Fotografie volavky Ajušky nájdeš v Galérii

O štyridsaťdeväťročnej Alene Zsuzsovej sa toho, odkedy je za mrežami, nevie veľa. Zdá sa, že je vcelku vzorná väzenkyňa, ktorá podľa našich informácií v nitrianskej väznici pravidelne každý deň nastupuje aj do práce a šije topánky. Nie je to ľahká robota a odmena za ňu je mizerná, mnoho väzňov sa sťažuje na zničené prsty za dvadsať či tridsať eur mesačne…

Čas vo väzení sa však táto žena chystá vyplniť aj inak. Ako je známe, horúce chvíle už spôsobila mnohým vplyvným a verejne známym mužom a je možné, že „poteniu“ niektorých nie je koniec. Alena Zsuzsová plánuje svoje memoáre vydať knižne.

Rozčarovaná

V máji spôsobil šok verdikt Špecializovaného trestného súdu. Po rozsudku o Zsuzsovej vine v kauze vraždy primátora Hurbanova, kde si odpykáva dvadsaťjedenročný trest odňatia slobody, bola uznaná za vinnú aj v prípade Kuciakovej vraždy a chystaných vrážd prokurátorov. Mariana Koč­­nera však oslobodili. Vraždy vraj ona objednávala, aby neprišla o stály príjem od Koč­nera, a mohlo to byť aj poza jeho chrbát. Kočnerovým menom sa mohla pred ostat­nými zločincami podľa súdu len chvastať, aby dala zákazkám punc dôležitosti.

Podľa advokáta Štefana Neszméryho je Zsuzsová z rozsudku rozčarovaná, ale na druhej strane je toto pre ňu ďalší impulz: „Tento rozsudok ju zase ‚nahodí‘, nieže rozhodí.“ Zsuzsová je podľa neho typ človeka, ktorý sa nenechá zraziť na kolená ani tam, kde by to iní už vzdali. „Povedala, že keby bola bezdetná, bolo by jej jedno, aký motív jej ľudia pripisujú. Kvôli dcére a mame však bojuje za svoju pravdu, aby očistila meno ľudí, na ktorých jej záleží.“

Neszméry hovorí, že Zsuzsová neustále myslí hlavne na dcéru. Od septembra 2018, keď ju zobrali do väzby, s ňou má veľmi obmedzený kontakt. Zmeškala jej dospievanie, maturitu, prijímačky na vysokú a milióny drobností, z ktorých pozostáva bežný život. Vraj práve zo stresu Zsuzsovej vypadali vlasy a musela si kúpiť parochňu, s ktorou ju vídavame na súdnych pojednávaniach.

A ako rozsudok zmenil jej vzťah ku Kočnerovi? „Neviem na to odpovedať. Alena každopádne nechápe, prečo je Kočner oslobodený a ona odsúdená. V súčasnosti to nechápe,“ priznáva Nesz­méry, že Zsuzsová s takýmto rozhodnutím súdu vôbec nepočítala. O tom, aký intenzívny bol vzťah medzi Kočnerom a Zsuzsovou, jej obhajca nechce špekulovať. „Každý si myslel, že medzi nimi bola nejaká intimita, ale podľa vyjadrenia Kočnerovho aj jej, ich vzťah neprekročil osobnú hranicu. Viac neviem... Ja som nikdy pri ich stretnutiach nebol a domnienky neriešim. Možno to Alena opíše vo svojej knihe,“ skonštatoval.

Kniha plná pikantností?

S myšlienkou na knihu sa podľa advokáta Zsuzsová pohráva už dlhšie, ale detaily nechce rozoberať. Isté je, že kniha by mohla spôsobiť riadny rozruch. Prečo? O Zsuzsovej až do jej zatknutia po vražde Jána Kuciaka takmer nikto nič nevedel. A potom? Zistilo sa, že v škole jej to veľmi nešlo a sekla s ňou pri opakovaní prvého ročníka na priemyslovke, keď odišla do Talianska. Po návrate na Slovensko sa živila prekladmi a tlmočením do taliančiny, s Talianmi figurovala vo firmách, ktoré podnikali na Slovensku, hlavne s nábytkom. Mala veľké daňové nedoplatky.

S Kočnerom sa podľa jej slov spoznali v roku 2012 a porozumeli si. Stal sa krstným otcom jej dcéry. Podľa toho, čo odznelo na súde, bola od Kočnera finančne závislá. Ale hlavne - Zsuzsovej komunikácia cez mobilný telefón sa stala rozbuškou, ktorá ovplyvnila verejné dianie. Ukázalo sa totiž, že fungovala ako volavka na vplyvných mužov. „Maznák“ Martin Glváč, exminister obrany, sa radšej stiahol do úzadia. „Si božsky krásna, zaslúžiš si hýčkanie a opateru,“ je už legendárny výrok z jeho komunikácie. Posielal jej selfie z parlamentu. Ona jeho balamutila sexi fotkami ukradnutými z internetu. Z parlamentu sa jej ozýval aj Andrej Danko. „Ste krásna žena,“ dvoril jej a lúčil sa so slovami: „Bozkávam vás všade.“ Z generálnej prokuratúry sa porúčal námestník René Vanek. Komunikácia s „Ali Ajuškou“ urobila z neho radového prokurátora, písali si od roku 2013. Boris Kollár priznal, že sa s ňou aj stretával kvôli predaju pozemkov a dal jej peniaze pre dcéru.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, ktorý si vraj s „mačičkou“ vypisoval o tom, aký sex má rada, a dohadoval si stretnutie, správy zvládol s tým, že ide o diskreditačnú kampaň a niekto sa mu nabúral do počítača. Tu stojí za pripomenutie, že v záverečnej reči na súde Zsuzsová uviedla, že čoskoro predloží dôkazy o ich stretnutiach.
Kniha od Aleny Zsuzsovej bude možno pikantnejšia než správy z Threemy.

Prečítajte si tiež: