Finančník Jaroslav Haščák podal na radu Sťažnosť na porušenie etického kódexu novinára. Dôvodom je vlaňajší rozhovor Mareka Vagoviča s vyšetrovateľkou NAKA Martinou Babacsovou.  Haščák namieta viacero vecí, ale najmä to, že v rozhovore odzneli informácie, ktoré nie sú pravdivé a jeho reakcia nebola možná. 

Zavádzanie o razii v Pente

Vyšetrovateľka Babacsová sa napríklad vyjadrila k razii v sídle Penty ešte v decembri 2020, keď zatýkali jej spolumajiteľa Haščáka a nabehlo tam celé Lynch Commando. Na otázku, či nešlo o prehnanú demonštráciu sily, uviedla, že na polícii disponovali informáciami, že  “je tam vlastná bezpečnostná služba, ktorá je ozbrojená” . Preto nariadila ozbrojený zásah.  

60 kukláčov vtedy nabehlo do sídla Penty a so samopalmi nútili zamestnancov stáť tvárou otočenou k stene, matky nepustili  vyzdvihnúť deti do škôlky…  Žiadna ozbrojená služba tam ale nebola. 

(Neskôr sa ukázalo, že Haščákove stíhanie bolo nezákonné a štát sa mu ospravedlnil.)

V sťažnosti na Tlačovo-digitálnu radu Haščák namieta aj ďalšie veci zverejnené v rámci a odvoláva sa na to, že “hlavnými zásadami, ktorými sa novinár riadi vo svojej práci, sú nestrannosť, vyváženosť, objektivita, čestnosť, pravdivosť, zodpovednosť a dôsledné overovanie faktov".

Na otázku, prečo Jaroslav Haščák nedostal priestor na vyjadrenie, nám Marek Vagovič odpovedal: “V prípade rozhovoru s pani Babacsovou išlo o štandardný formát jeden na jedného, kde som respondentku konfrontoval aj s jej spornými rozhodnutiami. Podobný priestor bol viackrát ponúknutý aj pánovi Haščákovi, čo však doteraz nevyužil.”

Zavádzajúce

Tlačovo-digitálna rada bude posudzovať aj titulky. Podľa Haščáka boli zavádzajúce.

foto na video článok na portáli Postoj
Zdroj: NMH

Na portáli Postoj vyšlo k článku M. Vagoviča video s titulkom: "Šéfka tímu Gorila/ Haščákovi by som sa v tomto štádiu neospravedlnila"
a s podtitulom: "Zapálili jej autá, niekto ju sledoval".

Takto podané dve odlišné informácie môže vyvolať mylný dojem, akoby medzi Haščákom a zapálením áut vyšetrovateľky existovala súvislosť. Až po prečítaní rozhovoru sa čitateľ dozvie, že sledovanie a horiace autá v rodine vyšetrovateľka Babacsová spája s kauzou Miroslava Šatana. 

Opýtali sme sa Mareka Vagoviča, či spätne hodnotí tieto titulky ako korektné. Vagovič sa namiesto odpovede pustil do útoku: “Za nekorektné a neetické považujem, keď píšu médiá na objednávku svojich majiteľov – v tomto prípade finančnej skupiny Penta. Okrem toho, že je to neprofesionálne, sa vystavujú aj konfliktu záujmov, ktorý je v serióznej žurnalistike neprípustný."

Podráždeným spôsobom Vagovič reagoval na naše otázky aj nedávno. Vtedy sme priniesli odhalenie, že na jeho súkromné aktivity vedenie polície zadarmo a bez zmluvy poskytlo policajné autá i príslušníkov NAKA.

Mimochodom, ako asi by za týchto okolností mohol vykresľovať prácu polície, vrátane vyšetrovateľky NAKA Babacsovej?

Plus 7 dní je súčasťou vydavateľského domu News and Media Holding, ktorý je vo vlastníctve skupiny Penta.