Déja vu z februára 2017. Aj tak by sa dal nazvať dnešný verdikt senátu Najvyššieho súdu pod vedením Štefana Harabína. Ten totiž opätovne zrušil verdikt Špecializovaného trestného súdu z apríla tohto roku a vyhlásil ho v celom rozsahu za nezákonný. D"vodom je tá istá chyba, na ktorú senát Najvyššieho súdu poukázal už vo februári. Škandalózne je, že pochybenie Špecializovaného trestného súdu sa podľa verdiktu Najvyššieho súdu odohralo v megakauze mafiánskych vrážd.

HORÚCA AKTUALITA: Doživotie pre mafiánsky gang je zrušené!

Na úplne iný súd

Po dnešnom verdikte smeruje celá kauza na Krajský súd v Banskej Bystrici. Harabínov senát totiž rozhodol o odňatí trestnej veci Róberta Lališa a spol Špecializovanému trestnému súdu a prikázal, aby vo veci rozhodol banskobystrický krajský súd. V preklade to znamená, že megakauza mafiánskych vrážd zločineckej skupiny sýkorovcov sa bude riešiť úplne od začiatku, na úplne inom súde.

HORÚCA AKTUALITA: Doživotie pre mafiánsky gang je zrušené!

Predseda senátu Najvyššieho súdu Štefan Harabín pre PLUS 7 DNÍ vysvetlil aj dôvody tohto rozhodnutia. Podľa neho na Špecializovanom trestnom súde neexistuje žiadny sudca, ktorý by v minulosti neriešil kauzu spájanú zo sýkorovským gangom. Navyše každý zo sudcov konštatoval ich vinu, pričom títo neboli v konkrétnej kauze ani obžalovaní. Všetci sudcovia Špecializovaného trestného súdu sú teda podľa dnešného verdiktu zaujatí a nemôžu v kauze ďalej pojednávať. Preto musela byť celá kauza Špecializovanému trestnému súdu odňatá a pridelená Krajskému súdu v Banskej Bystrici. Pre opakovaný nezákonný postup a opätovné zrušenie verdiktu sa navyše po uplynutí päťročnej väzby môže v septembri na slobodu dostať jeden z trojice na doživotie odsúdených Ivan Cupper, ktorý bol podľa obžaloby členom vražedného komanda sýkorovcov.

HORÚCA AKTUALITA: Doživotie pre mafiánsky gang je zrušené!

Čo všetko sa skrýva za šokujúcim rozhodnutím senátu pod vedením Štefana Harabina? Vysvetľuje predseda senátu Najvyšieho súdu v exkluzívnom videu týždenníka PLUS 7 DNÍ.

Priebeh Kauzy

Pojednávanie v kauze najväčšieho a najobávanejšieho mafiánskeho gangu v histórii Slovenska sa začalo na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici 20. januára 2015 a doživotným verdiktom pre troch obžalovaných ho ukončili 30. marca 2016. Doživotie si mala odpykať trojica Róbert Lališ, Ivan Cupper a Jozef Roháč. Prvostupňový súd ich odsúdil za založenie zločineckej skupiny, ako aj za vraždy podnikateľov Romana Deáka, bratov Diničovcov, Ukrajinca Dalera Hlavačku a černákovcov Alojza Házyho a Miloša Piliara.

HORÚCA AKTUALITA: Doživotie pre mafiánsky gang je zrušené!

Doživotie pre vraždy si trojica Róbert Lališ prezývaný Kýbel, označovaný za bosa sýkorovcov, Ivan Cupper s prezývkou Vincko, ktorého radia medzi členov obávaného vražedného komanda sýkorovcov a muž označovaný ako nájomný vrah Jozef Roháč prezývaný Potkan vypočuli už v marci 2016. Po viac ako roku sa prípad otočil o stoosemdesiat stupňov a celá kauza je na začiatku. Senát Najvyššieho súdu pod vedením Štefana Harabina totiž rozsudok zrušil. Hlavný dôvod je pomenovaný dvoma slovami - "nezákoný senát" a ďalšími troma slovami - "porušenie prezumpcie neviny".

Prezumpcia neviny

„Senát Špecializovaného trestného súdu konajúci vo veci, už predtým v niektorých rozhodnutiach konštatoval vinu niektorých páchateľov bez toho, že by v týchto kauzách vystupovali procesne ako obžalovaní. Dokonca s uvedením konkrétnych mien a priezvisk. Takýto senát bol teda zaujatý a z toho titulu aj nezákonný,“ vysvetlil Štefan Harabin. „Okrem toho by sa dalo v širších súvislostiach hovoriť aj o porušení princípu nebis in idem, teda nie dvakrát o tom istom. To všetko je spôsobené extrémnym uplatňovaním dohôd o vine a treste.“

Aký je teda dôvod?

Všetko sa začalo 16 apríla 2013, keď Dávid Takáč zo skupiny sýkorovcov uzavrel na Špecializovanom trestnom súde dohodu o vine a treste. Súd mu vtedy vymeral znížený osemročný trest. Verdikt súdu znel, že Dávid Takáč na pokyn šéfa Róberta Lališa spolu s ďalšími členmi gangu vyvíjal hrubý nátlak na dílera drog z oblasti Modry, od ktorého chceli, aby im za ochranu dával 165 eur mesačne a zaplatil pokutu viac ako šesťtisíc eur. Takáč sa tiež priznal, že pod rôznymi hrozbami požadoval od istej Gabriely 20-tisíc eur, ktoré mala prevziať pre tretiu osobu.

HORÚCA AKTUALITA: Doživotie pre mafiánsky gang je zrušené!

V júni 2014 sa zas pred súdom priznal a uzavrel dohodu o vine a treste sýkorovec Richard Rakický. Verdikt pre neho znel 12 rokov väzenia. V jeho súvislosti išlo o prípad, ktorý sa stal v novembri 2003 v Pezinku a pri útoku sýkorovcov na Róberta Pála bol zranený aj jeho ochrankár Peter Horváth. Kľúčová však je opäť výroková časť, kde sa okrem iného píše, že Rakický na pokyn šéfa skupiny Róberta Lališa, prezývaného Kýbel, sa spolu s ďalšími osobami podieľali na vražde člena konkurenčného gangu Róberta Pála zo skupiny takáčovcov. „My máme povinnosť poukázať na akúkoľvek nezákonnosť. Fakt je aj to, že ak by potom títo ľudia išli do Štrasburgu, boli by tam úspešní,“ uzavrel Harabin a pripomenul, že celý proces sa musí začať úplne odznova.