Tip na článok
Štefan Sinička: Interpol po ňom márne pátra už viac ako dva roky. Dnes je opálenejší a chudší.

Hľadaný Sinička sa vo Venezuele stará o apartmány Rezeša i Mišenku

Hľadaný Štefan Sinička, odsúdený za spoluúčasť na vražde, dbá o pohodlie majiteľov venezuelských apartmánov. Kosí trávu či stráži objekt s bytmi Rezeša, Bilíka a Mišenku.

Galéria k článku (8 fotografií )
Branislav Adamčo: Odpykáva si doživotný trest.
Strážnik: Sinička mal na starosti aj bezpečnosť obyvateľov.
Na sociálnej sieti: V Siničkovom profile je miesto jeho pobytu, šesť priateľov a fotka malého dieťaťa. Žeby potomok?

Štefan Sinička z obávaného gangu takzvaných adamčovcov žije v luxusnom dome asi dvesto metrov od pláže Parguito na slnečnom venezuelskom ostrove Margarita.

Slovenská polícia spolu s Interpolom po ňom márne pátrajú už viac ako dva roky, no týždenníku PLUS 7 DNÍ sa podarilo zistiť, že tento muž sa pred väzením ukrýva v dome, kde majú svoje apartmány bývalý prezident VSŽ Július Rezeš, jeho viceprezident Jaroslav Bilík i muž obvinený z piatich vrážd Viliam Mišenka.

Július Rezeš: Bývalý prezident VSŽ nepohrdol apartmánom vo Venezuele. Foto: SITA

Vražda

Tridsaťdvaročný Štefan Sinička z Veľkých Kapušian patril svojho času k jednej z najobávanejších skupín slovenského podsvetia známej ako adamčovci. Pred deviatimi rokmi sa podľa rozsudku zúčastnil na vražde Arpáda Nistora, ktorý pracoval na železnici neďaleko hraníc s Ukrajinou. Údajne odmietol so skupinou spolupracovať na pašovaní cigariet.

Páchatelia preto Nistora v máji 2004 uniesli zo záložne vo Veľkých Kapušanoch. Spútaného a zabaleného do plachty ho odviezli do maštale roľníckeho družstva v Stretave a tam ho uškrtili ťažným lanom. Bol to práve Sinička, ktorý šoféroval auto na miesto brutálnej vraždy, vykopal jamu a po likvidácii železničiara sa na družstvo opäť vrátil, aby odtiaľ odviezol auto už mŕtveho Nistora.

To však nebolo všetko. „V roku 2004 vraj Sinička prišiel do rodinného domu Ladislava T., kde mu povedal, že musí zaplatiť Adamčovi stotisíc korún ako pokutu za to, že nelegálne dovážal zo zahraničia na Slovensko cigarety, a ak nezaplatí, tak si to vybavia inak,“ priblížila ďalší z trestných činov modrookého blondiaka hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjáková. Súd Siničkovi za účasť na vražde, založenie a zosnovanie zločineckej skupiny a vydieranie vymeral vo februári 2009 dvadsaťročný trest.

Zatiaľ čo Sinička si užíva horúce venezuelské slnko, údajný bos skupiny Branislav Adamčo si za Nistorovu likvidáciu odpykáva doživotný trest. Spolupáchateľ Nikola Pajdič dostal dvadsaťtri, ďalší komplic Jozef Balogh dvadsaťdva rokov väzenia. Spomínanú trojicu mužov držal súd vo väzbe, Siničku však stíhal na slobode. Situáciu preto využil, na rozsudok nečakal a zdúchol do Južnej Ameriky.

Strážnik: Sinička mal na starosti aj bezpečnosť obyvateľov. Foto: archív

Nežije si zle

V čísle 16 týždenník PLUS 7 DNÍ písal, že za výstavbou luxusného objektu stojí Slovák žijúci v Kanade Jozef Petko. Dom s dvanástimi apartmánmi má niečo viac ako dva roky, záujemcovia si ich kúpili ešte pred začatím stavby. Okrem Kanaďanov a Maďarov majú tamojší luxus k dispozícii aj Slováci Július Rezeš, Jaroslav Bilík, Viliam Mišenka.

Päť ďalších apartmánov môžu využívať bratia Ján a Jozef Petkovci a práve v jednom z ich bytov býva Štefan Sinička. Potvrdil nám to náš zdroj, ktorému sme ukázali Siničkovu fotografiu, zverejnenú na stránkach Interpolu. Zo strachu pred obávaným zločincom najskôr váhal, či nám niečo povie. Pod prísľubom utajenia jeho identity sa však rozhovoril.

