Už nejaký čas koluje informácia, že dvaja exministri po odchode zo svojich postov nezaháľajú a pomaly sa vracajú na staré chodníčky. Intenzívne rozbiehajú podnikateľské aktivity. Nie však vo svojej domovine, ale v exotike. Počas dovoleniek i vykonávania štátnických povinností ich nesmierne očarili Spojené arabské emiráty, kde plánujú angažovať sa v oblasti cestovného ruchu. V tejto súvislosti sa objavili špekulácie, že majú do činenia s výstavbou hotela v Dubaji.

Robert Kaliňák a Ján Počiatek objavili kúzlo exotiky. Vrhli sa na podnikanie v Dubaji
Zdroj: Archív

Dobré vzťahy

Tušenie, že k uvedenej destinácii má minimálne Robert Kaliňák naozaj blízko, začalo silnieť po tom, ako sa na jar, krátko po odchode z postu ministra vnútra, vybral na dovolenku. Trávil ju v luxusnom rezorte v Dubaji. Niekoľko dní po návrate sa prekvapujúco zúčastnil na oficiálnych rokovaniach s podpredsedom vlády a zároveň šéfom rezortu vnútra Spojených arabských emirátov Saifom bin Zajed Al Nahjanom, ktorý pricestoval na návštevu Slovenska. Kompetentní dôvodili Kaliňákovu prítomnosť slovami, že počas rokov vo funkcii si vybudoval so šejkom priam nadštandardné vzťahy.

 

Páni si rozumeli nielen profesionálne, ale zrejme aj ľudsky. Saif bin Zajed Al Nahjan sa rozhodol Kaliňáka ešte v pozícii ministra vnútra potešiť skutočne skvostným darčekom. Motocyklom na mieru typu choper v hodnote temer 200-tisíc eur z dielne svetoznámeho amerického výrobcu motoriek Paula Teutula mladšieho.

Kaliňákova motorka, ktorú dostal od šejka ako dar
Zdroj: Archív

Kaliňák bol prvý

Slovenský exminister síce priznal, že ho taký honosný prezent prekvapil, ale vzdať sa ho nemienil. Ako vysvetlil, nebolo by to správne a darcu by sa čosi také mohlo dotknúť. „V zásade každý kraj má iný mrav a tu asi mali takúto potrebu,“ tlačil zo seba Kaliňák, z ktorého napokon vyliezlo, že aj on kamoša z Emirátov obdaroval. Ba dokonca ako prvý a šejk teda len reagoval. Veď čo iné mal robiť, všakže. Tu už totiž nejde o spomenuté aký kraj taký mrav, ale o obyčajnú slušnosť.

V tejto súvislosti sa natíska otázka, čo musel Kaliňák darovať Saifovi bin Zajed Al Nahjanovi, keď na revanš mu dal na mieru vyrobiť motorku v hodnote štvorizbového bytu v centre Bratislavy. To bývalý šéf rezortu vnútra odmieta prezradiť. Dodal, že dar pre šejka platil z vlastných peňazí. O lacný špás zrejme nešlo, súdiac podľa reakcie zahraničného politika.

Robert Kaliňák a Ján Počiatek objavili kúzlo exotiky. Vrhli sa na podnikanie v Dubaji
Zdroj: Archív

Daňový raj

Konanie Roberta Kaliňáka veru vyvoláva všelijaké pocity, pretože nie je známe, že aj k iným zahraničným partnerom by bol taký štedrý. Tak prečo práve k šejkovi zo Spojených arabských emirátov? Na tomto mieste sa dostávame k podstate. Kaliňák si v pozícii ministra začal pripravovať pôdu na obdobie, keď v politike skončí. Pretože nič netrvá večne a dobré vzťahy sú na nezaplatenie. Navyše, keď počas niekoľkých návštev, aj oficiálnych, politik Kaliňák začal myslieť ako podnikateľ a presne odhadol potenciál Emirátov.

Dubaj: Dvaja známi slovenskí exministri sa tam vraj vrhli na podnikanie v oblasti cestovného ruchu.
Zdroj: Archív

Milan Seliak, odborník na podnikateľské prostredie na Slovensku, ktorý sa dlhodobo venoval problematike daňových rajov, vysvetľuje: „Už dlhšie vidíme trend, že Spojené arabské emiráty sa stávajú pre podnikateľov atraktívnou destináciou. Tempo rastu firiem je síce pomalšie, no čo je dôležité, je kontinuálne. Takýto rast vidieť pri veľmi malom počte destinácií, ktoré môžeme považovať za daňovo zvýhodnené.“ Podľa odborníka sú Emiráty vnímané ako daňový raj, ktorý poskytuje podnikateľom výhodnú daňovú optimalizáciu, anonymitu vlastníctva a ochranu majetku. „V krajine je nulová daň z príjmu a až tento rok zaviedli DPH vo výške 5 percent. To všetko sú pre podnikateľov veľmi pozitívne faktory,“ hovorí Seliak.

Nič nevylúčil

Roberta Kaliňáka otázka, či rozbieha podnikanie v Emirátoch v oblasti cestovného ruchu akoby trochu zaskočila. „Aj ja som to už počul,“ dostal po chvíli zo seba. Napokon však priznal, že nemôže nič vylúčiť. „Ja sa rád chytím každej príležitosti, rád tam dovolenkujem. Počul som, že sú tam dobré hotely, ale… Nehovorím, keď sa povedzme o tri roky naskytne dobrá príležitosť, tak jasné, ale dnes by to bolo ťažké,“ doloval zo seba odpoveď exminister Kaliňák.

