Tip na článok
Zbavia sa dlhov?: Nitriansky hokej sa topil v dlhoch, tak to vyriešili založením novej spoločnosti s požehnaním mesta. Na snímke fanúšikovia Nitry vo februári 2015.

Hokejový Váhostav? Nitriansky klub vymyslel fintu, ako sa zbaviť dlhov

Nitrianski funkcionári založili novú eseročku, na ktorú previedli extraligovú licenciu. Striasli sa dlhov vo výške 700-tisíc eur a ešte im mesto prikleplo dotáciu vo výške 120-tisíc. Mestskí poslanci ani nevedeli, komu peniaze poslali.

Galéria k článku (6 fotografií )
Nespokojný: Richard Lintner by si prial, aby sa aspoň dodržiavali pravidlá.
Nemajú na to: Bývalý hráč a konateľ nového klubu Miroslav Kováčik, vľavo, priznal, že nemajú peniaze na Ligu majstrov.
Zbavia sa dlhov?: Nitriansky hokej sa topil v dlhoch, tak to vyriešili založením novej spoločnosti s požehnaním mesta. Na snímke fanúšikovia Nitry vo februári 2015.

Slovenská hokejová extraliga bude mať nový klub. Nitru vystrieda Nitra. Miestni hokejoví funkcionári s podporou mesta vymysleli fintu, ako sa zbaviť dlhov voči štátu. Založili novú firmu s prakticky rovnakým názvom a vzápätí dostali účelovú dotáciu od mesta 120-tisíc eur. Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) evidentné obchádzanie povinností toleruje.

Nitra zrejme nie je jediný prípad v našom hokeji, ktorá sa takto zbavila dlhov a funguje ďalej. Daňoví úradníci naháňajú neplatičov a v Nitre im pred očami priamo v hokejovej extralige uteká dlžník pred nosom. Navyše, mestskí poslanci schválili účelovú dotáciu inej firme ako tej, ktorá o peniaze žiadala. Niektorí volení zástupcovia ľudu priznali, že ani nevedeli, komu vlastne poslali peniaze Nitranov.

Zadlžený prázdny klub

O hokeji v Nitre sa už dávno položartom vravelo, že „nikto vám nedá toľko, koľko vám sľúbia v Nitre“. Politika vysokých platov však priviedla Hokejový klub Nitra, a. s., na mizinu. Iba na daniach podľa internetovej stránky Finančnej správy dlhuje štátu 225-tisíc eur, Sociálnej poisťovni 25-tisíc. Ďalšie tisíce eur dlhuje zdravotným poisťovniam. Jeden z akcionárov klubu Marián Lukáčik hovorí, že predstavitelia klubu mali veľké oči a roky sa im nedarilo naplniť rozpočet. Príjmy boli nižšie oproti očakávaniam, ale výdavky nie. A tak sa stalo, že dlhy podľa neho presiahli 700-tisíc eur.

Lukáčik tvrdí, že klub okrem štátu nevyplatil hráčom zhruba 200-tisíc eur. „Na poslednom valnom zhromaždení ostatní akcionári v máji previedli práva na hokej novej s. r. o., ktorej spoločníkmi sú i bývali členovia pôvodnej spoločnosti na čele so súčasným riaditeľom klubu a bývalým hráčom Nitry Miroslavom Kováčikom,“ dodal Lukáčik. Kováčik s tromi spoločníkmi založili novú spoločnosť - HK Nitra, s. r. o.

A práve na novú eseročku bez dlhov by mala podľa ich plánov prejsť extraligová licencia. Pôvodná akciová spoločnosť však ostane bez licencie a hráčov iba prázdnou firmou bez hodnoty a príjmov. Podobnosť s Váhostavom a zbavením sa dlhov je podľa funkcionárov eseročky nezmysel. Všetko vraj robia v dobrom úmysle zachrániť extraligový hokej v Nitre.

Nevedela komu

Nová firma HK Nitra, s. r. o., podľa výpisu z Obchodného registra vznikla druhého júna. V ten deň už malo mesto pripravený a zverejnený návrh na zmenu rozpočtu s dotáciou pre „HK Nitra“. Pritom oficiálna žiadosť o dotáciu prišla o deň neskôr, ako ju mesto zverejnilo. Ako teda vedenie Nitry vedelo, že HK Nitra bude žiadať o peniaze, primátor Jozef Dvonč ani prednosta úradu Igor Kršiak nevysvetlili.

