Už sa to blíži! O niekoľko hodín budú známi šiesti kandidáti, ktorých prezidentka Zuzana Čaputová na nasledujúcich dvanásť rokov vymenuje za ústavných sudcov.

Vyberá

Konečne tým plne sfunkční túto dôležitú inštitúciu, ktorá od polovice februára funguje len provizórne. Hlava štátu má k dispozícii mená pätnástich odborníkov zvolených Národnou radou. Koho presne Zuzana Čaputová na ústavný súd vyberie bude známe vo štvrtok, aktuálne sa totiž podľa svojho hovorcu Martina Strižinca oboznamuje so všetkými podkladmi potrebnými na rozhodnutie. ,,Výber nových ústavných sudcov v najbližších dňoch starostlivo zváži na základe odbornosti a osobnostných predpokladov,“ uviedol.

Favoritka

Podľa našich informácií je jednou z prezidentkiných horúcich favoritiek na post ústavnej sudkyne bývalá predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová, ktorá už mala dostať aj pozvanie na slávnostný akt vymenovania. Ak by sa tieto informácie potvrdili Švecová by lukratívny post zastávala až do svojich osemdesiatich rokov! Už teraz pritom popri plate vo výške zhruba päťtisíc eur poberala aj starobný dôchodok, ktorý by v jej prípade mohol predstavovať zhruba 1200 eur. Ako sudkyňa Ústavného súdu by Daniela Švecová za výkon tejto funkcie zarobila mesačne približne štyritisíc eur.

Prezidentka Zuzana Čaputová spolu s predsedníčkou Najvyššieho súdu Danielou Švecovou hovorili o potrebách zlepšenia v justícii.
Prezidentka Zuzana Čaputová spolu s predsedníčkou Najvyššieho súdu Danielou Švecovou hovorili o potrebách zlepšenia v justícii.
Zdroj: Tasr