Tip na článok
Bratislava: Služobná limuzína doviezla Štefana Harabina a jeho dve kolegyne skoro ráno na tunajšie letisko.

Harabin letel na voľbu šéfa Najvyššieho súdu lietadlom, služobná limuzína prišla za ním

Plus 7 dní , Vanda Rusnáková

Prečo Štefan Harabin zvolal dôležité zasadnutie Súdnej rady do mesta vzdialeného päťsto kilometrov od Bratislavy, doteraz celkom nevysvetlil. Keďže všetci traja uchádzači o kreslo predsedu Najvyššieho súdu aj väčšina členov Súdnej rady pôsobia v hlavnom meste, oveľa jednoduchšie a lacnejšie by bolo zasadať v Bratislave.

Galéria k článku (4 fotografie )
Druhý tábor: Protikandidátku Štefana Harabina na post predsedu Najvyššieho súdu z radov jeho odporcov Zuzanu Ďurišovú, v strede, sprevádzali na východ Slovenska ďalšie sudkyne.
Protestujúci: Aj do Sobraniec prišla skupina nespokojných občanov, ktorým sa nepáči štýl vedenia slovenskej justície zo strany Štefana Harabina.
Zemplínska Šírava: Ráno bola Harabinova limuzína na bratislavskom letisku, popoludní už na Šírave.

Hoci na zasadnutie Súdnej rady v Sobranciach, kde sa rozhodovalo o novej hlave slovenskej justície, cestoval predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin letecky, na východ krajiny si zavolal aj svoju služobnú limuzínu z Bratislavy. Jedna z jeho protikandidátok sa pritom do Sobraniec trmácala vlakom vyše osem hodín.

Aby voľby stihla, musela vyraziť o deň skôr. Harabin, ktorý je zároveň šéfom Súdnej rady, nešetril ani na ubytovaní. Členom rady doprial spánok vo štvorhviezdičkovom hoteli na Zemplínskej Šírave, hoci o niekoľko sto metrov ďalej stojí ubytovacie zariadenie spadajúce pod ministerstvo obrany.

Poskytuje služby na úrovni, má však iba dve hviezdičky. Spomínaná protikandidátka si zabezpečila ubytovanie sama.

Zo štátneho krv netečie

Prečo Harabin zvolal dôležité zasadnutie Súdnej rady do mesta vzdialeného päťsto kilometrov od Bratislavy, doteraz celkom nevysvetlil. Keďže všetci traja uchádzači o kreslo predsedu Najvyššieho súdu aj väčšina členov Súdnej rady pôsobia v hlavnom meste, oveľa jednoduchšie a lacnejšie by bolo zasadať v Bratislave.

Nikto by nemusel nikam lietať, žiadne služobné auto by nemuselo križovať celé Slovensko až k ukrajinským hraniciam. Zrejme hrozba, že bratislavskú voľbu by si nedali ujsť všakovakí krikľúni z mimovládnych organizácií či diplomati z rôznych končín sveta, bola privysoká. A tak sa pôda ošumelého kultúrneho domu v Sobranciach javila pokojnejšia.

Navyše Harabin, rodák z obce Ľubica v Kežmarskom okrese, mal k východnému Slovensku vždy vrelý vzťah. Fakt, že za tento „výlet“ do Sobraniec sa úplne zbytočne vyhodili nie malé peniaze, asi nikoho z kompetentných netrápi. Ani to, že väčšina členov rady sa musela trmácať cez celé Slovensko kvôli tomu, čo mohli prerokovať v bratislavskej zasadačke.

Čítajte viac:

Harabin skončil vo funkcii predsedu Najvyššieho súdu, nezvolili ho ani v druhom kole

Autá z rôznych končín

Aby sme šéfovi Najvyššieho súdu nekrivdili, treba zdôrazniť, že na prepravu po východe Slovenska nepoužil taxíky. Siahol po vozidlách, ktoré zrejme patria košickým súdom. A je z čoho vyberať. Napríklad Krajský súd v Košiciach by mohol poskytnúť hneď dve autá, ktoré takmer za 60-tisíc eur kúpil nedávno od istého popradského predajcu.

Od rovnakého, od ktorého Najvyšší súd kúpil auto v decembri 2012 a Súdna rada vlani v novembri. Účastníkom rokovania však autopark súdov na východe zrejme nestačil. Už v popoludňajších hodinách dorazila na východ krajiny aj Harabinova služobná limuzína, ktorá ho v ten deň ráno spolu s kolegyňami Gabrielou Šimonovou a Alenou Šiškovou priviezla na bratislavské letisko.

V Sobranciach však bolo viac vozidiel z bratislavskými evidenčnými číslami. Harabinova kancelária to rozhodne nepovažuje za mrhanie. Na východ krajiny sa musel predsa doviezť aj personál Súdnej rady a potrebné dokumenty. Nedalo sa všetko letecky, bolo by to pridrahé. Za svoje vlastné peniaze do Sobraniec cestovala Harabinova protikandidátka na šéfa Najvyššieho súdu Zuzana Ďurišová. Z vlastného vrecka si platila aj ubytovanie.

Nevzdáva sa

Voľbu predsedu Najvyššieho súdu v Sobranciach sprevádzali protesty nespokojných občanov. Šéf Najvyššieho súdu Štefan Harabin do kultúrneho domu, kde sa konalo zasadnutie Súdnej rady, nevošiel predným vchodom, ale zadnými dverami, čo nám potvrdili robotníci, ktorí v objekte pracovali.

Rokovanie Súdnej rady trvajúce niekoľko hodín sa neskončilo Harabinovým víťazstvom a trpká chuť porážky mu zrejme nepridala na nálade. Ako inak si možno vysvetliť jeho slovný útok na nominantku ministra spravodlivosti Tomáša Borca Janu Bajánkovú.

Pred časom sa o nej vyjadril ako o svojej priateľke, s ktorou vychádza dobre. Teraz ju označil za obyčajnú politickú kandidátku a ako taká by podľa neho nemala stáť na čele súdnictva.

To, že on sám pred pár rokmi zastával funkciu ministra spravodlivosti vo farbách HZDS, pričom práve z tejto pozície bol zvolený za šéfa Najvyššieho súdu, chyba nebola. On totiž nehájil názory politickej strany, ale pracoval v prospech súdnictva. Harabin sa pustil aj do novozvoleného prezidenta Andreja Kisku, ktorý pred voľbami vyzval členov Súdnej rady, aby zvolili odbornú a morálnu autoritu. Vyhlásil, že keby platila na Slovensku právna úprava ako v Maďarsku, Kiska by asi bol vo väzení.

Nezvolenie Harabina za šéfa Najvyššieho súdu však nemusí znamenať jeho definitívny koniec v predsedníckom kresle. Hoci do ďalšej voľby sa prihlásiť nemôže, zákon hovorí jasne - ak ani tá nebude úspešná, do ďalšej voľby sa môžu prihlásiť aj neúspešní kandidáti z prvej voľby. Vyzerá to teda tak, že sa máme ešte na čo tešiť. (jš)

VIDEO Plus 7 Dní