Heger vysvetľoval to, prečo jeho strana podľa prieskumov nedosahuje podporu, ktorá by jej po voľbách garantovala minimálne parlamentnú príslušnosť. Faktom totiž je, že ani posledne zverejnený prieskum strane Demokrati nepraje, zostala by pred bránami parlamentu. Podľa merania, ktoré v dňoch 19. až 26. apríla na vzorke 1013 respondentov realizovala agentúra Focus pre reláciu TV Markíza Na telo, by získali hegerovci iba 3,6 - percentnú podporu. To by strane stačilo maximálne na príspevok od štátu za voľby. Na nič viac – na nič menej. Hovoríme pritom o takzvanej premiérskej, aj keď novej strane – a, preto časť verejnosti nízka podpora hegerovcov prekvapuje. Neprekvapuje však samotného Hegera, ktorý stranu vedie.

Heger: Nie sme úplne známa strana, chystáme sa na veľkú kampaň

„Strana Demokrati ešte dnes nie je úplne známa. Chystáme sa na veľkú kampaň, do volieb je ešte päť mesiacov a slovenskí občania sa rozhodujú posledné dva mesiace. Verím tomu, že vo voľbách uspejeme,“ takto vysvetľoval nízku podporu Demokratov pred novinármi Heger, ktorý sa prakticky na dennej báze teší pomerne zaujímavej mediálnej prítomnosti. A napokon, aj dočasne poverení ministri, ktorí pôsobia v jeho strane, sú pravidelne takpovediac na očiach. Aj v tomto kontexte sú nízke predvolebné preferencie Demokratov v istom zmysle prekvapivé. Môžeme však skutočne v hovoriť o prekvapení?

Lenč: Je to jednoznačne výhovorka

PLUS 7 DNÍ oslovil troch politológov, aby komentovali vyhlásenie Hegera o tom, že „strana Demokrati ešte dnes nie je úplne známa“. Je teda tento argument šéfa novej strany na mieste? „Podľa môjho názoru je to jednoznačne výhovorka,“ reagoval na Hegerove slová politológ Jozef Lenč z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. „Potrebujú nejakým spôsobom zdôvodniť to súčasné preferenčné fiasko, že sa pohybujú relatívne veľmi ďaleko pod hranicou zvoliteľnosti. A hľadajú vinníka, ktorý za to môže. A, nateraz, za toho vinníka považujú čas. Prípadne možno média, verejnosť, že jednoducho značka Demokrati je neznáma – a, preto sa k nej potencionálni voliči nehlásia. V opačnom prípade by si museli možno priznať, že za nízke preferencie strany sú zodpovední oni," konštatoval Lenč.

Politológ komentoval aj slová Hegera o "veľkej kampani" Demokratov. „Nedávno som zhliadol na jeho (Hegerovom - pozn. autora) Facebooku, že si ho môžu pozývať na hodiny občianskej náuky. Takže by som dodal, že okrem toho, že bude chcieť byť súčasťou vzdelávacieho procesu na základných a stredných školách, možno budeme vídať Hegera a ďalších členov strany Demokrati na miestach, kde by sme ich nečakali," dodal Lenč odľahčene.

Koziak Hegera síce chápe, zároveň Demokratov kritizuje

Politológ Tomáš Koziak z Vysokej školy medzinárodného podnikania v Prešove pre PLUS 7 DNÍ uviedol, že Hegerove vyhlásenie o nízkej poznateľnosti strany Demokrati do istej miery chápe a zároveň ho považuje aj za korektné. „Strana je na politickej scéne veľmi krátko a viem si predstaviť, že keby sa robila anketa u voličov, tak poznateľnosť strany by bola určite veľmi nízka. A voliči by možno ani nevedeli povedať, kto za touto politickou stranou stojí," myslí si Koziak. Podľa neho, aj keď je napríklad Heger v médiách pomerne často, pre stranu, ktorej šéfuje, to neplatí. „Strana v povedomí ľudí ešte príliš nie je, jej najvýznamnejšie osobnosti áno," zhrnul politológ. Zároveň však pripomenul, že chabé vedomosti občanov o strane Demokrati majú na svedomí aj politici tejto strany. „Je to do veľkej miery aj chyba tých osobností, keď nedokážu zúročiť svoju mediálnu známosť v prospech propagácie, zviditeľnenia strany," kritizoval hegerovcov Koziak.

Politológ netuší, čo mal Heger na mysli, keď hovoril o veľkej kampani Demokratov. Podľa neho si pod tým možno prestaviť všeličo. Poukázal však na to, že veľká kampaň stojí aj veľké peniaze. „Ak niekto chce robiť veľkú kampaň, potrebuje byť dostatočne finančne zabezpečený. Neviem, akým spôsobom sú Demokrati financovaní. Sú to prevažne ľudia, ktorí odišli z OĽANO a pochybujem, že im líder OĽANO Igor Matovič prispel z rozpočtu svojho hnutia na kampaň. Bolo by teda zaujímavé vedieť, odkiaľ na veľkú kampaň, s ktorou by mali Demokrati začať čím skôr a ktorú nevyhnutne potrebujú, budú mať peniaze," dodal Koziak.

