Heger a Matovič. Pozrite sa, ako ich zachytili fotografi v GALÉRII
"Túto výzvu prijímam a dôveru si nesmierne vážim," reagoval ešte 28. marca 2021 Eduard Heger na slová vtedajšieho predsedu vlády Igora Matoviča, že sa stane novým premiérom. A Matovič zase preberie namiesto Hegera funkciu ministra financií. Tak sa aj stalo. Oficiálne od 1. apríla toho istého roku bol už šéfom vládneho kabinetu koalície OĽANO, Sme rodina, SaS a Za ľudí Eduard Heger.
Samostatne fungujúci premiér? Ani náhodou!
Do akej miery dokáže vystúpiť z Matovičovho tieňa? Dokáže byť samostatne fungujúcim premiérom? - to boli zásadné otázky, ktoré rezonovali po nástupe Hegera do tretej najvyššej ústavnej funkcie.
"Nič také sa nestalo. Nič také sme nevideli," konštatoval pre Plus 7 dní Tomáš Koziak, politológ z Vysokej školy medzinárodného podnikania v Prešove.
„Hovorím tri veci: stavajme na skúsenostiach, spájajme sily a nikdy sa nevzdávajme,“ povedal Heger pre Plus 7 dní v rozhovore s Lenkou Dale zhruba osem mesiacov po vymenovaní do funkcie premiéra. V tom čase zúrila pandémia ochorenia COVID-19. A napriek rekonštrukcii vlády to v koalícii stále vrelo. Hegerovi naša kolegyňa vtedy pripomenula, že existuje legitímny názor, že sa jeho vláda rozpadne. Premiér sa tváril prekvapene a reagoval protiotázkou: "Ten názor je tu odkedy?"
A vidíte – nerozpadli sme sa. Ale pravda je, že to nepadá z neba samo a je za tým tvrdá práca. Nebudem tu teraz plakať s tvárou v dlaniach a s obavami, že ´jaj, my sa rozpadneme´. To nie je môj spôsob ani cieľ.
Heger zjavne zľahčoval
Keď naša reportérka Hegerovi povedala, že pochybnosti o tom, že jeho vláda už od svojho vzniku nemá podľa mnohých práve najlepšie vyhliadky na riadne dovládnutie, Heger zjavne zľahčoval: "Áno, začalo sa to už na tom, že vraveli, že sa rozpadneme na kolúznej väzbe. Potom sme sa mali rozpadnúť na covid automate, mali sme sa rozpadnúť na zákone o právach pre očkovaných, vydržať sme nemali ani zákon o právomociach generálneho prokurátora, bankovom odvode… A vidíte – nerozpadli sme sa. Ale pravda je, že to nepadá z neba samo a je za tým tvrdá práca. Nebudem tu teraz plakať s tvárou v dlaniach a s obavami, že ´jaj, my sa rozpadneme´. To nie je môj spôsob ani cieľ. Ja, naopak, hovorím tri veci: stavajme na skúsenostiach, spájajme sily a nikdy sa nevzdávajme."
Heger stál za Matovičom, aj keď šéf OĽaNO hejtoval vedcov
V zrkadle súčasných politických reálií možno bez zveličovania uviesť, že Heger bol skôr premiérom iba na papieri. Tento bývalý kazateľ a obchodník s alkoholom pôsobil totiž skôr ako predĺžená ruka Igora Matoviča, než ako samostatne fungujúci predseda vlastnej vlády. Dôkazov o tom, že Heger často iba ticho rešpektoval rozhodnutia svojho vtedajšieho straníckeho šéfa, je dosť.
