Tak to je výsmech. Od leta patrí oligarcha Miroslav Výboh medzi medzinárodne hľadané osoby, polícia ani špeciálna prokuratúra nevedia, ako ho dostať na výsluch, a on sa fotí v luxusnej reštaurácii v Dubaji s monackým pilotom formuly 1 Charlesom Leclercom. Fotografiu zverejnil pretekár na svojej stránke na Instagrame, už ju však stiahol. Možno preto, že tam pribúdali komentáre ako „Miro, poď už domov“ alebo „Čaká ťa basa“.

Prachy v škatuli zo šampanského

Miroslav Výboh, bývalý honorárny konzul Monaka na Slovensku, podnikateľ v zbrojárskom priemysle, ktorého expremiér Fico označil za svojho osobného priateľa, si z pátrania po jeho osobe ťažkú hlavu evidentne nerobí. Medzinárodný zatykač je naňho vydaný pre obvinenia v kauze Mýtnik III. Výboh mal byť údajne pred siedmimi rokmi sprostredkovateľom úplatku 150-tisíc eur pre bývalého štátneho tajomníka ministerstva financií, neskoršieho expremiéra, dnes politika Petra Pellegriniho. Proti Výbohovi svedčia kajúcnici František Imrecze a Michal Suchoba, podľa ktorých si Výboh vypýtal peniaze za politický lobing pri projekte virtuálnej registračnej pokladnice. Suchoba mu vraj odovzdal 150-tisíc eur v 500-eurových bankovkách v škatuli zo šampanského Cristal. Pellegrini to popiera. Výboh označil výpovede za výmysel a konštrukciu, ale iba „na diaľku“. Osobne to policajtom povedať neprišiel. S vyšetrovateľmi sa sporí ohľadom výpovede, ktorú chce absolvovať cez telemost.

VIP aj na úteku

Fotka z Dubaja svedčí o tom, že obvinenia z korupcie nebránia Výbohovi užívať si život. A naplno. V drahej reštaurácii Caviar Kas­pia sedí spolu s piatimi ďalšími mužmi a v dobrej nálade sa všetci spokojne usmievajú do objektívu foto­aparátu. Okrem neho je súčasťou spoločnosti už spomínaný pretekár formuly 1 Charles Leclerc, jeho brat Arthur či Alexandre de Damas. De Damas je zakladateľom a riaditeľom firmy Damacorp, ktorá sídli v Spojených arabských emirátoch a rieši aj získavanie občianstva v zahraničí za veľké investície.

„Som občanom nie Atén alebo Grécka, ale celého sveta,“ cituje Damasova firma filozofa Sok­rata. Výboh to cíti asi podobne. Jeho advokát Ladislav Smejkal v reakcii na fotku vysmiateho Výboha uviedol, že jeho klient má viac ako desať rokov trvalý pobyt v Monaku a päť rokov prechodný pobyt v Dubaji. Spochybňuje aj medzinárodný zatykač na neho. „Súd vôbec neskúmal, či je jeho vydanie dôvodné, teda či nie je Miroslav Výboh oficiálnym rezidentom iného štátu a či vôbec žije v Slovenskej republike,“ vyhlásil Smejkal s tým, že Trestný poriadok Slovenskej republiky zatykač na Výboha neumožňuje.

Nebezpečná vášeň?

Výboh má obrovskú vášeň pre autá, investoval do nich ťažké milióny. Je aj oficiálnym jazdcom tímu Scuderia Ferrari vo formule 1, jazdí na pretekoch Ferrari Challenge, čo je medznárodný šampionát pre majiteľov Ferrari. So synom Matúšom si striedajú pretekárske Ferrari 488 Challenge Evo.

„Snažíme sa byť členmi rodiny Ferrari. Zbierame autá, modely. Snažíme sa získavať aj špeciálne knihy o histórii Ferrari, o Enzovi Ferrarim. Zúčastňujeme sa na akciách Ferrari. V roku 2019 sme boli na Mille Miglia. Išli sme na našom Ferrari 166 MM Berlinetta,“ vyhlásil Výboh v minulosti v rozhovore pre Ferrari.

PLUS 7 DNÍ už riešilo, že za Ferrari 166 MM Berlinetta musel Výboh vysoliť niekoľko miliónov, lebo to nie je hocijaké auto, ale jediná Berlinetta od Pininfariny. Ide o veterána z roku 1953.

Výbohova fotka s Leclercom vznikla v Dubaji. Spojené arabské emiráty nemajú so Slovenskom uzavretú zmluvu o vydávaní osôb, ale často so štátmi Európskej únie spolupracujú. Bolo to tak napríklad v prípade Michala Suchobu, ktorého tam zadržali lovci lebiek, neznamená to však automaticky rovnaký postup v tomto prípade.

Ťažko povedať, či je Výboh taký neopatrný, kvôli vášni stráca zábrany a fotí sa v čase medzinárodného pátrania s pretekárskou celebritou alebo je taký sebavedomý, že mu je to jedno.

FOTO V GALÉRII

Výbohov majetok presahuje podľa časopisu Forbes štvrť miliardy eur, podniká v oblasti realít, technologických startupov, vlastní sieť optík a vlani nečakane vstúpil aj do biznisu s módou, keď získal podiel v americkej luxusnej značke oblečenia pre mužov, ktoré nosia americké celebrity.