Najvyššie ceny a zároveň najlepšia dostupnosť bývania. Tak v krátkosti zhrnul uplynulý rok Ján Palenčár, šéf Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska. Odborník nám vysvetlil z čoho vyplýva na pohľad prekvapivý záujem nakupovať byty za vyššie ceny.

Ceny nehnuteľností v porovnaní s rokom 2017 boli v celoslovenskom priemere vyššie zruba o 3,5 percenta. V Bratislave dokonca o osem percent. Tým v mnohých lokalitách prekonali rok 2008 kedy boli ceny historicky najvyššie. Zároveň však aj dostupnosť bývania bola minulý rok najlepšia. „Toto je často kladená otázka, ako je možné, že máme najvyššie ceny a zároveň je dostupnosť bývania najlepšia za posledných 25 rokov?,“ položil si otázku Ján Palenčár. Podľa odborníka za týmto zjavne nepochopiteľným javom je skutočnosť, že úrokové sadzby na hypotéky sa pohybujú v rozmedzí od 1,0 percenta, pričom v roku 2008 to bolo 5,5 percenta. „To pri bežnej hypotéke 80-tisíc euro je mesačná úspora v stovkách eur,“dodal Palenčár. Celkovo sa hovorí o dobrej spotrebiteľskej nálade, ktorá vyplýva aj z nárastu reálnych miezd u obyvateľstva.

Chuť nakupovať aj obmedzenia

Napriek tomu, že obyvateľstvo je „chtivé“ vlastniť nehnuteľnosť, tento jav sa deje najmä na úkor zadlžovania. To je taktiež rekordné a podľa odborníka sme na špici krajín Európskej únie. „Národná banka Slovenska prijala opatrenia, ktorými sprísnila podmienky pre získanie hypoték. Jedná sa predovšetkým o obmedzenie takzvaných 100% hypoték, čo v praxi znamená, že iba veľmi malá časť klientov získa od banky viac ako 80% z ceny kupovanej nehnuteľnosti,“uviedol Palenčár. Tu však limity nekončia. Ďalším obmedzením je takzvané „stropovanie zadĺženia“, čo znamená, že klientove celkové úverové zaťaženie môže byť maximálne osemnásobok ročného príjmu. „Pre časť žiadateľov nové podmienky znamenajú, že nezískajú hypotéku a teda si nebudú môcť kúpiť byt, respektíve odložia svoj zámer kúpiť nehnuteľnosť,“ dodal.

Šéf realitných kancelárií však kroky Národnej banky schvaľuje najmä kvôli hrozbe vzniku realitnej bubliny, ktorá prepukla aj v roku 2008.

Viac k téme nehnuteľností si budete môcť prečítať v najnovšom vydaní týždenníka Plus 7 Dní.