Všetky ilúzie optimistov, že Heger nebude čupieť v tieni Matoviča, odkryla ešte pandémia covidu. Napríklad v čase, keď "na tajnáša" vybavil líder OĽANO z Ruska vakcínu Sputnik V. V tejto súvislosti sa Matovič tvrdo pustil do vtedajšej šéfky Štátneho ústavu na kontrolu liečiv Zuzany Baťovej. A nepekne častoval aj ďalších odborníkov, nazval ich idiotmi aj kuvikmi. Heger však voči ostrým vyhláseniam svojho straníckeho šéfa nijako neprotestoval. „Z telefonátu, ktorý som s ním mal, jednoznačne potvrdil a tak som to ja vnímal, že určite nenazýva žiadnymi takými škaredými menami vedcov," tvrdil predvlani Heger v relácii TV Markíza Na telo.
Politológ odporúča skôr skeptický pohľad
"Premiér Eduard Heger sa nijakým spôsobom proti Igorovi Matoviči nikdy nevymedzil, ja si to nepamätám. Treba povedať, že stál ako keby v jeho tieni. A ako keby ani nemal chuť ani ambíciu z toho tieňa vystúpiť. Ani vtedy, keď sa vymedziť mohol, sa nevymedzil. Najhoršie je, že Igor Matovič už z pozície ministra financií prichádzal s návrhmi, ktoré u odborníkov vzbudzovali až hrôzu a nemilé prekvapenie. Takže premiér Heger bol stále nevýrazným politikom. Preto sa treba dívať skepticky na to, či dokáže postaviť politickú stranu, ktorá by z tieňa Igora Matoviča vyšla," upozornil politológ Tomáš Koziak.
Ani počas sporu so Sulíkom to Heger nezvládol
Nielen za zjavne zlé rozhodnutia vlády v súvislosti s covidom je Heger spoluzodpovedný. Zlyhal aj v spore medzi Igorom Matovičom a Richardom Sulíkom, šéfom SaS. Vlani v júni sa napríklad snažil vyostrený spor medzi oboma lídrami koaličných strán akože upokojiť. Stalo sa tak potom, ako plénum Národnej rady SR prelomilo veto prezidentky SR Zuzany Čaputovej pri tzv. protiinflačnom balíku z dielne Matoviča. SaS a Matovič sa následne obviňovali zo spolupráce s opozíciou a fašistami. SaS oznámila, že sa opäť nebude zúčastňovať na koaličných radách. Matoviča liberáli tiež upodozrievali, že hľadá zámienky na predčasné voľby. Hegerova reakcia sa však javila predovšetkým ako výčitka voči Sulíkovi.
"Premiér považuje za nekorektné, že strana SaS hneď po hlasovaní prešla do útokov na hnutie OĽANO. V tomto svetle treba hodnotiť aj reakciu predsedu strany a ministra financií Igora Matoviča. V tomto momente diskusia o tom, kto s kým hlasoval, prešla do nekorektných osobných útokov," uviedla vlani na začiatku leta hovorkyňa predsedu vlády Ľubica Janíková.
Jemu sa vláda rozpadla pod rukami, tvrdí o Hegerovi politológ
"Áno, toto je jedna z dôležitých vecí. Vo chvíli, keď Eduard Heger mal byť už komunikátorom a prostredníkom ako predseda vlády, jednoducho nezabránil tomu, že SaS z vlády odišla. A de facto to viedlo k rozpadu vlády a predčasným voľbám. V podstate treba povedať, že áno, Sulík a Matovič môžu za rozpad koalície. Do istej miery však tú zodpovednosť nesie aj Eduard Heger. On ako predseda vlády nedokázal túto situáciu narovnať. Nebol schopný urobiť nejaký výrazný a presvedčivejší krok, ktorý by viedol k tomu, aby koalícia vydržala ďalej. Tu ako keby sa zabúdalo, že jemu sa vláda rozpadla pod rukami. A aj kvôli tomu, že nebol schopný v istých krízových momentoch urobiť nič preto, aby vládu udržal," nešetril pre Plus 7 dní kritikou na adresu Hegera politológ Koziak.
To, že sa Heger ako premiér voči Matovičovým atómovkám nevymedzil, či ich rovno takpovediac nezhodil zo stola, ukazuje, že za všetky dôsledky nesie minimálne rovnakú mieru zodpovednosti ako samotný Matovič.
