná.

Na podstavci rastie burina a zdobí ju jediná, dávno zoschnutá kytica. Monument navyše zakrýva plot. Súčasný stav prekáža viacerým Modranom, neprístupná je i pre turistov.

Hanba

„Zo Štúra robíme ikonu, ale v samotnej Modre si to akoby neuvedomujeme. Dnes, v Roku Ľudovíta Štúra, pri dvojstom výročí jeho narodenia, je socha v centre mesta v hroznom stave. Mohli ju aspoň očistiť a sprístupniť. Hanbím sa za to a pýtam sa, prečo sa ako občan Modry musím hanbiť,“ netají obyvateľ mesta Dušan Hanula rozčarovanie.

A nie je jediný. Neutešený stav sochy prekáža i návštevníkom. „Prišli sme sem s deťmi, ale veľa som im toho nemohla ukázať,“ ťažká si Terézia z Bratislavy.

Na modranskom námestí sme ju stretli v posledný deň prázdnin, ktorý sa rozhodla využiť na návštevu mesta, kde kodifikátor slovenčiny a náš prvý profesionálny politik prežil posledné roky života.

K Štúrovej soche v Modre sa v súčasnosti nik nedostane. Rozkopané je prakticky celé centrum. Skryté pred zrakmi domácich i návštevníkov je aj Múzeum Ľudovíta Štúra, aktuálne obstavané nevábnymi lešeniami.

Typická modrá budova bývalého meštianskeho domu stojí pár krokov od sochy, v jej izbe na prízemí 12. januára 1856 Štúr skonal po tom, ako sa postrelil flintou za mestom.

Čítajte viac:

Vzdelanec, no i urážlivý namyslenec: Všetko, čo ste nevedeli o Štúrovi

Po novom

Zástupkyňa riaditeľky múzea Beáta Mihalkovičová nám potvrdila, že v objekte prebieha rekonštrukcia. „Opravy v prednej časti budovy múzea zahŕňajú stavebné úpravy, výmenu podláh a elektroinštalácie, renováciu omietok, opravu okien, dverí, úpravu fasády a nádvoria,“ vymenúva.

Stavebné práce podľa nej by mali byť hotové v polovici októbra. Teda v poslednej tretine roka zasväteného Štúrovi. Následne bude v múzeu inštalovaná nová expozícia. „Bude mať názov Ľudovít Štúr a moderné Slovensko a spolu s osobnosťou Ľudovíta Štúra sa pokúsi priblížiť aj jeho dobu,“ opisuje Mihalkovičová.

Slávnostné sprístupnenie expozície je naplánované na druhú polovicu novembra. Počas našej návštevy práve reštaurovali Štúrovu úmrtnú izbu. Na stene visí jeho známy citát: „My chytili sme sa do služby ducha, a preto prejsť musíme cestu života tŕnistú.“

Reštaurátorka Viktória Roháľová nám potvrdila, že pod omietkou narazili na staršie vrstvy: „Tá najstaršia, tmavšia než dnešná, pochádza zrejme zo Štúrových čias.“

Kurátorka Múzea Ľudovíta Štúra Sylvia Hrdlovičová dodáva, že okrem novej expozície sa pripravuje v januári, na stošesťdesiate výročie Štúrovej smrti, originálne podujatie, ktoré sa koná raz za desať rokov. „Ide o fakľový sprievod, ktorý bude vytvorený podľa dobových opisov toho, ako vyzeral Štúrov pohreb.“

Pochod sa podľa Hrdlovičovej začne na námestí pred Štúrovým pamätníkom. „Na jeho čele sú vždy dvaja študenti so skríženými šabľami, na ktorých majú nastoknuté citróny s rozmarínom.

Za nimi kráčajú fakľonosiči a potom družičky oblečené v bielom, čo je symbol toho, že Ľudovít zomrel ako mládenec,“ približuje Hrdlovičová. Podobný sprievod sa v Modre konal v rokoch 1986, 1996 a 2006.

Čítajte viac:

Metrosexuál ale nie gay: Čo mal krásavec Štúr proti ženám?

Macošská?

Fakt je, že Modra sa často správala k Štúrovi macošsky. Samozrejme, k Ľudovítovi. Jeho staršieho brata Karola, ktorý tu pôsobil ako kňaz a učil, mali miestni, naopak, v úcte. Napokon, bol s nimi v oveľa užšom kontakte ako Ľudovít, ktorý zasvätil život „vyšším“ veciam.

Historická Modra, kde žilo viacero významných osobností, je známa konzervatívnosťou podobnou starému Martinu. Obe mestá napríklad v minulosti odmietli výstavbu železnice a odvtedy sa ich vývoj prakticky zastavil. Už nikdy nenadobudli význam, aký mali v minulosti.

Daniela Kodajová z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied uvádza, že miestni sa kedysi búrili proti plánom rekonštruovať hrob Ľudovíta Štúra. Niežeby proti nemu niečo mali. Oveľa väčší význam ako Ľudovít mal pre nich Karol a oni sa obávali, aby sa pri rekonštrukcii nepoškodil jeho hrob.

Kým Karol bol pre Modranov autorita, Ľudovít skôr čudák. Ľudovít Štúr prežil v Modre dovedna takmer päť rokov. Po neúspechu revolúcie bol, podobne ako mnohí iní, pod policajným dozorom. Do vinohradníckeho mesta prišiel po bratovej smrti, ktorý po sebe zanechal vdovu a sedem detí.

Na mieste, kde sa pri poľovačke nešťastne postrelil, stále stojí pamätník z roku 1986. Záujemcovia ho však nájdu ťažko. V Modre býval v dome stojacom oproti dnešnému múzeu, kde ho previezli až po osudnom zranení.

Miestny povozník si za zvezenie skrvaveného barda z poľa vypýtal päťdesiat grajciarov. Štúr skonal v posteli po niekoľkých týždňoch. Paradoxne, jeho pohreb bol v meste udalosťou s množstvom divákov.

Na jeseň

Vedenie mesta potvrdilo, že súčasná situácia okolo sochy by sa mala v jeseni zmeniť. „Na Štúrovej a Hornej ulici sa robí na dvoch stavbách, týkajú sa úpravy Stoličného potoka a rekonštrukcie vodovodného a kanalizačného potrubia.

Vzhľadom na rozsah prác a umiestnenie štúrovského súsošia v centre staveniska nad korytom pôvodného potoka je celé okolie uzavreté,“ vysvetlili nám v kancelárii primátora.

Nespokojní Modrania a turisti sa teda dočkajú. „Termín dokončenia je viazaný na uzávierku štátnych ciest, ktorá je povolená do 15. novembra. Po ukončení prác bude priestor uvedený do pôvodného stavu, čo by malo byť podľa realizátora stavby v termíne do slávnostného otvorenia zrekonštruovaných priestorov Múzea Ľudovíta Štúra v Modre.“

Podobná situácia bola prednedávnom aj v súvislosti s hrobom Štúrovej matky v Trenčíne. Anna Štúrová leží na tamojšom evanjelickom cintoríne a jej hrob bol už taký schátraný, že sa prepadal.

Naposledy ho renovovali takmer pred sto rokmi. Neznámy autor oblepil mesto protestnými plagátmi, z ktorých akoby hovoril Ľudovít Štúr: „Tu vo vašom meste leží moja drahá mať, ktorá ma takto pred 200 rokmi nosila. Mnohí o tom neviete a ma bolí, že to miesto je také opustené.“ Protest asi pomohol, lebo hrob nedávno obnovili.

VIDEO Plus 7 Dní