Uviedol to predseda vlády Eduard Heger pred odletom na samit Európskeho politického spoločenstva (EPC), ktorý sa koná v Prahe, informuje spravodajkyňa TASR. "Pre Slovensko je kľúčové, aby praskla cenová bublina plynu, pretože vieme, že ju vyhnalo do tých výšin Rusko," povedal Heger. Premiér tiež zdôraznil, že jej prasknutím a odpojením sa od ruského plynu vie Európa poraziť Rusko a zároveň vie pomôcť Ukrajine získať späť svoje územie.

Podľa slovenského premiéra je štvrtkový samit pre Slovensko príležitosťou ukázať jedinečnosť situácie, v ktorej sa nachádza. "Tento samit bude o energetike a, samozrejme, o ekonomike. Je to pre nás úžasná príležitosť mať za jedným stolom všetky krajiny Európy, aby sme sa spoločne bavili o vízii mieru a bezpečnosti, lebo vidíme, že to nie je samozrejmosť," uviedol.

"Agresia na Ukrajine jasne ukazuje, že Rusko nie je spoľahlivý partner a je nebezpečenstvom pre mnohé krajiny v Európe," dodal predseda vlády SR.

Vo štvrtok sa na Pražskom hrade koná historicky prvý samit EPC, ktorého vznik inicioval francúzsky prezident Emmanuel Macron. Okrem úniovej dvadsaťsedmičky naň bolo pozvaných ďalších 16 európskych štátov. Hlavnými témami stretnutia sú mier a bezpečnosť, energetika, klíma a ekonomická situácia. Na stretnutie EPC v piatok nadviaže neformálny samit Európskej rady.

Presadzujeme cenový strop na plyn a jeho spoločný nákup Európskou úniou

Slovensko presadzuje zavedenie cenového stropu na zemný plyn a podporuje jeho spoločný nákup krajinami EÚ. Na štvrtkovom stretnutí s eurokomisárkou pre energetiku Kadri Simsonovou to uviedol premiér Eduard Heger (OĽANO). Namiesto návrhov, ktoré prispievajú k prehlbovaniu rozdielov medzi štátmi, podľa neho EÚ potrebuje jednotné riešenie, informoval vo štvrtok Úrad vlády SR.

"V boji proti vysokým cenám energií a v oblasti znižovania závislosti od energetických zdrojov potrebuje Európska únia jednotné a solidárne riešenie. Namiesto návrhov, ktoré prispievajú k prehlbovaniu rozdielov medzi štátmi a ich dôsledkom je prijímanie národných opatrení, potrebujeme riešenie, ktoré zohľadňuje špecifickú situáciu každej z členských krajín," vyhlásil Heger.

 Premiér eurokomisárke pripomenul, že výdavky na energie tvoria v slovenských domácnostiach až desať percent z celkových nákladov a okrem toho máme vysoko energeticky náročný priemysel. "Vysoké ceny energií majú na našu ekonomiku väčší dosah ako v prípade iných krajín EÚ," upozornil Heger.

FOTO k téme v GALÉRII.

Predseda vlády zdôraznil, že v súčasnej situácii potrebujeme rýchle prijatie flexibilného využitia nevyčerpaných eurofondov z programovacieho obdobia 2014 – 2020. Smerovať by mali najmä na kompenzácie strát v oblasti verejnej správy, ale aj pre malé a stredné podniky či energeticky náročný priemysel. Ak by tieto podniky boli nútené ukončiť výrobu, znamenalo by to ďalšie ekonomické škody pre hospodárstvo EÚ.