Tip na článok
Novoročné oslavy: Podľa nového nariadenie by mal byť ohňostroj od 22.00 do 02.00 hod.

Po hlučných podnikoch poľuje Bratislava na ohňostroje. Chce ich zakázať

Po snahe zatvoriť bratislavské podniky v Starom Meste už o 22.00, prichádza do zastupiteľstva ďalší návrh vyvolávajúci diskusiu. Celoročný zákaz ohňostrojov v metropole Slovenska.

Galéria k článku (7 fotografií )
Novoročné oslavy: Podľa nového nariadenie by mal byť ohňostroj od 22.00 do 02.00 hod.

Bratislavskí mestskí poslanci budú mať dnes (29.9.) na stole návrh všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o používaní pyrotechniky na území hlavného mesta. V prípade jeho schválenia bude v Bratislave zakázané používanie pyrotechnických výrobkov kategórie F2 a F3, s výnimkou 31. decembra od 22:00 h do 1. januára do 2:00 h s účinnosťou od začiatku novembra tohto roka.

Do týchto kategórií patria napríklad petardy, dlhé prskavky (40-90 cm), rímske sviece či fontány.

Návrh vyvolal vlnu nevôle u podnikateľov s pyrotechnikou. Zhodujú sa, že sa to nielenže obmedzí ich podnikanie, ale bude viesť k odpaľovaniu rakiet načierno.

Môžu vytvoriť precedens

Firma Medveď a spol. robí v priemere 50 až 60 organizovaných ohňostrojov ročne v rámci celého Slovenska, vrátane mestských podujatí, firemných akcií, narodeninových párty či svadieb. Asi 90 percent z ohňostrojov chcú práve súkromné osoby a ich počet stále stúpa. Nariadenie mesta by však jej podnikaniu urobil koniec.

Majiteľ firmy Tomáš Medveď si nemyslí, že ľudia budú potom strieľať menej, len to budú robiť načierno. Pripomína, že ak si objednáte ohňostroj cez firmu, zodpovedná je zaň práve ona a za sebou si aj uprace. Nehovoriac už o možných bezpečnostných dôsledkoch.

„Chápem aj druhú stranu, sťažovateľov, ale chceme, aby mesto žilo a pritom zakážeme zábavu.“ Ako Medveď vysvetlil, do kategórie F2 a F3 pritom spadajú napríklad aj dlhé prskavky, čo je smiešne.

Jeho firma robila v Bratislave prskavkový rekord na otvorení vianočných trhov, pričom celé námestie naraz zapálilo viac ako dvetisíc prskaviek. Po novom, by to už nebolo možné. Medveď sa obáva, že schválením VZN vytvorí Bratislava precedens. „Môže sa stať, že budú takto postupovať aj ďalšie obce.“

Pskavkový rekord: Dlhé prskavky patria do zakázanej kategórie.
Pskavkový rekord: Dlhé prskavky patria do zakázanej kategórie.
Foto: Robo Homola

Prskavkový rekord: Dlhé prskavky patri do zakázanej kategórie.Foto: Robo Homola

Chronickí sťažovatelia

Aj podľa Ľubomíra Masára z firmy PrivatexPyro ide o nešťastné riešenie. „Je to boj skupiny ľudí, ktorí nemajú radi zábavnú pyrotechniku a takzvaných zvieratkárov a ochrancov, ktorí sa odvolávajú na zvieratá, deti a starých ľudí,“ myslí si. Podľa neho sú to len výhovorky neprajníkov, ktoré spôsobia likvidáciu pyrotechnikov – predajcov a výpadok príjmov.

Masár pritom sám ponúkal návrhy riešenia, no vraj márne.

„Okolité krajiny sa smejú z postupu našich zákonodarcov, naši obchodní partneri hovoria, že sme banánová republika,“ hovorí. Nové VZN Bratislavy je podľa neho diskriminačné.

„Spravíte si živnosť, zaplatíte poplatky, otvoríte si malý obchodík v meste, obec zinkasuje daň z nehnuteľnosti a potom vám zakážu predávať tovar. Chlieb piecť môžete, ale jesť ho môžete len štyri hodiny v roku. To je choré,“ hovorí Masár na margo toho, že ohňostroje by v hlavnom meste podľa nového VZN počas novoročných osláv trvali len štyri hodiny.