„Muža na fotografii som osobne stretol. Vo Venezuele žije už asi päť alebo šesť rokov. Je schudnutý a predstavoval sa Esteban alebo tak nejako. To, o koho ide a čo má na rováši, vyšlo najavo až neskôr. Pracuje pre Petka. Robí strážnika, údržbára, stará sa o bazén, kosí trávu, vymení žiarovku, no jednoducho všetko, čo treba, aby sa majitelia apartmánov cítili dobre,“ prezradil nám.

Najskôr vraj bola so Siničkom vo Venezuele priateľka zo Slovenska, no tá sa už zrejme vrátila do rodnej krajiny. Mladý východniar, ktorý dnes hovorí plynule po španielsky, má totiž na ostrove novú vážnu známosť. O čistotu bytov s rozlohu od 85 do 95 štvorcových metrov, ktoré majú dve spálne, kuchyňu a kúpeľňu, sa údajne stará práve Siničkova vyvolená. Podľa nášho zdroja mal dokonca jeden z najhľadanejších mužov Slovenska v juhoamerickej krajine svadbu.

„Viem, že sú už zobratí, jeho manželka je miestna obyvateľka a volá sa Rozita. Kamaráti sa s Mišenkovou priateľkou Nancy. Sinička je tam už ako doma, najviac sa baví s Maďarmi a chodí cvičiť do posilňovne,“ priblížil náš zdroj. Pri otázke, či sa stretol s Júliusom Rezešom a Jaroslavom Bilíkom, pohotovo odpovedal: „Videli sa, keď tam boli na dovolenke.“

Profil na facebooku

Zaujímavosťou je, že policajti dokázali vo Venezuele vypátrať Viliama Mišenku, no o Štefanovi Siničkovi, ktorý dlhodobo býval v tom istom dome, vôbec netušili. Muž z gangu adamčovcov sa pritom ani teraz neukrýva. Ťažko povedať, či ide o neopatrnosť, alebo drzosť mladíka z Veľkých Kapušian, ale to, že žije v slnečnej juhoamerickej krajine, verejne prezentuje dokonca aj na sociálnej sieti. Na svojom profile zverejnil fotografiu dieťaťa - žeby potomka s manželkou Rozitou?

Okrem svojej podobizne na profil zavesil aj miesto, odkiaľ pochádza, meno svojej mamy a dvoch sestier. S najväčšou pravdepodobnosťou dokonca komunikuje minimálne so šiestimi ľuďmi u nás doma. Tých má totiž medzi priateľmi.

Z údajov zo sociálnej siete je Sinička jednoznačne identifikovateľný, no policajtov akoby tento mladík vôbec nezaujímal. Tu sa natíska otázka - je to nedôslednosť, neschopnosť alebo zámer našich lovcov lebiek?

Ak by sa potvrdilo, že Sinička s manželkou Rozitou majú naozaj dieťa, jeho potomok by mal venezuelské štátne občianstvo. A Sinička, ktorý sa oženil s miestnou obyvateľkou a prejavil záujem o venezuelské občianstvo, môže byť už o päť rokov Venezuelčanom. Ak by mu tento krok vyšiel, jeho prípadné vydanie na Slovensko by sa mohlo poriadne skomplikovať, či dokonca znemožniť.

Kto sú Adamčovci

Zašéfa zločineckej skupiny takzvaných adamčovcov je považovaný Branislav Adamčo. Fungovanie dvanásťčlenného zločineckého gangu z Veľkých Kapušian na východe Slovenska sa datuje od roku 2000. Operovali hlavne v regiónoch Trebišova, Michaloviec, Sobraniec a Čiernej nad Tisou.

Branislav Adamčo: Odpykáva si doživotný trest. Foto: TASR

Obžaloba im kládla za vinu až sedemnásť trestných skutkov. Medzi nimi je vražda Arpáda Nistora, vydieranie, ublíženie na zdraví, ale aj pašovanie cigariet či krádeže. Celý gang dostal tresty v celkovom súčte 109 rokov, čo je jeden z najprísnejších trestov v histórii Špeciálneho súdu.

Po Adamčovi, ktorý dostal doživotie, uložil súd jeho údajnej pravej ruke Nikolovi Pajdičovi 23 rokov väzenia, Jozefovi Baloghovi 22 a Štefanovi Siničkovi 20. Ďalších dvoch mužov poslal sudca do väzenia na dvanásť a pol roka, jedného na jedenásť a ďalšieho na osem rokov. Dvaja obžalovaní dostali podmienečné tresty. V minulosti Adamča s kumpánmi odsúdili aj za vraždu Mariána Karcela, ktorý bol svedkom v prípade Mikuláša Černáka.

No a napokon sú Adamčo a jeho ľudia obžalovaní aj v prípade vraždy v Moste pri Bratislave z roku 2004. Po smrtiacej streľbe vtedy zomrela tridsaťročná Henrieta a desaťročný Riško.

VIDEO Plus 7 Dní