Hamran si vie život užívať naplno. Pozrite si našu GALÉRIU

O rozviazaných rukách polície rád hovoril Roman Mikulec ako minister vnútra. Stačilo, aby ho prezidentka poslala k vode a vedúci oddelenia komunikácie Prezídia Policajného zboru Michal Slivka hneď nabral odvahu. Nového ministra informoval o nekorektných praktikách policajného prezidenta Štefana Hamrana. Dokonca mu oznámil, že odmietol rešpektovať Hamranov pokyn. Obával sa totiž, že by jeho vykonaním mohlo dôjsť k spáchaniu trestného činu.

Hovorca polície Michal Slivka.
Zdroj: Internet

Podľa písomnosti, ktorú má redakcia PLUS 7 DNÍ k dispozícii, policajný prezident prikázal neposkytovať informácie našej redaktorke Jane Šimíčkovej a to napriek tomu, že polícia požadovanými informáciami disponuje.

Slivka ministra upozorňuje, že "neexistuje zákonom upravená právomoc na vydanie pokynu politické práva novinárov či bežných občanov obmedzovať bez zákonného dôvodu a to ani využitím podriadenosti". Pripomína tiež, že "úlohou Policajného zboru a povinnosťou každého policajta je chrániť všetky základné práva a slobody celej verejnosti rovnako".

"Mrzí ma," píše Slivka novovymenovanému ministrovi Šimkovi, "že prvé dni v úrade musíte čítať tieto riadky, no k tomuto kroku ma viedla vzniknutá situácia uplynulý týždeň a potreba chrániť novinárov a celú verejnosť pred akýmkoľvek neoprávneným zásahom do ich ústavou zaručených práv a slobôd. Nakoľko sa domnievam, že by splnením pokynu mohol byť spáchaný trestný čin, pokyn bol odopretý a informácie boli dotknutým osobám poskyntuté."

Nepoprel

Oslovili sme policajného hovorcu Michala Slivku, aby sme sa o Hamranovom pokyne dozvedeli viac, no k prípadu sa nechcel bližšie vyjadriť, ani ho nijakým spôsobom komentovať.

Policajný prezident Hamran bol zhovorčivejší. Priznal, že Slivkove výhrady už "boli predmetom porady" a záležitosť sa chystá ministrovi vysvetliť.

Na otázku, či skutočne vydal pokyn na neposkytnutie odpovedí Jane Šimíčkovej, Hamran priamo odpovedať odmietol, no viackrát zopakoval, že táto novinárka "nás zahlcuje otázkami". Hamran má pocit, že Šimíčkovej otázky sa týkajú hlavne jeho osoby. "Posiela otázky k mojej personálnej politike, k môjmu súkromiu, k mojim vyšetrovateľom," sťažuje sa.

Hamranovi vyšetrovatelia a tí druhí

"O súkromie pána Hamrana som sa nikdy nezaujímala, ak, samozrejme, nemá na mysli nákup niekoľkých nehnuteľností, ktorý vzhľadom na jeho postavenie verejného činiteľa logicky vyvolal otázky. Ale takéto otázky bežne dostávajú aj iní funkcionári a od iných médií, takže netuším, prečo to policajný prezident považuje za problém," hovorí investigatívna novinárka Jana Šimíčková.

Pokiaľ ide o vyšetrovateľov, ktorých Hamran označuje ako svojich, dostávame sa k záludnej otázke - ktorí to vlastne sú? Šimíčková navrhuje: "Možno by teda pán Hamran mohol poskytnúť oficiálny zoznam vyšetrovateľov, ktorí nie sú jeho, aby bolo zrejmé, na koho sa novinár pýtať môže a na koho už nie. A keď už, logická otázka asi je, prečo sa na jeho vyšetrovateľov pýtať nemožno."

Ochranca novinárov?!

V minulosti Šimíčková tiež písala o tom, ako Hamran narábal s verejnými financiami pri nákupe niekoľkých luxusných vozidiel pre Lynx comando, ktorému v minulosti velil. Tieto totiž neboli využívané na účely, na ktoré boli oficiálne zakúpené. "Zaujímalo ma aj to, prečo si štát kvôli pánovi Hamranovi prepožičiava od súkromných firiem vozidlá, aké nemá k dispozícii ani hlava štátu. Je smutné a na zamyslenie, že takéto otázky považuje policajný prezident za problém a vydáva kvôli nim pokyn na neposkytovanie informácií. Ešte smutnejšie je, že práve on sa pasuje za ochrancu novinárov a v Deň slobody tlače ide na odovzdávanie novinárskych cien."

Lyžovačka na horách aj more. Hamran si dopraje relax, ako sa patrí