Po obvinení v kauze Mýtnik prišiel o zárobok a nezvládal platiť hypotéku. Aj preto pod dohľadom prokuratúry predal František Imrecze dom v lukratívnej časti bratislavského Starého Mesta. Keďže sa však predtým pustil do jeho veľkej rekonštrukcie, ktorú nedokončil, poriadne na ňom prerobil. Dostal zaň o 200-tisíc eur menej, než za koľko ho pred pár rokmi kúpil. A to je cena bytu v hlavnom meste!
Majetok nezablokovali
Imreczeho vlani v januári zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) počas akcie Mýtnik, neskôr sa pridalo obvinenie v kauze Daniari. Už v auguste sa rozhodol stať spolupracujúcim obvineným, teda kajúcnikom, ktorý vypovedá nielen o svojej trestnej činnosti, ale aj ďalších ľudí.
Kým však na nehnuteľnostiach ďalších obvinených, napríklad Michala Suchobu či Daniela Čecha, svietia informácie o zablokovaní majetku prokuratúrou, Imrecze stihol predať vilu v bratislavskom Starom Meste, ktorú kúpil ešte v roku 2017. Za sumu 1,4 milióna eur. „V kmeňovej trestnej veci známej pod označením Mýtnik, v ktorej bolo vyšetrovanie už ukončené, bolo vykonané aj zaistenie majetku obvinených, respektíve iného majetku, u ktorého to prichádzalo do úvahy. V kauze Mýtnik nebol obvinený F. I. stíhaný pre trestný čin, s ktorým by zákon spájal obligatórnu povinnosť prepadnutia majetku,“ vysvetľuje pre týždenník PLUS 7 DNÍ hovorkyňa špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.
S výhľadom
Dom, ktorý Imrecze kúpil za 1,4 milióna eur, mal tri poschodia a dvojgaráž. Pozostáva z dvoch bytov s rozlohou 235 a 135 štvorcových metrov. Najväčšou devízou lokality je však naozaj luxusný výhľad, keďže stojí na hradnom vrchu v podstate nad výjazdom z električkového tunela. Aktuality sa Imreczeho ešte začiatkom roka 2020 pýtali, či na kúpu tejto vily získal peniaze aj z predaja hnuteľného majetku, keďže vypočítali, že z jeho oficiálneho príjmu a predaja domu na Dlhých dieloch by mu to nevychádzalo.
Mohlo by vás zaujímať aj:
Na otázku neodpovedal, tvrdil však, že si na to vzal hypotéku. Pýtali sa preto aj v banke, či mu venovali ako šéfovi finančnej správy zvýšenú pozornosť. „Prezident finančnej správy nie je v zmysle zákona politicky exponovaná osoba (PEP). Finančná správa nepatrí medzi ústredné orgány štátnej správy a nespĺňa ani iné body definície PEP v zákone,“ odpovedal im vtedy PR manažér VÚB Dominik Miša. Podľa zmlúv, ktoré máme v redakcii k dispozícii, si Imrecze vzal na dom hypotéku vo výške pol milióna eur.
Bez povolenia
Krátko po kúpe spomínanej nehnuteľnosti v centre hlavného mesta sa pustil do veľkej rekonštrukcie. Na záberoch z jari 2021 vidno, že rozšíril stavbu a zatvoril ju len doskami. Problémom však bolo, že ju začal bez stavebného povolenia, o ktoré ani nepožiadal, čo Aktualitám vtedy potvrdila aj riaditeľka príslušného stavebného úradu Zuzana Štorcelová. A hoci Imrecze tvrdil, že išlo len o opravu starého rodinného domu, kontrola zo stavebného úradu u neho zistila množstvo nezrovnalostí. Išlo o zmenu vzhľadu stavby zo strany privrátenej k rieke Dunaj, nepovolené odstránenie a následná výstavba vybraných nosných konštrukcií, horizontálnych i vertikálnych, v exteriéri aj interiéri. Podľa hovorcu mestskej časti Staré Mesto Mateja Števove bolo „primerané domnievať sa, že vlastník stavby ako možný priestupca spáchal priestupok“. Imrecze sa za to ospravedlňoval, že bol vraj uvedený do omylu, a zastavil práce s tým, že sa bude riadiť pokynmi stavebného úradu.