Politológ Řádek upozornil: Strana nevznikla autenticky

Politológ Miroslav Řádek rovnako pripustil, že Heger má čiastočne pravdu v tom, že jeho stranu zatiaľ ľudia poznajú málo. „Pán premiér Heger má pravdu čiastočne. Je to tak, že ľudia sa úplne neorientujú medzi politickými stranami. Vedia, že jednoducho tie strany vznikajú, zanikajú, zlučujú sa. Keď má vzniknúť nejaká relevantná politická strana, tak to chvíľu trvá, kým vôbec zaregistrujú, že naozaj existuje," vysvetlil Řádek s tým, že to, že Demokratov ľudia málo poznajú, môže aj sám Heger. Politológ vidí problém napríklad aj v tom, že strana nevznikla autenticky, teda zberom podpisov. Pripomenul, že Demokrati sú politickou stranou, ktorá sa dvakrát v priebehu relatívne krátkeho času premenovala. Ide totiž o bývalú stranu Spolu, ktorá niesla krátko aj názov Modrá koalícia, aby bola napokon bola premenovaná na stranu Demokrati. Řádek Hegerovcom vytkol i to, že nemali ani len riadny snem. „Urobili akýsi utajený snem, kde si len porozdávali nejaké funkcie. A to bolo všetko. Pán premiér reaguje, samozrejme, na to, že verejnosť citlivo sleduje jeho preferencie a každý vážnejší preferenčný pokles tejto politickej strany. A keďže posledný prieskum Focusu ukázal, že táto premiérska strana zrejme nebude parlamentnou stranou, pretože má len 3,5 pol percenta, tak sa snaží upokojovať situáciu. Pritom ho, ako keby ho dobieha to, akým spôsobom tento projekt začali," zhodnotil politológ.

Podozrenia, že kampaňujú za štátne, sa asi nezbavia

Pri otázke kampaňovania Demokratov Řádek pripomenul, že strana už predvolebnú kampaň začala. Ako spresnil, potvrdzujú to aj bilbordy rozmiestnené po Slovensku, ktorými sa strana voličov snaží osloviť prostredníctvom tváre svojho najznámejšieho politika – Hegera. „Podľa nejakých zákulisných informácií, ktoré boli veľmi stručne medializované, si najali nového volebného stratéga, ktorý má s vedením kampaní skúsenosti aj zo zahraničia. Predpokladám, že tvoria nejaké plány, ktorými budú chcieť zaujať verejnosť. To, čo to však konkrétne môže byť, tak to asi budeme vidieť až a na konci tohto predvolebného obdobia," odhadol politológ.

Řádek súhlasí s názorom, že kampaňovanie hegerovcov môžu občania vnímať aj ako zneužívanie štátnych peňazí. Tvrdí, že je náročné rozlíšiť, že do akej miery je práca vlády, ministrov a ministerského predsedu v regiónoch kampaňou pre politickú stranu, alebo nie je. „Veľmi to splýva a dosť ťažko sa to sa to rozlišuje. Faktom je, že každého politika, ktorý je v nejakej štátnej funkcií, jednoducho môžeme podozrievať, že v podstate robí kampaň za štátne. Môžeme skonštatovať, že je to pravda, že využívajú svoju pozíciu aj verejné prostriedky k seba propagácii. Takúto možnosť však má v podstate každý vládny politik a mali ju už všetci vládni politici v predchádzajúcich vládach," podčiarkol expert na politické reálie pre PLUS 7 DNÍ.

Demokrati sa spájajú s neznámou vznikajúcou stranou

Pripomíname, že Heger odchod z hnutia OĽANO, na ktorého kandidátke sa dostal v roku 2020 do NR SR, oznámil 6. marca prostredníctvom statusu na sociálnej sieti. A hneď na ďalší deň sa už objavil po boku Miroslava Kollára, Jaroslava Naďa či Rastislava Káčera na spoločnej tlačovej besede. Na nej oznámil vznik strany Demokrati. Strany, ktorá vznikla premenovaním projektu expremiéra Mikuláša Dzurindu, presnejšie strany Modrá koalícia. „Nechceme návrat mafie, nechceme systém našich ľudí. Nechceme to, čo tu 12 rokov budoval Robert Fico s Petrom Pellegrinim,” povedal dočasne poverený premiér na tlačovke 7. marca pred novinármi.

Demokratom by podľa analýz najviac prospelo, keby sa spojili s KDH. To však nateraz nevyzerá reálne, pretože kresťanskí demokrati opakovane hovoria, že do predčasných parlamentných volieb idú samostatne. V prvý májový deň však Hegerovi Demokrati ohlásili spájanie so vznikajúcou stranou Dobrý deň Slovensko (DDS). Strane premiéra majú "dodať silu" ľudia stojaci za prakticky neznámou partajou. Ide konkrétne o zakladateľa DDS Jána Šubáka i ďalšie osobnosti tejto strany: Jozefa Sýkoru, Martina Javorčeka a Karola Achimského. Nedávno do Hegerovej strany vstúpili bývalí členovia Za ľudí, konkrétne Juraj Šeliga a Jana Žitňanská. Zatiaľ sa však ukazuje, že ani oni nie sú takými relevantnými posilami, ako to zrejme vedenie Demokratov na čele s Hegerom predpokladalo.