Generálny prokurátor je jeden z najmocnejších mužov štátu, ktorý má počas sedemročného funkčného obdobia právo zasiahnuť do akéhokoľvek konania na Slovensku. Z titulu svojej moci môže napríklad prepustiť na slobodu mafiána alebo ho vôbec nevyšetrovať, môže tiež rozhodnúť, ako má jeho podriadený s tým-ktorým spisom narábať. „Obyčajný prokurátor“ síce má právo protestovať, ale riskuje odobratie spisu.

Žiaľ, skúsenosti u nás ukazujú, že generálny prokurátor zďaleka nie je prvý medzi rovnými, ale skôr všemocný medzi malými pánmi. Práve preto bude júnová hra o trón taká dôležitá!

Sluha politikov?

„Podľa súčasného zákona navrhujú prvého muža prokuratúry politické strany a volí ho parlament. Ako však môže úrad fungovať nezávisle, keď je jeho šéf politikom za svoje zvolenie vďačný?“ rozčuľovala sa nedávno riaditeľka nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.

Inak to vidí bývalá prokurátorka Eva Mišíková. „Nezávislosť je daná v osobnosti. To, že človeka zvolia v parlamente, neznamená, že bude podliehať politickým vplyvom,“ vysvetľuje. Pozitíva a negatíva ôsmich slovenských generálnych prokurátorov pozná do bodky. Zažila prácu so všetkými.

Väčšina politikov aj odborníkov sa však zhoduje, že zmena je nutná. Nová vláda si len láme hlavu nad spôsobom, ako na to. Jaromírovi Čižnárovi vyprší funkčné obdobie už v júli a to, kto ho nahradí, či ako sa proces výberu nastaví, bude dôležitou známkou na vysvedčení vlády Igora Matoviča.

Vrabec v hrsti, holub na streche

Ak ešte stále niekomu nie je jasné, čo všetko je v hre, nazrime do minulosti. Minimálne jedno rozhodnutie má totiž dôsledky dodnes. Písal sa rok 2004, Dobroslav Trnka vo funkcii len začínal a už zadal smer svojej kariére. Postaral sa o to, aby veľkopodnikateľa Jozefa Majského pustili na slobodu.

Raz vtáčik z hrsti vypustený, nikdy nechytený. Justícia je na Majského odvtedy krátka. Kráľ 90. rokov, ktorý sa pýšil ženami, zbraňami a parohmi, si takmer nerušene užíva dôchodok. V prípade tunelovania nebankoviek možno nikdy nepadne právoplatný verdikt. Majský sa z pojednávaní toľko ospravedlňoval, že Najvyšší súd prerušil jeho 17 rokov sa ťahujúce trestné stíhanie. Obnoví ho ešte? Odpoveď je vo hviezdach.

Vyhraj voľby, môžeš všetko

Trnka vraj v prípade Majského nebral do úvahy názory podriadených prokurátorov. Išiel hlavou proti múru a rozhodnutie o prepustení zobral na seba. Na Slovensku teda neplatí heslo zosnulého politika Smeru Pavla Pašku - vyhraj voľby, môžeš všetko - len pre vládu a parlament, ale aj pre generálneho prokurátora.

Politici dobre vedia, že je v ich záujme mať v kresle šéfa tohto úradu svojho človeka. Zubami-nechtami preto vždy za svojich ľudí bojovali. A voľby najdôležitejšej postavy trestného konania adekvátne tomu aj vyzerali.

Vždy to bola dráma

Šok zažila napríklad v roku 2010 koalícia pod vedením Ivety Radičovej. Krátko po tom, ako sa po Smere ujala moci, bolo jasné, že má problém. Vtedajšia voľba generálneho prokurátora bola totiž skutočným utrpením. Skúšali to dlhé mesiace a opakovane.

Raz kandidátovi Smeru Dobroslavovi Trnkovi dokonca chýbal len jediný hlas na znovuzvolenie. Ktože to vtedy z vládnej väčšiny premiérku zradil? Dodnes nevieme. Tajná voľba je tajná a keďže poslanci volia podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia, aj v KDH, Moste-Híd, SDKÚ či v SaS sa našli takí, ktorí videli predĺženie úradovania Trnku ako správnu vec.

Poučenie o morálke

„Prokuratúra je hermeticky uzavretý systém, bez akejkoľvek kontroly, teda ak neberieme to, že súdy rozhodujú o prijatí alebo odmietnutí obžaloby. Oceňujem preto, že nový návrh o voľbe jej hlavy rozširuje okruh subjektov, ktoré budú môcť navrhnúť kandidátov z rôznych profesií,“ komentuje novinky Eva Mišíková.

Na rozdiel od kolegov, ktorí tvrdia, že generálny prokurátor by sa mal vyberať naďalej výhradne spomedzi prokurátorov, sa teší z väčšej konkurencie. Odhliadnuc od litery starého alebo nového zákona, či politických hier, podľa nej je nakoniec výkon akejkoľvek funkcie aj tak závislý od charakteru vybratého človeka.

„Vždy volili politici. Ak si tam dajú neschopnú osobu, je to ich zodpovednosť. Ak sa ukáže, že podlieha nejakej strane alebo záujmovým skupinám, je to dôvod na jej odvolanie,“ jasne menuje možné riešenie problémov. Kto nakoniec bude kandidovať a kto koho navrhne, budeme pozorne sledovať.

Mohlo by vás zaujímať: