Tip na článok
31. júl 2015: Andrej Mazáň, odsúdený na 15 rokov za vraždu, si užíva slobodu.

Horúci zemiak: Andrej Mazáň odsúdený za vraždu, si stále užíva slobodu

Andrej Mazáň, právoplatne odsúdený srbskými súdmi na pätnásť rokov za lúpež a krádež v prípade dvojnásobnej vraždy kamionistov, si užíva život ctihodného občana aj pol druha roka po tom, čo sme ho vypátrali.

Galéria k článku (3 fotografie )
Mazáňa sme vypátrali vo februári 2014.
Obete gangu: Dvoch kosovských vodičov zabili pre autobus, ktorý potom predali. Vrecia na mŕtvoly podľa súdu zaobstaral Mazáň.
Bojná: Andrej Mazáň s rodinou žijú v dedine pri Topoľčanoch.

Horúci letný deň trávi so synom pri bazéne v záhrade rodinného domu v Bojnej pri Topoľčanoch. Popoludní sadne do auta a vyštartuje do Topoľčian, kde vyzdvihne manželku. Spoločne sa vydajú k obytnému domu, kde kedysi bývali. Medzinárodne hľadanému mužovi tu zrejme stále chodí pošta, keďže manželka vstúpila do vchodu a po chvíli vyšla s listom v ruke. Mazáň list okamžite otvorí a prečíta.

Nasleduje nákup potravín v neďalekom obchodnom reťazci a návrat do rodinného domu v Bojnej. Bežný deň v živote bezúhonného človeka. Problém je v tom, že na Slovensku si tak žije muž, ktorého meno svieti medzi najhľadanejšími zločincami sveta.

Rozčarovanie

Mazáň bol členom vražedného gangu Čechov a Slovákov, ktorý má na svedomí desať ľudských životov. Zatiaľ čo Interpol po ňom márne pátral desať rokov, týždenník PLUS 7 DNÍ ho našiel vo februári 2014 v dedine pri Topoľčanoch. Zdalo sa, že spravodlivosti bude učinené zadosť.

Ubehol však už rok a pol a Mazáň si naďalej užíva slobodu. Slovensko ho totiž nemôže poslať na výkon trestu do Srbska, lebo nevydáva svojich občanov. Zákonu je jedno, za aký trestný čin je našinec vo svete odsúdený, i to, či sa budú ostatní občania cítiť bezpečne. Platí, že ani muža odsúdeného za krádež a lúpež v prípade dvojnásobnej vraždy si nedáme. Ak nám srbská strana vydá Mazáňov spis i s rozsudkom, môžeme ho posadiť za mreže u nás. Komunikácia medzi príslušnými ministerstvami však viazne.

Srbsko verzus Slovensko

Mazáň si môže prinajmenšom istý čas spokojne chodiť na nákupy. Ministerstvo spravodlivosti v Srbsku o ňom vie a z liknavosti viní slovenskú stranu. „Vyšší súd v Subotici a srbské ministerstvo spravodlivosti poslali otázky slovenským orgánom, či sú pripravené a za akých podmienok prevziať výkon trestu uložený Mazáňovi. Urobili sme to preto, že odsúdený žije na Slovensku a jeho vydanie nie je možné, keďže je slovenský občan,“ tvrdila hovorkyňa srbského ministerstva spravodlivosti.

V pátraní: Andrej Mazáň patrí medzi najhľadanejších zločincov sveta. Foto: Internet

Kedy sa tak stalo a aká bola reakcia našej strany, však už nekonkretizovala. Slovenské ministerstvo spravodlivosti potvrdilo prvotnú iniciatívu Srbov. Podľa hovorcu ministerského úradu Pavla Kubíka to však bolo posledný raz, čo Srbi reagovali. „Srbskej strane sme odpísali so žiadosťou o zaslanie podkladov. Ministerstvo nedostalo žiadnu oficiálnu odpoveď zo srbskej strany na svoj list z 10. septembra 2014 ani na opakované e-maily.“

Viackrát sa tiež obrátili na slovenské veľvyslanectvo v Belehrade - naposledy 17. júna 2015 -, ktoré žiadalo cestou srbského ministerstva zahraničných vecí vyjadrenie. „Všetky pokusy ostali bez reakcie srbskej strany,“ dodal Kubík. V podobnom duchu sa vyjadrila aj Vera Ostojićová zo srbského veľvyslanectva. „Viackrát som urgovala Belehrad, aby sa vyjadril k tomuto prípadu. Bohužiaľ, doteraz som žiadnu odpoveď nedostala.“ Nevedela povedať, prečo Srbsko nereaguje.

Čakanie na bod zlomu

Týždenník PLUS 7 DNÍ je však rozhodnutý vytrvať v komunikácii s oboma ministerstvami. Na zvrat v prípade netreba veľa. Stačí, aby Srbi poslali na Slovensko súdny spis a naše úrady sa tým budú musieť zaoberať.

„Rozsudok subotického súdu bude posudzovať príslušný krajský súd, v tomto prípade v Nitre. Ten už nerobí dokazovanie. Posúdi rozsudok a ak je podľa neho verdikt spravodlivý, potvrdí trest,“ vysvetľuje odborníčka na trestné právo a rektorka Akadémie Policajného zboru v Bratislave Lucia Kurilovská. Ak by šlo všetko, ako má, a slovenský súd by sa stotožnil s verdiktom srbských kolegov, Mázáň si odpyká pätnásťročný trest v slovenskej väznici.

