Tip na článok
Poslanec Alojz Hlina na protest proti nebankovým spoločnostiam pred jednou z nich postavil múrik.

Hlinu obvinili nezákonne. Policajti teraz pátrajú, kto postavil múr!

Odflinkal dozorujúci prokurátor svoju prácu alebo sa polícia iba zakrýva prokurátorom, aby si udržala tvár?

Galéria k článku (3 fotografie )
Murár: Poslanec Alojz Hlina na protest proti nebankovým spoločnostiam pred jednou z nich postavil múrik.
Murár: Poslanec Alojz Hlina na protest proti nebankovým spoločnostiam pred jednou z nich postavil múrik.
Obvinený alebo aj nie: Hlinu zbalila polícia a obvinila z prečinu. V pobočke údajne zamuroval pracovníčku, no privolaný záchranár sa dnu dostal. Prokurátor polícii vyčítal zbabrané vyšetrovanie, a tá teda pátra ďalej.

Prokurátor zrušil obvinenie poslanca Alojza Hlinu, ktorý protestoval pred nebankovkou. Policajné vyšetrovanie Hlinovho múru bolo podľa prokurátora plné chýb.

Podľa Hlinu však prokuratúra bola pri prípade od začiatku. Odflinkal dozorujúci prokurátor svoju prácu alebo sa polícia iba zakrýva prokurátorom, aby si udržala tvár?

Protestoval

Alojz Hlina urobil začiatkom septembra pred pobočkou nebankovky rozruch. Vchod do pobočky zamuroval a stál pred ním s nápisom Táto spoločnosť nemôže poskytovať pôžičky. Národná banka totiž predtým vydala vyhlásenie, že nebankové spoločnosti nemôžu poskytovať nové spotrebiteľské úvery do vydania povolenia.

Pobočka nebankovky však bola otvorená a Hlina chcel vraj ľudí varovať. „Poslanci prijmú zákon, NBS vydá vyhlásenie, ministerstvo financií vydá vyhlásenie a úžerníci majú otvorené a poskytujú svoje služby,“ tvrdil Hlina pred pobočkou. Na miesto prišla policajná hliadka. Hlina odmietol odísť, a tak ho hliadka hodila na zem, spútala a odviezla na stanicu.

Čítajte viac:

Hlina v rukách polície! Neuveríte, čo zasa vyviedol

Ako žiačikov

Bol podozrivý z prečinu obmedzovania osobnej slobody, keďže vnútri podľa polície ostala uväznená pracovníčka, a neoprávneného zásahu do práva k domu, bytu alebo nebytovému priestoru. Na stanici ho vypočuli a hneď aj obvinili. O necelý mesiac však obvinenie proti Hlinovi zrušil bratislavský okresný prokurátor.

Policajtom vyčíta priam školácke chyby. V opise skutku mu chýba, ako dlho bola pracovníčka nebankovky obmedzovaná na slobode. Zápisnica bola podľa neho zmätočná - policajti riadne nedokumentovali, či bol múr skutočne prekážkou, ktorá by bránila vstupu do prevádzky.

Nevypočuli osoby, ktoré umožnili pracovníčke opustiť priestory. Podľa našich informácií totiž hasiči múr vôbec nebúrali, lebo privolaný zdravotník sa dovnútra bez problémov dostal.

Čítajte viac:

Hlina skončil na polícii. Čo na jeho divadlo hovorí odborník?

Najprv tak, potom inak?

Zaujímavé však je, že podľa Hlinu vykonával dozor nad prípadom už na začiatku prokurátor z rovnakého okresu. „Podpisoval som zápisnicu, kde bolo jasne napísané, že je to so súhlasom prokurátora,“ vraví Hlina. Ako dodáva, na stanici musel ostať ešte tri hodiny po skončení výsluchu, čo policajti odôvodnili tiež súhlasom prokurátora.

Oslovili sme preto prokuratúru s otázkou, prečo nežiadal prokurátor odstrániť teraz nájdené chyby hneď na začiatku. „Realizácia procesných úkonov a úkonov dokazovania je v prípravnom konaní v kompetencii policajta. Prokurátor uznesenie o vznesení obvinenia nevydal a žiadnym spôsobom sa nezúčastnil na vydávaní tohto rozhodnutia,“ tvrdí dnes Michal Šúrek z prokuratúry.

To by znamenalo, že prokurátor pri Hlinovom obvinení ani nebol, hoci policajti tvrdili poslancovi niečo iné. „Niečo by sa s tým malo robiť. S obvineniami by sa nemalo šermovať. Moje obvinenie bolo absurdné,“ myslí si Hlina a dodáva, že nekradol auto, iba upozorňoval na porušenie zákona.

Prípad však polícia naďalej rieši, teraz už prebieha opäť trestné stíhanie, ale len vo veci, teda bez obvinenia konkrétnej osoby. Inými slovami, pátrajú, kto múr postavil. A to je práca pre Sherlocka Holmesa.

VIDEO Plus 7 Dní