Kedysi bol vysokotatranský hotel Plesnivec v centre Starého Smokovca vyhľadávaným rekreačným zariadením najmä pre zamestnancov rezortu vnútra. Práve pre jeho obľúbenosť i výbornú polohu sa ministerský úrad pod vedením vtedajšieho šéfa Martina Pada v marci 2006 rozhodlo objekt zrekonštruovať. Na tieto účely plánoval minúť sedemdesiatpäť miliónov korún, čo je takmer dva a pol milióna eur. O necelý rok však bolo všetko inak. Vo februári 2007 stavebné práce na pokyn nového vedenia rezortu na čele s Robertom Kaliňákom zastavili, budovu oplotili a okoloidúcim zakázali do areálu vstupovať.

Aktuálne sa píše november 2012 a návštevníci Smokovca prechádzajú popri rovnako oplotenej a čoraz viac zdevastovanej budove. Miestni obyvatelia Plesnivec už dávno zaradili do známeho zoznamu takzvaných tatranských harabúrd, teda objektov, ktoré špatia slovenské veľhory. Pri pohľade na chátrajúce zariadenie sa ani veriť nechce, že štát na jeho rekonštrukciu pred pár rokmi úplne zbytočne preinvestoval státisíce eur.

V marci 2006 sa začalo s opravou hotela Plesnivec. Ministerstvo pod vedením Martina Pada na to vyčlenilo milióny. Foto: TASR

Málo peňazí

V čase pozastavenia prác ministerstvo vyhlásilo, že rekonštrukciu stoplo pre nedostatok peňazí. Hneď na začiatku stavebných úprav sa vraj zistili „závažné nedostatky na statike časti objektu pochádzajúceho z päťdesiatych rokov, ako aj prístavieb z konca šesťdesiatych rokov, s ktorými vypracovaná projektová dokumentácia nepočítala“.

Po jej dopracovaní sa rozpočet zvýšil o šesťdesiat miliónov korún, viac ako 1,9 milióna eur, čo bola pre ministerstvo nezvládnuteľná položka. Rekonštrukciu rekreačného zariadenia preto stoplo. Háčik bol v tom, že dovtedy na ňu rezort minul približne dvadsať miliónov korún, teda viac ako šesťstopäťdesiattisíc eur.

Ako sa neskôr ukázalo, nešlo o konečnú sumu. Ďalších takmer dvestodvadsaťtisíc eur muselo ministerstvo vynaložiť na konzervačné práce. Summa summarum, v centre slovenských veľhôr aktuálne stojí objekt pripomínajúci ruinu, do ktorého ministerstvo vnútra „vrazilo“ neuveriteľných 873 781 eur zo štátneho rozpočtu.

Takto dnes vyzerá objekt, na ktorého opravu vynaložil štát vyše osemstotisíc eur. Foto: Norbert Grosz

Čo ďalej?

Krátko po tom, ako ministerstvo vnútra pod Kaliňákovým vedením začiatkom roka 2007 rekonštrukciu Plesnivca pozastavilo, sa objavili špekulácie, že dôvodom neboli peniaze, ale „obchodné záujmy“. Malo sa tak stať údajne preto, aby mohli zariadenie časom vyhlásiť za nepoužívaný prebytočný majetok a lacno predať.

Stačilo, aby rezort vnútra počkal do novembra 2008, keď začala platiť novela zákona o prevode nehnuteľného majetku vo vlastníctve Slovenskej republiky na obec alebo vyšší územný celok. Kým dovtedy dostávali prebytočný majetok zdarma obce, ak oň neprejavili záujem iné orgány štátnej správy, po novom boli rezorty obrany, vnútra a dopravy povinné vypísať ponukové konanie, prostredníctvom ktorého sa mohli pokúsiť prebytočný majetok predať. Ak by sa im to nepodarilo ani za tridsať percent jeho „primeranej ceny“, potom ho mohli ponúknuť obciam.

Práve uvedená novela podporovala domnienky miestnych, že hotel Plesnivec stojaci v jednej z najkrajších oblastí Vysokých Tatier má v hľadáčiku istá finančná skupina. „Ani by som sa nečudoval, keby to chcel niekto kúpiť, čo som napokon už aj zachytil. Napríklad by som sa nedivil, ak by o to malo záujem aj J&T,“ vyslovil pre náš týždenník v roku 2008 domnienku primátor mesta Vysoké Tatry Ján Mokoš.

Menovaná finančná skupina práve v rokoch 2006 až 2008 expandovala svoje podnikateľské aktivity práve do slovenských veľhôr. Navyše, vtedajší generálny riaditeľ sekcie ekonomiky na ministerstve vnútra Róbert Hančák, osoba, ktorá rekonštrukciu zariadenia Plesnivec v roku 2007 stopla, pôsobil pred nástupom do uvedenej funkcie ako riaditeľ pre obchod a správu spoločnosti J&T Global a venoval sa aj obchodu s nehnuteľnosťami. Za šéfa ekonomiky si Hančáka vybral minister vnútra Kaliňák.

Nájdite rozdiely: Rekreačné zariadenie Plesnivec v Starom Smokovci v novembri 2008...Foto: Marián Kunc

...a v novembri 2012. Foto: Norbert Grosz

Nech už to bolo s hotelom Plesnivec akokoľvek, isté je, že finančná kríza zmarila mnoho podnikateľských plánov. A možno na ňu doplatilo aj kedysi obľúbené rekreačné zariadenie v Starom Smokovci. Ministerstvo vnútra zatiaľ netuší, či vynaloží ďalšie prostriedky na jeho rekonštrukciu, ktorá sa podľa všetkého časom poriadne predraží, alebo objekt predá.

„V súčasnosti analyzujeme stav, prevádzkové náklady a efektivitu všetkých účelových zariadení ministerstva vnútra a pripravujeme novú koncepciu ich využitia,“ uviedla Natália Hattalová z tlačového odboru ministerstva vnútra.

Ako dlho budú ešte analyzovať, zrejmé nie je. A tak nemožno ani odhadnúť, dokedy budú návštevníci Tatier chodiť okolo chátrajúceho objektu a spoza plota obdivovať, ako účelne dokáže štát vynaložiť státisíce eur. Aspoň že policajti a zamestnanci rezortu vnútra nie sú o svoju rekreáciu ukrátení. Zaslúžený oddych si môžu užívať napríklad aj v neďalekom zariadení Kremenec.