Nesúhlasia: Profesionáli v oblasti zábavnej pyrotechniky predpokladajú, že zákaz ohňostrojov v Bratislave bude viesť k odpaľovaniu rakiet načierno.Foto: Juraj Velička

Na škodu

Spoločnosť Igora Neumanna, Pyronm predáva zábavnú pyrotechniku celoročne. V tomto odvetví podniká 25 rokov. Čo by pre neho znamenalo schválenie navrhovaného VZN? „Že môžem zavrieť firmu a ísť na sociálku pre podporu. Lebo kto vám kúpi výrobok, ktorí nebude môcť použiť.“

Neumann robil ohňostroj pri príležitosti vzniku republiky, či výročia založenia EÚ, a to z výrobkov práve z kategórie F3. Jeho firma vyhrala aj súťaž ohňostrojárov z Európy. Dnes je podľa neho ohňostroj na každej druhej svadbe.

„Ak máte malé deti, ktoré nevydržia byť hore do 22.00 máte smolu, nemôžete im na Silvestra zapáliť ani prskavku. A čo Deň detí, Mikuláš?“ pýta sa Neumann, ktorý navrhol riešenie – obmedziť zábavnú pyrotechniku do zvukovej hladiny 120 decibelov.

Laicky povedané, podnikatelia so zábavnou pyrotechnikou by na území Bratislavy zakázali všetko čo búcha – petardy, delobuchy a podobne. „Takto je tam strašne veľa výrobkov, ktoré nemôžu nikomu prekážať,“ myslí si Neumann. Dodal, že ide len o naháňanie politických bodov a schválenie VZN len uškodí.

Podobne ako v prípade kontroverznej bratislavskej “večierky o desiatej“ aj profesionáli v oblasti zábavne pyrotechniky operujú kartou mestskej polície. Zhodujú sa, že práve dôkladná kontrola zo strany mužov zákona je riešením nelegálnych ohňostrojov.

Novoročné oslavy: Podľa nového nariadenia by mal byť ohňostroj od 22.00 do 02:00 hod.Foto: Emil Vaško

Zmena času

Zmena v novom návrhu VZN oproti predchádzajúcemu je podľa hovorkyne hlavného mesta Ivany Skokanovej hlavne v čase. Pôvodné VZN zakazuje používať zábavnú pyrotechniku, s výnimkou oslavy Silvestra a Nového roka v čase 31.12. od 18.00 h do 1.1. do 03.00 h. Podľa nového návrhu VZN je táto výnimka upravená na čas od 22.00 h do 2.00 h.

„Dôvodom je obmedziť zábavnú pyrotechniku v meste a umožniť ju len vo výnimočných prípadoch (ako je oslava Silvestra a Nového roka). V pôvodnom VZN zároveň bolo možné používať zábavnú pyrotechniku aj počas kultúrnych podujatí, v novom návrhu VZN už táto možnosť nie je. Ostatné zmeny súvisia so zmenami legislatívy – terminológia a podobne,“ vysvetlila Skokanová.

Ako ďalej pokračovala, „čo sa týka kategórii – je zakázané používať zábavnú pyrotechniku, okrem F1 (napr. prskavka – vo vnútri obytných domov) a F4 (čo predstavuje vysoké nebezpečenstvo – predajú len na to spôsobilým osobám) a s výnimkou P2 (to je na javiskách a pod.).“

Do F1 patria napríklad malé prskavky, konfety či búchacie guľôčky, pri F4 hovoríme o profesionálnom ohňostroji, ktorého realizácii predchádza minimálne dvojmesačný byrokratický proces súvisiaci so získaním povolenia. Výrobky kategórie F2 a F3 (delobuchy, rakety, kompakty, fontány) si môžu kúpiť osoby staršie ako 18, resp. 21 rokov.

Anketa

Mali by predložené VZN o zábavnej pyrotechnike bratislavskí poslanci schváliť?

Áno 42% Nie 58%Celkový počet hlasujúcich: 78

VIDEO Plus 7 Dní