Tip na článok
Štefan Harabin: Hoci o trestnom oznámení pôvodne nevedel, trikrát protestoval proti jeho odmietnutiu.

Harabin sa chce znova súdiť. Cíti sa byť ohováraný psychiatričkou

V boji proti psychiatričke zosnulého sudcu Juraja Majchráka našiel Štefan Harabin pochopenie u Generálnej prokuratúry.

Galéria k článku (4 fotografie )
Vinná?: Harabin žiada od RTVS 200-tisíc eur za slová psychiatričky.
Samovražda: Sudca Juraj Majchrák sa v apríli 2011 obesil. Jeho psychiatrička vyjadrila názor, že za to môžu aj perzekúcie doktora Harabina.
Pomohla mu: Generálna prokuratúra pod vedením Jaroslava Čižnára, vľavo, vyhovela Harabinovi a prípad opäť otvorila.

Keď nie dverami, tak oknom, a keď ani tak nie, dá sa to ešte komínom. Presne v tomto duchu bráni svoju česť bývalý predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin. Takmer rok bojoval za obnovenie trestného stíhania proti psychiatričke Renáte Papšovej.

Cíti sa totiž ohovorený jej slovami, že sudcovia Juraj Majchrák a Marta Lauková zomreli aj pre tvrdú perzekúciu doktora Harabina. Tieto vyjadrenia vyslovila ako ošetrujúca lekárka oboch zosnulých sudcov.

Juraj Majchrák spáchal v apríli 2011 samovraždu, Marta Lauková podľahla dlhšie trvajúcej chorobe. Hoci polícia vlani v auguste stíhanie zastavila, Štefan Harabin robil všetko pre to, aby dosiahol opätovné otvorenie prípadu. A podarilo sa. Na pokyn Generálnej prokuratúry sa celý kolotoč okolo údajného ohovárania rozbehol nanovo.

Čítajte viac:

Prípad smrti sudcu Juraja Majchránka polícia po roku uzavrela

Dotknutý podriadený

Všetko sa začalo nenápadne. Ešte v roku 2012 zaevidovala polícia podnet na prešetrenie toho, či psychiatrička Renáta Papšová nespáchala prečin verejného ohovárania, keď v relácii verejnoprávnej televízie odznel jej výrok, že „ako lekárka môžem povedať, že niekedy sú choroby nákazlivé a naša justícia je chorá.

Ochorel Juraj Majchrák, ochorela doktorka Lauková, ktorá takisto zomrela na tvrdú perzekúciu doktora Harabina“. Televízia použila zábery z verejnej diskusie venovanej stavu slovenskej justície. Papšová v rámci nej vystúpila nielen ako ošetrujúca lekárka Juraja Majchráka, ale i ďalšej, tiež už zosnulej sudkyne Marty Laukovej.

Juraj Majchrák, ktorý bol v minulosti podpredsedom Najvyššieho súdu, pred smrťou čelil niekoľkým disciplinárnym konaniam, pod ktoré sa podpísal Štefan Harabin. Sudkyni Laukovej zas v roku 2010 Súdna rada, na čele ktorej bol doktor Harabin, pozastavila príplatok k nemocenským dávkam.

Keď vysvitlo, že polícia eviduje podnet na psychiatričku, z tlačového odboru NS SR vyšlo, že „Slovenská republika má 5,5 milióna občanov. Predseda Najvyššieho súdu si nezakladá archív ani evidenciu - kto, kedy, ako, prečo a na koho podáva trestné oznámenie“.

Laicky povedané, Štefan Harabin ani netušil, komu záležalo na jeho cti tak, aby podával oznámenie na psychiatričku. Lenže nakoniec sa ukázalo, že trestné oznámenie podal jeho podriadený, riaditeľ správy Najvyššieho súdu Jozef Kaffka.

Psychiatrička Papšová pri vyšetrovaní uviedla, že výrokom o smrti sudcov len vyslovila svoj hodnotiaci úsudok a nie skutkové tvrdenie. „Vychádzala som z toho, čo som sa dozvedela pri výkone lekárskeho povolania od mojich pacientov,“ vysvetľovala Papšová. Aj na základe jej vysvetlenia polícia pred rokom v auguste stíhanie zastavila.

Nastúpil poškodený

Hoci Štefan Harabin podľa jeho hovorcu netušil, kto podal trestné oznámenie, po rozhodnutí polície tvrdo nastúpil do súboja. Proti zastaveniu stíhania podal sťažnosť, ktorú mu okresný prokurátor zamietol. A tak sa Harabin obrátil na krajského prokurátora. Žiadal od neho, aby preskúmal postup vyšetrovateľa, ako i okresného prokurátora.

No aj krajský prokurátor podnet odložil ako nedôvodný. Harabin sa napokon obrátil na Generálnu prokuratúru, ktorú požiadal o preskúmanie všetkých rozhodnutí. A Generálna prokuratúra mu v ústrety nakoniec vyšla.

„Opakovaný podnet vyhodnotil prokurátor Generálnej prokuratúry ako dôvodný a Okresnej prokuratúre Bratislava I bol uložený pokyn, aby zabezpečila začatie trestného stíhania, čo bolo vykonané a vo veci bolo opätovne začaté trestné stíhanie pre prečin ohovárania,“ uviedol hovorca bratislavských prokurátorov Michal Šúrek.

Jednoducho, polícia sa opäť musí zaoberať tým, či psychiatrička Papšová Harabina ohovárala. Ak sa polícia, prokuratúra a súd napokon zhodnú, že doktora Harabina vo verejnoprávnej televízii poohovárala, môže ísť za mreže až na päť rokov. K tomu všetkému však prostredníctvom žaloby na ochranu osobnosti od nej Harabin žiada aj odškodné stotisíc eur.

Ďalších 200-tisíc požaduje od verejnoprávnej televízie, ktorá výrok odvysielala. Mimochodom, počas jedného z pojednávaní doktor Harabin o lekárke vyhlásil, že je podľa neho pod vplyvom návykových látok. Na chodbe súdu potom do televíznych kamier vyhlásil, že „tejto pani doktorke by nedal liečiť ani mláďa teľaťa“.

VIDEO Plus 7 Dní