Vraždený gang

Slovenský občan Andrej Mazáň sa podľa subotického súdu spolu s ďalšími kumpánmi podieľal na krádeži a lúpeži pri vražde dvoch autobusárov. Stalo sa tak dva dni pred koncom roka 1998 a obeťami boli dvaja kosovskí šoféri pracujúci pre agentúru so sídlom v Česku. Vodičov vylákali do Srbska pod zámienkou, že sa pokazil autobus s vyše päťdesiatkou českých turistov na palube, ktorí sa vracali domov z Grécka. Keď šoféri náhradného autobusu značky Mercedes dorazili z Česka na dohodnuté miesto v Srbsku, čakal ich tam trojčlenný ozbrojený gang.

Nič netušiacich vodičov zabili a autobus predali. Telá zavraždených mužov objavili až po zadržaní Mazáňovho komplica Daniela Medeka z Topoľčian. Medek sa priznal, že spolu s Čechom Vlastimilom Neklom a Mazáňom sa zúčastnil na vražde dotyčnej dvojice. „Osobne som Medeka vypočúval. Bol som aj pri nájdení tiel. Boli zabalené vo vreciach, pohodené vedľa cesty. Oboch zastrelili zozadu do chrbta viacerými ranami. Pracovala tak celá skupina. Vždy, keď nasadli do auta alebo autobusu k vodičovi, aby mu ukázali miesto, kde má ísť, tak ho zozadu popravili,“ uviedol bývalý vyšetrovateľ Ivan Sliepka, ktorý spolupracoval na objasňovaní vrážd.

Čech Vlastimil Nekl, šéf skupiny, dostal v Srbsku dvadsaťpäťročný trest, ktorý si na vlastnú žiadosť odpykáva v českej väznici. Daniel Medek z Topoľčian sa obesil v srbskom väzení. Súčasťou zločineckého gangu úradujúceho vo viacerých európskych štátoch boli ešte traja Slováci, jeden Čech, dvaja Srbi a jedna Poľka. Gang za dva roky zavraždil osem slovenských kamionistov a dvoch kosovských šoférov autobusu.

Vraždy vodičov sa odohrali v štyroch štátoch - Taliansku, Srbsku, Chorvátsku a Rakúsku. Dôvodom boli peniaze. Autá zavraždených predávali vopred dohodnutým kupcom. Vyčíňanie gangu sa podarilo prežiť jedinému mužovi. Bol to vodič kamióna z Nového Mesta nad Váhom, ktorého prepadli ako prvého.

Zaskočený Mazáň

Týždenník PLUS 7 DNÍ oslovil vlani aj Mazáňa, ktorý v prípade dvojnásobnej vraždy údajne zabezpečoval vrecia na mŕtvoly. Na otázku, či vie, že je na neho vydaný medzinárodný zatýkací rozkaz, reagoval prekvapene: „Prosím, to čo má byť?“ Nechápavo pozeral na vytlačený doklad so svojou fotografiou a krútil hlavou. Mazáň sa dušoval, že nevedel, že je právoplatne odsúdený za lúpež a krádež v prípade dvojnásobnej vraždy.

„Čo? Nie!“ reagoval. Na priamu otázku, či bol v roku 1998 pri vražde dvoch autobusárov, reagoval strohým: „Ja nič nepoviem.“ Po ďalších otázkach a nič nehovoriacich odpovediach sa nahlas zamyslel. „Mali ste prísť včera, nebol by som kupoval kosačku, teraz ju budem musieť vrátiť, aby sme mali peniaze na advokáta… Načo som tu staval?“ zamýšľal sa Mazáň krátko po vypátraní. Zdá sa, že pri takomto postupe našich a srbských úradov si tú kosačku ešte nejaký čas užije.

V zlatej klietke

Na Slovensku žije aj Interpolom hľadaný Martin Guľa z Bardejova. Okrem Interpolu jeho meno figuruje na portáli úradu amerického ministerstva vnútornej bezpečnosti, ktorý ho zaradil medzi desiatich najhľadanejších ľudí na svete. Viní ho z nelegálneho pašovania vojenského materiálu z USA, prania špinavých peňazí a používania falošných dokladov. Podľa expertov americkej agentúry používal okrem vlastného mena Martin Guľa dve falošné identity - vystupoval vraj pod menami Mark Welder a Victor Clancy.

Martina Guľu vinia v USA z pašovania vojenského materiálu. Foto: Emil Vaško

Týždenník PLUS 7 DNÍ objavil Guľu v Košiciach tento rok v júni. Tvrdil nám, že do problémov ho dostala objednávka jedenástich kusov optiky na nočné videnie z USA. Naše úrady tvrdia, že vyšetrovanie prebieha na území USA a nemôžu zasahovať do jeho priebehu. Tiež nám potvrdili, že v Guľovom prípade ide výhradne o nákup techniky na nočné videnie a žiadne zbrane. V USA je však zákon prísnejší ako u nás a obchodovanie s materiálom považovaným za vojenský, ako je napríklad nočné videnie, je trestný čin.

Guľa žije na Slovensku ako slobodný človek, keďže naša krajina nemá s USA extradičnú zmluvu. Americká strana zatiaľ oficiálne nepožiadala o jeho vydanie na trestné stíhanie. „Ministerstvo spravodlivosti kontaktovalo v tejto veci veľvyslanectvo USA v Bratislave, a to listom z 8. júna 2015. Zatiaľ bez reakcie. Americká strana v komunikácii s Národnou ústredňou Interpol Bratislava však avizovala, že žiadosť o vydanie M. G. s originálmi extradičných materiálov Slovenskej republike nezašle,“ uviedol Pavol Kubík z ministerstva spravodlivosti.

Isté kroky podnikla aj Krajská prokuratúra Košice. Oslovila slovenský zastupiteľský úrad v USA, nepredpokladá však doručenie žiadosti. Kauza Martina Guľu tak zostáva na mŕtvom bode a muž z východu je na Slovensku ako v zlatej klietke.

VIDEO Plus 7 Dní