Od ničivého požiaru hradu Krásna Hôrka uplynulo sedem rokov, počas ktorých sa vymenili traja ministri kultúry, rovnaký počet generálnych riaditeľov Slovenského národného múzea (SNM), no túto našu kultúrnu pamiatku nie a nie opraviť. Akoby bola začarovaná. Domáci z obce Krásnohorské Podhradie už prestali aj rukami zalamovať. Slová, ktorými by opísali svoje pocity, hľadajú ťažko. Pohľadom o hradný kopec už ani nezavadia. Starosta dediny Peter Bollo lakonicky prehodí.

„Čo vám mám povedať? U nás nič nové. Už asi štyri roky do areálu hradu noha stavbára ne­vkročila. Smejem sa, že aj ten žeriav, ktorý z hradu trčí, tam stojí toľké roky, že ho pomaly za pamiatku vyhlásia,“ snaží sa rozhovor na žart obrátiť. Vážnejšie dodáva, že azda hodno veriť najnovším sľubom kompetentných. Tí sa dušujú, že všetko je na najlepšej ceste a hrad alebo aspoň jeho časť sa chystajú verejnosti sprístupniť v roku 2021. „Ale tých dátumov už bolo...“povzdychne si starosta.

Posun, ale kam?

Ministerka kultúry Ľubica Laššáková je optimistickejšia. „Teší ma, že môžem potvrdiť efektívne fungovanie Ministerstva kultúry SR a SNM pri realizácii tohto projektu. Zároveň sa ukázal veľký prínos plynúci zo spolupráce so Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave. Išlo o spojenie správnych odborníkov, ktoré v uplynulých mesiacoch prinieslo konkrétne výsledky v oblasti predprojektovej a projektovej prípravy obnovy hradu. To nás zároveň výrazne posúva vpred k sprístupneniu jednotlivých častí hradu pre verejnosť v plánovanom termíne do troch rokov,“ vyhlásila pri príležitosti siedmeho výročia vyhorenia hradu.

Človek pri jej slovách veru spozornel. Po rozume mu behalo jediné - to akože ju fakt teší, kam sa rekonštrukcia jednej z našich najznámejších kultúrnych pamiatok za sedem rokov dostala? Objektívne treba priznať, že niekam hádam aj áno. Tvrdia to aj zodpovední zo SNM, teda z inštitúcie, ktorá hrad Krásna Hôrka kompetenčne zastrešuje.

„Komplexný projekt obnovy hradu Krásna Hôrka a jeho okolia, najrozsiahlejší v histórii hradu, za uplynulý rok a pol výrazne pokročil. Špecializovaný projekčný tím sa vyrovnal s väčšinou problémových oblastí a zistených nedostatkov, čo umožňuje plynulé napredovanie obnovy hradu,“ dalo verejnosti vedieť vedenie SNM prostredníctvom svojho špecializovaného pracovníka Tomáša Hollého, podľa ktorého sa doteraz na obnovu hradu preinvestovalo spolu zhruba 5,2 milióna eur z poistného plnenia a približne 97-tisíc eur z verejnej zbierky. Koľko prostriedkov bude SNM ešte potrebovať do finálnej verzie, Tomáš Hollý neprezradil.

Pani ministerka: Ľubica Laššáková sa teší z postupu na obnove hradu Krásna Hôrka.
Pani ministerka: Ľubica Laššáková sa teší z postupu na obnove hradu Krásna Hôrka.
Zdroj: Július Dubravay

Samé žaloby

Nie je známe ani to, či a ako veľmi sa nový projekt líši od toho, ktorý SNM verejne prezentovalo v marci 2016. Pochádzal z dielne architekta Petra Kucharoviča a podľa vtedajších náznakov bolo na kompletné dokončenie rekonštrukcie hradu potrebných ešte asi desať miliónov eur. Zo spolupráce s menovaným architektom napokon zišlo, keďže nové vedenie SNM s ním v roku 2017 rozviazalo zmluvu.

Zato má na krku súdnu žalobu, ktorou sa Peter Kucharovič domáha, aby bolo ukončenie spolupráce vyhlásené za neplatné. Okrem toho čelí SNM žalobe zo strany dodávateľa stavebných prác v rámci prvej fázy rekonštrukcie. Bol ním Marián Fifík, ktorý žiada od Národného múzea doplatiť vyše 336-tisíc eur.

Ďalšiu žalobu podala na SNM firma PR QUERKUS, ktorá neuspela vo verejnom obstarávaní na dodanie prác v spomínanej prvej etape obnovy. SNM ju vylúčilo z verejnej súťaže, no zdá sa, že nezákonne. Za to chce uvedená firma od múzea vyplatiť náhradu škody. V akej výške, nevedno, no menej ako milión eur to vraj nebude.

Sumár siedmich rokov od ničivého požiaru hradu Krásna Hôrka je žalostný. Pamiatka je pre verejnosť stále neprístupná a podľa všetkého otvorená tak skoro ani nebude. SNM navyše dochádzajú peniaze, o ktoré sa musí súdiť s viacerými subjektmi. Nešťastní sú aj v obci Krásnohorské Podhradie, kde nielen miestni, ale i podnikatelia prichádzajú o nemalé prostriedky, zato pani ministerka kultúry sa teší. Všetko je tak, ako má byť. Na Slovensku.