Tip na článok
Katarína Zavacká, historička práva

Historička Zavacká: Z beztrestnosti politikov je štátna tradícia

Opýtali sme sa známych osobností, či si myslia, že je Slovensko menej korumpovaná krajina ako Česko.

Je Slovensko menej korumpovaná krajina ako Česko, keďže u nás sa ešte žiaden podobný policajný záťah na najvyšších miestach neuskutočnil?

Michal Hvorecký, spisovateľ

NIE Lenže u nás sa o tom, či sa kradlo, alebo nekradlo, nerozhoduje na polícii, ale vo voľbách.

Miroslav Cipár, výtvarník

NIE Divadlo je to pekné. Ale nevieme, čomu budeme tlieskať, či z drámy nebude nakoniec komédia.

Jozef Golonka, bývalý hokejista

? Vôbec si neviem predstaviť, kto by u nás našiel tú odvahu. Kauzy v Česku sú rovnaké ako u nás, krajiny ovládajú dve, tri partie politických a finančných skupín, ostatní sú len do počtu. Len Česi majú výhodu, že idú na barikády hneď.

Milan Kňažko, herec

? U nás sú skorumpovaní aj tí, ktorí by mali skorumpovaných odhaľovať. Ak vysoký ústavný činiteľ na Slovensku vyhlási, že sa s korupciou nikdy nestretol, mal by putovať rovno do vyšetrovacej väzby.

Anton Srholec, rímskokatolícky kňaz

? Korupcia je v obidvoch republikách rovnaká. Na Slovensku sa čiastočnej spravodlivosti dočkáme neskoršie, ale bude to tvrdšie. Žiaden strom nerastie do neba.

Miroslav Kusý, politológ

NIE Je viac skorumpovaná, lebo sa v tom vezú aj tí policajti, sudcovia a prokurátori, takže je to so stranami a s vládou uzavretý kruh.

Katarína Zavacká, historička práva

NIE Čo si nepamätáte, ako vyhlásil Ján Čarnogurský rovno z postu ministra spravodlivosti, že Mečiar sa v žiadnom prípade nesmie dostať pred súd, lebo veď založil štát? Odvtedy je z beztrestnosti politikov už štátna tradícia.

Jozef Leikert, vysokoškolský pedagóg, spisovateľ

NIE Slovensko nie je výnimka , v niečom je možno ešte viac skorumpované ako ČR. Podobné záťahy sa mali u nás uskutočniť už dávno. Už aby sme sa ich dočkali...

VIDEO Plus 7 Dní