Po obvinení v kauze Mýtnik prišiel o zárobok a nezvládal platiť hypotéku. Aj preto pod dohľadom prokuratúry predal František Imrecze dom v lukratívnej časti bratislavského Starého Mesta. Keďže sa však predtým pustil do jeho veľkej rekonštrukcie, ktorú nedokončil, poriadne na ňom prerobil. Dostal zaň o 200-tisíc eur menej, než za koľko ho pred pár rokmi kúpil. A to je cena bytu v hlavnom meste!

Majetok nezablokovali

Imreczeho vlani v januári zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) počas akcie Mýtnik, neskôr sa pridalo obvinenie v kauze Daniari. Už v auguste sa rozhodol stať spolupracujúcim obvineným, teda kajúcnikom, ktorý vypovedá nielen o svojej trestnej činnosti, ale aj ďalších ľudí.

Kým však na nehnuteľnostiach ďalších obvinených, napríklad Michala Suchobu či Daniela Čecha, svietia informácie o zablokovaní majetku prokuratúrou, Imrecze stihol predať vilu v bratislavskom Starom Meste, ktorú kúpil ešte v roku 2017. Za sumu 1,4 milióna eur. „V kmeňovej trestnej veci známej pod označením Mýtnik, v ktorej bolo vyšetrovanie už ukončené, bolo vykonané aj zaistenie majetku obvinených, respektíve iného majetku, u ktorého to prichádzalo do úvahy. V kauze Mýtnik nebol obvinený F. I. stíhaný pre trestný čin, s ktorým by zákon spájal obligatórnu povinnosť prepadnutia majetku,“ vysvetľuje pre týždenník PLUS 7 DNÍ hovorkyňa špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

S výhľadom

Dom, ktorý Imrecze kúpil za 1,4 milióna eur, mal tri poschodia a dvojgaráž. Pozostáva z dvoch bytov s rozlohou 235 a 135 štvorcových metrov. Najväčšou devízou lokality je však naozaj luxusný výhľad, keďže stojí na hradnom vrchu v podstate nad výjazdom z električkového tunela. Aktuality sa Imreczeho ešte začiatkom roka 2020 pýtali, či na kúpu tejto vily získal peniaze aj z predaja hnuteľného majetku, keďže vypočítali, že z jeho oficiálneho príjmu a predaja domu na Dlhých dieloch by mu to nevychádzalo.

Mohlo by vás zaujímať aj:

Na otázku neodpovedal, tvrdil však, že si na to vzal hypotéku. Pýtali sa preto aj v banke, či mu venovali ako šéfovi finančnej správy zvýšenú pozornosť. „Prezident finančnej správy nie je v zmysle zákona politicky exponovaná osoba (PEP). Finančná správa nepatrí medzi ústredné orgány štátnej správy a nespĺňa ani iné body definície PEP v zákone,“ odpovedal im vtedy PR manažér VÚB Dominik Miša. Podľa zmlúv, ktoré máme v redakcii k dispozícii, si Imrecze vzal na dom hypotéku vo výške pol milióna eur.

Bez povolenia

Krátko po kúpe spomínanej nehnuteľnosti v centre hlavného mesta  sa pustil do veľkej rekonštrukcie. Na záberoch z jari 2021 vidno, že rozšíril stavbu a zatvoril ju len doskami. Problémom však bolo, že ju začal bez stavebného povolenia, o ktoré ani nepožiadal, čo Aktualitám vtedy potvrdila aj riaditeľka príslušného stavebného úradu Zuzana Štorcelová. A hoci Imrecze tvrdil, že išlo len o opravu starého rodinného domu, kontrola zo stavebného úradu u neho zistila množstvo nezrovnalostí. Išlo o zmenu vzhľadu stavby zo strany privrátenej k rieke Dunaj, nepovolené odstránenie a následná výstavba vybraných nosných konštrukcií, horizontálnych i vertikálnych, v exteriéri aj interiéri. Podľa hovorcu mestskej časti Staré Mesto Mateja Števove bolo „primerané dom­nievať sa, že vlastník stavby ako možný priestupca spáchal priestupok“. Imrecze sa za to ospravedlňoval, že bol vraj uvedený do omylu, a zastavil práce s tým, že sa bude riadiť pokynmi stavebného úradu.

Ako Imrecze prerobil státisíce si prečítate na ďalšej strane.