Ako sa na možné investície politika do cestovného ruchu pozerá Seliak? Tvrdí, že Spojené arabské emiráty sa snažia zlepšovať podnikateľské prostredie, aby pritiahli zahraničné investície. „Či je však investovanie do cestovného ruchu, konkrétne v Emirátoch, pre našich podnikateľov zaujímavé, neviem relevantne zhodnotiť, no isté je, že tento segment má v Emirátoch vzrastajúci potenciál. V posledných rokoch krajina investovala do budovania hotelových komplexov a snažila sa vytvoriť ideálne podmienky na rozvoj cestovného ruchu. Dôvodom je najmä fakt, že Emiráty už veľmi dlho pracujú na diverzifikácii ekonomiky, aby neboli také závislé od ťažby a predaja ropy,“ konštatuje Seliak.

Nereagoval

Na možné podnikateľské aktivity v Emirátoch sme sa opakovane pýtali aj bývalého ministra financií a dopravy Jána Počiatka, ktorý na otázky vôbec nereagoval, čo si pokojne môžeme vysvetliť aj starým známym - kto mlčí, ten svedčí. Nie je totiž tajomstvo, že aj jemu táto destinácia prirástla k srdcu. V Dubaji dovolenkoval na jeseň 2012, presne vtedy, keď na Slovensku spadol diaľničný most vo výstavbe v Kurimanoch. Počiatkovi ako vtedajšiemu ministrovi dopravy trvalo niekoľko dní, kým na vážnu situáciu zareagoval. Dôvodom bola skutočnosť, že bol mimo Slovenska. Dovolenku v Emirátoch napokon prerušil a priletel domov.

Ján Počiatek: Spolu s kamarátom Robertom Kaliňákom vraj plánujú investovať do výstavby hotela v Dubaji. O možných aktivitách v zahraničí však zaryto mlčí.
Zdroj: Archív

Zložitý právny systém

V Spojených arabských emirátoch (SAE) už nejaký čas svoje aktivity rozvíja aj Ján Čarnogurský mladší, syn známeho expolitika Jána Čarnogurského. Služby klientom tam poskytuje jeho advokátska kancelária. Na otázky, ako to v Emirátoch funguje, čo sa týka práva, nám odpovedala zástupkyňa kancelárie MIRIAM ŠTÍMELOVÁ.

Vyhľadávajú vaše služby v Spojených arabských emirátoch už aj podnikatelia zo Slovenska, ktorí tam plánujú rozbehnúť alebo už rozbehli svoje aktivitiy?

Naša kancelária poskytuje poradenstvo aj niektorým klientom pôsobiacim v Spojených arabských emirátoch. Nejde však o klientov zo Slovenska, ale o spoločnosti pôsobiace vo viacerých krajinách po celom svete. Dubaj je veľmi dobrý komunikačný uzol s dobrým leteckým a námorným spojením a nevyberá daň zo zisku, preto odtiaľ mnohé firmy riadia svoje medzinárodné aktivity.

A čo sa týka fyzických osôb, s čím sa na vás v SAE najčastejšie obracajú klienti zo Slovenska?

V rámci Spolku Čechov a Slovákov v SAE sme párkrát radili Slovákom, ktorí žijú v Dubaji, ohľadom daňového práva a práva na nehnuteľnosti. Tak­isto sa na nás obrátili Slováci, ktorí chceli vedieť, ako založiť firmu a aké náklady sú s tým spojené.

Možno konštatovať, že čo sa týka podnikania, patria SAE medzi krajiny, ktoré sú pre Slovákov čoraz viac zaujímavé?

Ekonomika na Slovensku je včlenená čoraz viac do celosvetovej globálnej hospodárskej výmeny. SAE majú svoje miesto ako medzinárodné logistické stredisko pre nadnárodné obchodné a finančné operácie, preto aj Slováci, ktorí podnikajú medzinárodne, musia posudzovať výhody a nevýhody všetkých globálnych logistických centier, takže aj SAE, najmä Dubaja. Keďže počet medzinárodne pôsobiacich Slovákov rastie, rastie aj ich záujem o SAE.

O aké oblasti sa Slováci, ktorí podnikajú medzinárodne, najčastejšie zaujímajú v SAE?

Pravdepodobne každý začne založením firmy v niektorej zóne voľného obchodu, v ktorej cudzinci môžu vlastniť sto percent akcií spoločnosti.

V čom sa najviac líši právny systém v SAE od slovenského, čo sa týka podnikateľského prostredia?

Právny systém v SAE vychádza z islamského práva šaríja a je veľmi nevypočítateľný aj pre miestnych právnikov. Jedinou výnimkou z práva šaríja sú spory medzi spoločnosťami založenými v zóne voľného obchodu nazvanej Dubai International Financial Center (DIFC), ktorých spory riešia britskí arbitri podľa britského práva. Preto sa skoro všetky veľké finančné spoločnosti zakladajú práve v tejto zóne. Pred pár mesiacmi však Najvyšší súd SAE v jednom súdnom spore zrušil a zmenil aj rozsudok tohto súdu z DIFC, čím vrátil právnu neistotu aj do sporov vedených v spomínanej zóne.

Na druhej strane, spory medzi prenajímateľmi a nájomcami rieši špecializovaný súd podľa dvoch špecifických zákonov, preložených dokonca oficiálne do angličtiny. Tieto spory sa riešia veľmi efektívne. Právoplatný rozsudok je často k dispozícii pár týždňov od podania žaloby. To je rýchlosť v porovnaní so slovenskými súdmi nevídaná.

Prečítajte si tiež: