13 súčasných a bývalých zamestnancov štátneho podniku Lesy SR adresovali list s názvom „Nemôžeme mlčať“ politickým špičkám z OĽANO – predsedovi vlády Eduardovi Hegerovi, ktorého naliehavo žiadali o osobné stretnutie, ministrovi financií a šéfovi strany Igorovi Matovičovi, ministrovi životného prostredia Jánovi Budajovi, ministrovi pôdohospodárstva Samuelovi Vlčanovi a predsedovi poslaneckého klubu Michalovi Šipošovi.

Žiadajú odchod súčasného riaditeľa Lesov SR Tibora Köszeghyho, ktorého menoval súčasný minister pôdohospodárstva Vlčan. Pod list sa podpísal i bývalý riaditeľ lesov Matej Vigoda za exministra Jána Mičovského, práve dosadenie Köszeghyho bolo pre Mičovského poslednou kvapkou, aby odišiel z OĽANO. K listu svoj podpis pripojil i Mičovský mladší.

Otvárajú brány korupcii

Lesníci podpísaní v liste sú pohoršení z konania „vašich nominantov vo vedení štátneho podniku, ktorí namiesto nutných reforiem a protikorupčnej očisty otvárajú opäť brány korupcii, ktorú bolo viac ako namáhavé zastaviť a po dlhých rokoch začať vypratávať“.

Premiérovi a vicepremiérovi v liste pripomínajú, že vo svojich príhovoroch sľúbili, že boj s korupciou a presadenie reforiem majú za tohtoročnú prioritu. Frustrovaní lesníci sa ich pýtajú, ako im pomôžu tieto ciele dosiahnuť? Podpísaní lesníci veria, že čelní predstavitelia štátu nedovolia pod vedením ich ministra pôdohospodárstva a jeho nominantov „naďalej postihovať vedúcich zamestnancov štátneho podniku za vyslovenie názoru vyhodením z práce alebo presunutím na nižšie funkcie, kde už nebudú mať reálne možnosť ovplyvniť chod vecí“.

„Je nemysliteľné, aby ľudia, ktorí starostlivo a zodpovedne pripravovali neľahký proces transformácie štátneho podniku na rôznych stupňoch riadenia, sa dnes stali pre firmu nepotrební len preto, že ich morálne nastavenie im nedovoľuje sklopiť zrak a ticho sa prizerať na vývoj v štátnom podniku za posledné mesiace. Je poburujúce, že ľudia, ktorí v sebe našli odvahu vysloviť svoj názor a podporili výzvu „Spoločne pre lesy“, ktorých menný zoznam sme s dôverou odovzdali do rúk poslancom národnej rady, sú dnes systematicky odstraňovaní nielen z riadiacich funkcií, ale aj z podniku samotného. Napriek ich protikorupčnej činnosti, dosiahnutým výsledkom a neraz i podaným trestným oznámeniam proti osobám úmyselne poškodzujúcim štátny podnik,“ znie výčitka lesníkov v liste.

„Ako môžeme chcieť úspešne bojovať s korupciou a oligarchami, keď dovolíte vlastnému ministrovi a jeho nominantovi, dosadiť na vedúce a iné kľúčové funkcie v štátnom podniku ľudí, ktorí v minulosti preukázateľne zlyhali, boli a sú prepojení s oligarchami, ktorí parazitujú v štátnom podniku a bezohľadne ničia našu krajinu pre svoj vlastný prospech, výhody, benefity, vplyv a moc,“ pýtajú sa lesníci.

Posledný klinec do rakvy

Podľa nespokojných lesníkov sa Vlčan prezentuje ako schopný manažér, no podľa nich sa „obklopil ľuďmi, ktorí vnímajú lesy ako továreň na drevo alebo ako krmivo a úkryt pre zver“.

„Vaše primárne ekonomické vnímanie lesa, možno z krátkodobého hľadiska dosiahne kladné hospodárske výsledky, ale súčasne vďaka personálnym nomináciám prinavráti finančné toky aj smerom k oligarchom. Bol by to posledný klinec do rakvy pre krajinu a hlavne pre lesy, ktoré sú už aj tak v kritickom stave po ére predošlých vlád, pretože ste stále nedostatočne docenili a pochopili ekologický význam lesov a celkovú škodlivosť závislosti celého lesného hospodárstva na predaji dreva,“ prihovárajú sa priamo šéfovi rezortu pôdohospodárstva.

Lesníci v liste žiadali odvolanie riaditeľa Lesov SR Köszeghyho a ľudí, ktorých priviedol z externého prostredia do vrcholového vedenia podniku. Podľa nich v týchto dňoch prebieha „dosadzovanie a stabilizácia manažérskych pozícií toxickými ľuďmi s prepojením na oligarchov naprieč celým podnikom“, čo v žiadnom prípade nemôžu tolerovať.

„Chceli by sme veriť, že Vaša vláda to myslí s bojom proti korupcii skutočne úprimne a vážne. Verte, že z celkového počtu takmer 3500 zamestnancov štátneho podniku sa nájde dosť takých, ktorí už mlčať nechcú,“ varujú podpísaní lesníci Martin Vanous, Branislav Luterán, Pavel Mikluš, Lucia Miňová, Erika Hasinová, Matúš Hríbik, Miroslav Kováč, Marián Lipka, Ján Farkaš, Ján Mičovský ml., Peter Valek, Matej Vigoda a Eduard Apfel s tým, že aj nedôjde k náprave, dôverné informácie poskytnú médiám.

Je s ním spokojný

Minister pôdohospodárstva Vlčan je s prácou šéfa štátneho podniku Lesy SR Köszeghyho spokojný. Vlčan to uviedol po stredajšom rokovaní vlády v reakcii na kritiku opozičných politikov o pomeroch v Lesoch SR. Vyvodzovať personálne dôsledky podľa svojich slov voči nemu neplánuje.

„S manažérskym výkonom generálneho riaditeľa som spokojný. Dôvod je jednoduchý - podarilo sa mu zrealizovať dlho očakávanú realizáciu štátneho podniku Lesy SR. Tento podnik ju potreboval možno viac ako 20 rokov. Reorganizácia prebehla, práca podniku sa zracionalizovala, čo sa už prejavuje na výsledkoch. My sme na mnohých pozíciách zvýšili platy zamestnancov štátneho podniku. Náklady trasformácie sme zobrali do minulého roku, napriek tomu tento štátny podnik prekročí plánovaný hospodársky výsledok o niekoľko miliónov eur,“ vysvetlil minister.  

Opozícia pokračovala v kritike pomerov na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. Na nedostatky v štátnom podniku Lesy SR, ktorý spadá pod agrorezort, upozornili v stredu na brífingu opoziční politici Zsolt Simon, predseda mimoparlamentnej strany Maďarské fórum, a Alojz Hlina, podpredseda mimoparlamentnej strany Dobrá voľba.

Drevo podľa nich predávajú ešte nezaregistrované odštepné závody Lesov SR. „Od septembra minulého roku na štátnom podniku Lesy SR vedia, že budú robiť jeho reorganizáciu. Nové odštepné závody nie sú však ani dnes zapísané v Obchodnom registri SR, ale tieto nové odštepné závody dodávajú drevo odberateľom. Myslím si, že to nie je v súlade s právnymi predpismi,“ upozornil Simon s tým, že je riziko, či odberatelia dreva uznajú dodávky dreva od neexistujúcich subjektov.

„Obchodný register SR má nejakú lehotu na zápis odštepných závodov Lesov SR. Verím, že to v zákonnej lehote zapíše,“ uviedol na Simonovu kritiku agrominister.
Hlina upozornil aj na ďalšie pochybenie riaditeľa Lesov SR. Köszeghy podľa neho v minulosti neoprávnene odstrelil jeleňa. „Köszeghy nebol v čase lovu zamestnancom podniku Lesy SR. Takzvaný personálny lov môžu urobiť len zamestnanci štátnych lesov. On však vtedy nebol zamestnancom Lesov SR, bol zamestnancom MPRV, keď bol na základe mandátnej zmluvy poverený riadením štátneho podniku,“ priblížil Hlina.

Drahé svine

„Podnet o tomto odlove som už dostal na stôl. Preverili sme ho a ukázalo sa, že tvrdenia niektorých ľudí, ktoré publikovali médiá, sa nezakladajú na pravde. Generálny riaditeľ ako zamestnanec štátneho podniku mal nárok zúčastniť sa odlovu,“ odkázal Vlčan v súvislosti s Köszeghyho poľovačkou.

Mimoparlamentná strana Hlas–SD zase v stredu upozornila, že agrorezort vyplatil peniaze nielen rodinnej firme svojho štátneho tajomníka, čo kritizovali už v minulosti, ale aj ďalšiemu politikovi OĽANO. „Kráľovsky si z peňazí daňových poplatníkov zarobil aj 123. kandidát OĽANO do parlamentných volieb roku 2020 Augustín Polák z Bolešova. Agrorezort mu vyplatil za vyplnenie dotazníka o chovaných sviniach 10 488 eur,“ priblížil Róbert Puci, nezaradený poslanec Národnej rady SR a člen predsedníctva strany Hlas-SD.

FOTO k téme v GALÉRII

Vlčan na kritiku strany Hlas-SD povedal, že Poláka nepozná. „Môžeme sa na to pozrieť. My sme po tom, čo sa objavili pochybnosti o štruktúre výzvy (na podporu chovu ošípaných, pozn. TASR), nechali výzvu, jej princípy aj jej vykonanie skontrolovať. Pri kontrole sme žiadne pochybenie nezistili,“ dodal Vlčan.