Heger sa nijako významne nevymedzil ani voči Matovičovym návrhom, ktoré negatívne dopadali na štátny rozpočet. Nastala dokonca aj situácia, keď do poslednej chvíle ani netušil, na čo chce vtedajší minister financií míňať nemalé peniaze daňových poplatníkov. Doslova bizarne koncom roka 2021 vypálilo to, keď Matovič k 500-eurovým poukazom pre seniorov navrhoval aj 100 eur na energie. A Hegera o tom vôbec neinformoval.
Zaplatil daň za to, že nebol šéfom hnutia, tvrdí odborník
"Myslím, že tak ako všetci," odpovedal vtedy premiér na otázku, kedy sa dozvedel o 100 eurách pre dôchodcov na energie.
Heger v tom čase zároveň potvrdil, že nebol na schôdzke Igora Matoviča s vedením hnutia Sme rodina, kde bol návrh o 100 eurách dopredu prezentovaný predsedovi NR SR Borisovi Kollárovi (Sme rodina).
Vždy je problém v situácii, kedy predseda strany nie je zároveň premiérom. Vystúpi si Heger proti svojmu straníckemu šéfovi? To je jednoducho problém.
Aj tento politický bizár s odstupom času pre Plus 7 dní komentoval Koziak. "Premiér by mal plniť koordinačnú, ale aj zastrešovaciu funkciu. Koordinačná funkcia súvisí s tým, že premiér musí vedieť o všetkom, čo sa v koalícií robí. Na druhej strane sa neurobí v koalícii nič, o čom by premiér nevedel. To, že sa Heger ako premiér voči Matovičovým atómovkám nevymedzil, či ich rovno takpovediac nezhodil zo stola, ukazuje, že za všetky dôsledky nesie minimálne rovnakú mieru zodpovednosti ako samotný Matovič," podčiarkol politológ.
Každý vedel, že Heger na post premiéra prichádza ako politik, ktorý bude robiť to, čo sa rozhodne jeho stranícky šéf. A to sa aj stalo. Ale za to si v podstate Heger môže sám.
Podľa Koziaka sa Heger jasne nevymedzil voči Matovičovi ani nedávno, keď ten prišiel s návrhom na odmenu 500 eur za účasť vo voľbách. A prečo bol Heger stále iba akýmsi hovorcom Matoviča? "Jednoznačne je to daň za to, že nebol predsedom politickej strany. Vždy je problém v situácii, kedy predseda strany nie je zároveň premiérom. Vystúpi Heger proti svojmu straníckemu šéfovi? To je jednoducho problém. Každý vedel, že Heger na post premiéra prichádza ako politik, ktorý bude robiť to, čo rozhodne jeho stranícky šéf. A to sa aj stalo. Ale za to si v podstate Heger môže sám. Ak tvrdil, že mu ide o udržanie stabilnej vlády, tak v tomto zlyhal," vysvetlil Tomáš Koziak.
Minimálne jedného ministra nemal vôbec pod kontrolou
Ako ďalej odborník na politické reálie uviedol, Heger mohol síce trpieť Matoviča v pozícii ministra, ale on vzal na seba aj úlohu udržať koalíciu pokope, že zabezpečí istú mieru stability a riadne fungovanie vlády: "V tomto pán Heger ako premiér jednoznačne zlyhal. Obhajoba Hegera tým, že nebol predsedom strany je málo. Jednoducho, mal by mať pod kontrolou, čo ministri robia, aké sú ich priority a akým spôsobom ich komunikujú."
Podľa Koziaka sa na evidentné zlyhanie Hegera zabúda, veľa sa o tom vo verejnom priestore nehovorí. „Post predsedu vlády musel brať s vedomím toho, že jeho hlavnou úlohou je udržať stabilnú a funkčnú vládu. A toto sa Eduardovi Hegerovi nepodarilo. Škoda, že sa na toto zabúda," dodal politológ.