Prípadom agroturistického objektu v Banskej Belej, o ktorom sme nedávno písali, sa zaoberá momentálne niekoľko dôležitých inštitúcií. Rekreačnú vilu s pekne mastným príspevkom z európskych peňazí, ktoré odklepla neslávne známa Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA), vybudoval kamarát poslanca za Sme rodina Martina Borguľu. Zákonodarca, ktorý sa po Bratislave vyváža luxusným autom značky Bentley, na pozemok lietal čiernym vrtuľníkom. Na nehnuteľnosť sa teraz zamerala európska prokuratúra, ale aj OLAF, teda Európsky úrad boja proti podvodom, či Úrad pre verejné obstarávanie. Zároveň sa vynárajú ďalšie zaujímavé súvislosti, ktoré sa točia okolo Borguľovcov.
Závažné zistenia
Objekt, o ktorom je reč, sa nachádza nad obcou Banská Belá, neďaleko Banskej Štiavnice. Stojí v krásnom, tichom údolí a cesta k nemu je bežným autom takmer nemožná. Dá sa totiž nazvať viac horskou ako poľnou. Keď sme sa tam v roku 2020 vydali, museli sme si spred vozidla odhadzovať veľké kamene.
Na vybudovanie sídla, ktoré tvorí jedna hlavná a jedna menšia budova, získala firma Poľnohospodárske agrodružstvo európske financie cez Pôdohospodársku platobnú agentúru. Presnejšie sa jej PPA zaviazala refundovať 55 percent nákladov, čo podľa zverejnenej zmluvy malo byť najviac 771 422,96 eura. Podľa údajov v centrálnom registri zmlúv ju podpisoval neskôr stíhaný výkonný riaditeľ PPA Ľubomír Partika a dodatok neskôr stíhaný generálny riaditeľ Juraj Kožuch. Obaja muži po obvineniach v kauze Dobytkár vo svojich funkciách skončili.
Práve pre využitie európskych peňazí sa dostala stavba na oči verejnosti aj kontrolných orgánov.
Postupom v PPA sa povenoval aj OLAF, teda Európsky úrad boja proti podvodom, ktorého sekcia je na úrade vlády v Bratislave. Z tejto kontroly postupu využitia európskych peňazí vyplynulo podľa najnovších informácií až 21 zistení. Týkali sa podozrení z porušenia pravidiel a princípov verejného obstarávania. „Úrad vlády podal v rámci vzájomnej spolupráce podnet na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO). Vykonanou kontrolou ÚVO boli identifikované porušenia zákona o verejnom obstarávaní,“ dozvedeli sme sa z úradu vlády. Ako dodali, výsledky boli posunuté na orgány činné v trestnom konaní.
Zaujímalo nás, čo na to hovorí majiteľ usadlosti Peter Puliš. „Do dnešného dňa som bol viackrát kontrolovaný iba kontrolnými skupinami PPA, kde som preukázal, že ja, ako aj moja spoločnosť sme dodržali všetky podmienky výzvy, zmluvy, ako aj iných pravidiel,“ tvrdí podnikateľ.
Podnet na prokuratúru
Na orgány činné v trestnom konaní sa obrátil nielen úrad vlády. Podnet krátko po vydaní nášho májového článku o spomínanej nehnuteľnosti podala aj europoslankyňa Lucia Nicholsonová. A to rovno na Úrad špeciálnej prokuratúry. „To, že eurofondy určené na rozvoj vidieckeho turizmu išli podľa dostupných informácií na súkromnú haciendu, v ktorej za dva roky žiaden turista nebol, je samo osebe nielen nehoráznosť, ale aj konanie v rozpore so zákonom. To, že slovenské úrady účelovo zatvorili oči pred necitlivým zásahom do chráneného územia Štiavnických vrchov a Borguľovo pristávanie vrtuľníkom neriešia, považujem za absolútny vrchol papalášizmu a arogancie,“ napísala na sociálnu sieť europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. Denník N totiž upozornil aj na to, že stavba vyrástla na mieste, kde ochranári odporučili najmä zber húb, lesných plodov a pasenie oviec.
Obrátili sme sa aj na špeciálnu prokuratúru s otázkou, či sa jej podnetom zaoberajú. „Trestné oznámenie bolo 31. 5. 2022 postúpené EPPO, teda Úradu európskej prokuratúry,“ reagovala hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová. Tam nám potvrdili, že sa prípadu venujú. Nekonkretizovali však nič bližšie.