Peniaze pritom žiadala pôvodná spoločnosť Hokejový klub Nitra, a. s, ale primátor Dvonč podpísal zmluvu s novou firmou HK Nitra, s. r. o., a tej poslal peniaze. Keď prišla žiadosť o peniaze na hokej, mestskí poslanci za koalíciu Smer, KDH a SNS schválili 120-tisíc eur. Mali ísť na udržanie extraligovej licencie v Nitre a mimoriadne výdavky v súvislosti s hokejovou Ligou majstrov. Háčik je v tom, že HK Nitra, s. r. o., v čase schválenia dotácie nemohol hrať na Slovensku Ligu majstrov.

V tom čase nebol ani len členom Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH), nemal žiadnych hráčov a doteraz nemá licenciu na slovenskú extraligu. Mestská poslankyňa za Smer Renáta Kolenčíková priznala, že poslanci netušili, komu vlastne peniaze poskytli. „Nemala som túto vedomosť, ani poslanci. V materiáli bolo len HK Nitra,“ vysvetlila Kolenčíková s tým, že im išlo o podporu hokeja. V každom prípade však mesto poslalo peniaze inam, ako si mysleli poslanci.

Boj o licenciu

Konateľom novej dotovanej spoločnosti je súčasný riaditeľ klubu Miroslav Kováčik. Ten sa snažil, aby sme o problémoch klubu nepísali v čase, keď sa rozhoduje o licencii na extraligu. Všetky kluby musia totiž do prvého augusta splniť podmienky SZĽH, ako je napríklad vyplatenie hráčov, aby mohli hrať slovenskú ligu. O dlhoch, majiteľskej štruktúre či sponzoroch novej spoločnosti hovoriť nechcel. Neodpovedal ani na otázky týkajúce sa záväzkov starej spoločnosti.

„Dotácia mesta bola pre HK Nitra, teda hokejový klub, a použije ju hokejový klub nezáväzne od toho, aký subjekt klub prevádzkuje. HK Nitra, s. r. o., je už členom SZĽH a je v súčasnosti pripravená prevziať záväzky spoločnosti Hokejový Klub Nitra, a. s.,“ ubezpečil Kováčik. Nekonkretizoval, či nová spoločnosť prevezme aj dlhy voči štátu, alebo iba takzvané športové záväzky, teda meškajúce výplaty hráčom.

Je to jedno?

Podľa vyjadrenia predstaviteľov mesta je jedno, komu poslali peniaze na hokej. „Pre použitie, respektíve čerpanie dotácie je rozhodujúca oprávnenosť jej čerpania a následného zúčtovania, či bola použitá výlučne na účel, na ktorý bola schválená, to jest účasť v Lige majstrov. Mesto Nitra v tomto prípade neskúma vzájomné obchodné vzťahy spoločností pri zabezpečení fungovania klubu,“ dôvodil prednosta Mestského úradu v Nitre Igor Kršiak.

Mesto podľa jeho slov jednoducho podporilo hokej. Inými slovami, mesto neskúma, komu vlastne posiela peniaze a akým spôsobom sa reálne dostanú do nitrianskeho hokeja. Okrem dotácie hradí prevádzku zimného štadióna vo výške zhruba 230-tisíc eur. Podľa konateľa Kováčika existuje zmluva medzi starou akciovou spoločnosťou a novou s. r. o. o marketingových službách. To znamená, že HK Nitra, s. r. o., má zháňať peniaze pre hokejový klub, a teda podľa neho je všetko v poriadku.

Zväz nemá problém

To, že v Nitre fungujú dva subjekty, netrápi ani SZĽH a nevidí v tom žiaden zádrh. „HK Nitra, s. r. o., je členom SZĽH od 17. júna 2015. Na novú sezónu ešte neboli vydávané nové licencie,“ povedal za zväz hovorca Tomáš Štulajter. Nová eseročka musí podľa jeho slov splniť podmienky podľa smernice Pro-Hokeja. Byť členom SZĽH, mať odstúpenú licenciu a vyrovnané podlžnosti. Tu však podľa Lukáčika vzniká problém v tom, že hráči nemusia mať reálne vyplatené peniaze.

„Stačí mať čestné vyhlásenie a podpísané splátkové kalendáre. V tom je to od funkcionárov čistý alibizmus,“ tvrdí akcionár klubu, ktorý s prevodom licencie na novú firmu nesúhlasí. „Až po splnení týchto podmienok bude môcť byť udelená subjektu HK Nitra, s. r. o., licencia na ročník 2015/2016,“ doplnil Štulajter. Termín na splnenie podmienok je v sobotu 1. augusta.

Na problémy v slovenskom hokeji dlhodobo upozorňuje aj bývalý reprezentant Richard Lintner, ktorý sa neúspešne snažil nahradiť na poste šéfa SZĽH Igora Nemečka. „Extraliga potrebuje zmenu a to, aby sa nastavené pravidlá aj dodržiavali,“ povedal stručne s tým, že ku konkrétnym problémom klubu sa nechce vyjadrovať.

VIDEO Plus 7 Dní