Od nedele stihol napísať celkovo až neuveriteľných 12 statusov, ktoré venoval plánu na pomoc rodinám kde vysvetľoval v čom má pomôcť Slovákom a v čom sa saskári mýlia. „SaS, bohužiaľ, zaplavila internety s bohapustými klamstvami typu “Všetky rodiny s príjmom nižším ako minimálna mzda, na Matovičovej reforme prerobia!”. Veľmi dobre vedia, že presný opak je pravdou - neexistuje rodina, ktorá by na mnou navrhnutých zmenách prerobila ani len jeden cent," argumentoval financmajster na internete a vyzval svojich fanúšikov nech jeho príspevok zdieľajú a vytvoria tak tlak na Sulíkovu stranu, ktorá chce návrh vetovať.

Internetové prestrelky

Nie každému sa Matovičove zámery pozdávali, čo mu dali vedieť aj v komentároch pod statusom. Aj tu bol líder obyčajných ľudí mimoriadne aktívny a odpisoval skoro na každý komentár. Vecný tón argumentácie sa však najmä pri kritických pripomienkach nepodarilo udržať. Niektorí ľudia ho upozornili na nedostatky v zverejnených tabuľkách. „Daňový bonus je iba do výšky zaplatenej dane, čiže pri 1200 brutto je to 125 eur a nie 200 eur, už som Vás na to upozorňoval, opravte si to, pri 900 eur je to iba 76 eur a nie 200 eur," poznamenal komentujúci čo expremiér nemohol nechať bez odozvy. „A kto Vám také hlúposti natlačil? Aha, SaSka. Áno, klamu ľudí, že daňový bonus bude len do výšky zaplatenej dane. Je to lož, výpočet mate v prílohe," odpísal minister, ktorý s pribúdajúcimi komentármi začal strácať pokoj.

„Kde je tá podpora? Vy špiny," nechala sa uniesť žena čo už podráždilo aj Matoviča, ktorý prišiel so skutočne dospeláckou odpoveďou hodnou člena vlády. „Hrabká trošku?" šplechol ako odpoveď politik. To, že takáto invektíva nie je zrovna tým typom komunikácie, ktorí ľudia od zvolených zástupcov ľudu očakávajú, oznámili Matovičovi aj bývalí sympatizanti. „Tak toto je odpoveď ministra občanovi Slovenskej republiky? Pekne, tak týmto ste u mňa prehrali na celej čiare, aj tie posledné omrvinky dôvery," napísala v reakcii pani.

Nevie argumentovať

Hyperaktivita financmajstra na internete má podľa odborníka na komunikáciu Pavla Minára jasný cieľ - nakloniť si ľudí na svoju stranu. „Evidentne tá vláda je nervózna, je nervózna z toho, že sa nevedia dohodnúť na ničom čo by sa podobalo nejakým kompenzačným alebo protiinflačným opatreniam. A do toho Matovič vytiahol zo šuflíka to čo mu už raz odignorovali. To čo vtedy nazýval daňovo-odvodovou revolúciou, zrazu je niečo, čo má zmierňovať následky inflácie," zhodnotil Minár.

Zdôraznil, že takáto taktika ale Matovičovi nebude fungovať. „Nemôže to byť efektívne už aj z toho dôvodu, že tá jeho dôveryhodnosť je tam, kde je. A to už môže písať čokoľvek, to už je viacej ako na smiech." Útoky na komentujúcich ľudí vníma odborník ako argumentačnú chybu, ktorou docieli presný opak toho čo chcel.
„On je nervózny keď mu niekto odporuje a veľmi rýchlo stráca technicko-obsahové argumenty a začína byť osobný. To sa stáva ľuďom, ktorí nie sú zvyknutý argumentovať. Namiesto toho, aby jej vysvetlil čomu nerozumela, tak zaútočí osobne," skonštatoval Minár podľa ktorého je to kontraproduktívne. „Lebo ten človek sa zablokuje a povie si, že keď ma nazval, že mi hrabe, o to viac ho neznášam," uzavrel.

Odpoveď Igora Matoviča na sociálnej sieti si môžete pozrieť v galérii →→→