Tip na článok
Štefan Harabin sa už zotavil. Aj keby ostal maródovať niekoľko mesiacov, rodinný rozpočet by to nepocítil.

Harabin môže maródovať. Dostane príplatok, ako keby pracoval

Pán Harabin po hospitalizácii už zrejme opäť pracuje - v pondelok ráno jeho služobná limuzína odviezla dcéru do školy.

Galéria k článku (4 fotografie )
V nemocnici: Po kolapse na letisku skončil Štefan Harabin najskôr v jednej z viedenských nemocníc, odkiaľ ho previezli do Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave.
V limuzíne: Služobné vozidlo predsedu Najvyššieho súdu v pondelok ráno priviezlo jednu z dcér do školy.
Harabina sprevádza na niektorých služobných cestách aj manželka.

Správa o tom, že predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin skolaboval, lámala pred pár dňami rekordy čítanosti. Verejnosť so záujmom očakávala stále nové informácie o zdravotnom stave najvyššie postaveného muža slovenského súdnictva, ktorý do bezvedomia upadol na viedenskom letisku, odkiaľ plánoval spolu s manželkou Gabrielou a so sudkyňou Janou Baricovou odcestovať na konferenciu do juhoamerického Čile.

Podľa prvotných údajov Štefan Harabin dostal infarkt, následne padol zo schodov, utrpel ťažký otras mozgu a tiež niekoľko zlomenín. V takom vážnom stave ho záchranka z letiska previezla do jednej z viedenských nemocníc. Našťastie, už po niekoľkých hodinách sa ukázalo, že so šéfom Najvyššieho súdu to až také vážne nie je. Po jeho prevoze do bratislavského Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) informovali, že infarkt ani ťažký otras mozgu neprekonal.

„Príčinou náhleho kolapsu bola nevyspatosť a únava spôsobená tým, že deň predtým študoval do noci materiály na konferenciu do Čile. Dlho na letisku sedel, potom prudko vstal, zatočila sa mu hlava a odpadol,“ oznámila hovorkyňa NÚSCH Dobroslava Krajačičová.

Po kolapse na letisku skončil Štefan Harabin najskôr v jednej z viedenských nemocníc, odkiaľ ho previezli do Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. Foto: Ivan Mego

Hlava v poriadku

Po stabilizácii zdravotného stavu pustil Štefan Harabin k svojmu nemocničnému lôžku okrem rodiny a blízkych dokonca i zástupcov médií. Porozprával im svoje zážitky z viedenského letiska, ale aj z vyšetrení. „... mi robili cétečko hlavy. Hlava je v poriadku, nemám tam nič, akurát, že mám tie nárazy,“ vysvetlil.

Ani nepriaznivý zdravotný stav však nezabránil jeho neprajníkom klásť zádrapčivé otázky. Napríklad, prečo sa do ďalekého Čile vôbec rozhodol cestovať, keď do práce nastúpil pár dní pred odletom po dlhodobej práceneschopnosti, počas ktorej sa zotavoval z operácie bedrového kĺbu a ďalších zdravotných komplikácií.

Účasť na konferencii zrejme nebola až taká mimoriadne dôležitá, aby kvôli nej musel riskovať svoje zdravie. Veď do Južnej Ameriky necestovala ani šéfka Najvyššieho súdu Českej republiky Iva Brožová. Podľa hovorcu súdu Petra Knötiga jej to neumožnili pracovné povinnosti. Taktiež pre pracovné povinnosti necestoval do Čile ani predseda estónskeho najvyššieho súdu Märt Rask.

Zlomyseľných narážok však bolo viac. Napríklad - z akého dôvodu s pánom Harabinom na pracovnú cestu išla aj jeho manželka, kto jej to hradil alebo prečo mal ich po byt v Čile trvať celých sedem dní, keď konferencia šéfov najvyšších súdov členských krajín Európskej únie a krajín Strednej a Južnej Ameriky bola naplánovaná len na dva dni. Kancelária predsedu na tieto otázky okamžite reagovala hromadným mailom zaslaným do médií, v ktorom všetko jasne vysvetlila.

„Nakoľko neutíchajú dohady o ceste a hradení nákladov, Najvyšší súd SR uvádza, tak ako v minulosti občania SR nikdy zo svojich daní nehradili náklady (letenky a pobyt) na žiadnej z oficiálnych služobných ciest Štefana Harabina jeho manželke. Tento údaj by musel byť vždy zverejnený na webe od objednávky cez zaplatenie faktúry. Naopak, aj teraz si zaplatila cestu manželka predsedu NS SR zo súkromných peňazí.“

Pani Harabinová sprevádza manžela na niektorých služobných cestách. Foto: Martin Domok

Faktúru nedajú

V tejto súvislosti sme Najvyšší súd oslovili s požiadavkou, či by nám neumožnil nahliadnuť do faktúr, ktoré by preukazovali, že pani Harabinová si skutočne hradila náklady spojené s cestou do Čile. Neuspeli sme. „Letenka na transfer do Čile podľa vyhlásenia predsedu NS SR stála asi 3 070 eur. Faktúry za hotel a podobne, iste viete, že účet Vám vystavia až pri odchode z hotela,“ odpísali nám z kancelárie Najvyššieho súdu. Zároveň nám vysvetlili, že „pre NS SR sú manželky sudcov vrátane predsedu, súkromné osoby, nemáme na ne žiadny dosah. Nemôžeme ich žiadať o predloženie faktúr. Teda nemáme žiadne faktúry ohľadne ich súkromných ciest...“.

Na tomto mieste sa žiada pripomenúť, že pani Harabinová je stále držiteľkou diplomatického pasu, ktorý jej ministerstvo zahraničných vecí vydalo v roku 2009 na žiadosť vtedajšej šéfky rezortu spravodlivosti Viery Petríkovej. Ak jej platnosť dokladu, ktorý jeho držiteľovi poskytuje mnohé výhody, nepredĺžia, bude ho môcť používať do budúcoročného septembra.

Všetko po starom

V piatok pána Harabina prepustili z nemocnice do domáceho liečenia. Už v pondelok zrejme začal pracovať, pretože jeho služobná limuzína aj so šoférom priviezla jednu z jeho dcér ráno do školy. Napokon, nie je to nič nezvyčajné - členovia rodiny pána Harabina využívajú toto služobné vozidlo už dlhšie.

No aj keby predseda Najvyššieho súdu ostal maródovať hoci aj niekoľko mesiacov, rodinný rozpočet by to nepocítil. Podľa platnej legislatívy totiž sudcovia poberajú počas choroby od štátu príplatok vo výške rozdielu medzi platom a nemocenskou, teda dostanú toľko, ako keby pracovali.

VIDEO Plus 7 Dní