Zuzana Čaputová sa totiž chce na budúci týždeň stretnúť nielen s ním, ale aj šéfom parlamentu Borisom Kollárom. Heger prezidentku už vopred verejne vyzval, aby nevymenovala úradnícku vládu.

Heger je aktuálne nielen povereným premiérom, ale aj povereným ministrom financií a povereným ministrom zdravotníctva. Vo štvrtok tento týždeň o odobratie poverenia viesť ministerstvo pôdohospodárstva požiadal Samuel Vlčan. Dôvodom bola dotácia vo výške 1,4 milióna eur z rezortu životného prostredia, ktoré vedie Ján Budaj.

Prezidentka Čaputová reagovala, že sa „v najbližších dňoch stretne s premiérom Eduardom Hegrom a predsedom Národnej rady Borisom Kollárom“. Začiatkom budúceho týždňa prisľúbila, že oznámi svoj ďalší postup.

Heger požiadal ešte v ten deň o mimoriadne vystúpenie v štátnej televízii. Večer sa z obrazoviek prihováral občanom s tým, že si nevie predstaviť úradnícku vládu. Priznal, že sa urobili chyby už počas riadenia pandémie, ale aj za jeho vedenia krajiny. K prezidentke sa chystá s postojom, že by rád Slovensko doviedol k predčasným voľbám ako premiér. Dodal, že „bude rešpektovať, ak bude mať prezidentka na vec iný názor a rozhodne sa inak“.

Podľa Hegera sa môže stať, že v úradníckej vláde budú ministri síce s dobrými úmyslami, ale bez skúseností.

To však ešte nevedel, že v piatok požiada o odobratie poverenia viesť rezort diplomacie aj Rastislav Káčer. Bol síce na služobnej ceste v zahraničí, ale poslal do prezidentskej kancelárie sken listu, v ktorom žiada o odchod.

Ministri Vlčan a Káčer odchádzajú z vlády.
Zdroj: fb Zomri.online

Káčerom odchod sa dal predpokladať, pretože na sociálnej sieti na Hegerovo vystúpenie v štátnej televízii reagoval slovami: „Ak by aj bola váhala (prezidentka – pozn. red.), premiér jej svojím vystúpením zúžil a uľahčil rozhodovanie. Strašné babráctvo.“   Káčer je pritom aj členom predsedníctva novej strany Demokrati, s ktorou ide Heger do predčasných volieb.

Hegerova vláda prišla o dôveru vlani v decembri. Vtedy prezidentka Čaputová poverila premiéra vedením kabinetu s tým, že by mal pripraviť predčasné parlamentné voľby. Pôvodne sa mali uskutočniť v prvej polovici roka, nakoniec sa strany bývalej koalície dohodli na 30. septembri.

Keďže v poverenej vláde nemožno vymenovať nového ministra, Heger je nielen premiérom, ale aj ministrom financií a ministrom zdravotníctva. Z čela financií musel odísť Igor Matovič, inak by SaS nezahlasovala za štátny rozpočet. Ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského zasa poslal preč sám Heger so slovami, že „mu nestačí dych“ na plnenie úloh z plánu obnovy.

Vláda má aj s premiérom šestnásť členov. Až štyri kreslá sú v súčasnosti neobsadené. „Eduard Heger melie z posledného a zdá sa, že prichádzajú najkritickejšie okamihy jeho doterajšej politickej kariéry, ktoré súčasne môžu rozhodnúť o jeho politickej budúcnosti,“ myslí si politológ Miroslav Řádek.

Odchody ministrov a politické fungovanie menšinovej vlády a zostávajúcej koalície pripomína vysokú mieru politického i ľudského rozkladu vlády, ktorá – ako pripomína Řádek - chcela vstúpiť do učebníc dejepisu.

„Vývoj situácie naznačuje, že legitimita pre vznik úradníckej vlády v ostatných dňoch akcelerovala, ale prezidentka by sa mala na tomto riešení dohodnúť s relevantnými politickými stranami z oboch politických táborov,“ tvrdí politológ.

Prezidentka Čaputová v piatok odcestovala do Londýna, kde sa zúčastní korunovácie kráľa Karola III. Cez svojho hovorcu Martina Strižinca odkázala, že o svojom ďalšom postupe v súvislosti s vnútropolitickou situáciu má jasno. "Čo najskôr po návrate z Londýna s ním oboznámim premiéra Eduarda Hegera a predsedu parlamentu Borisa Kollára a následne aj verejnosť," dodala.