FOTO nájdete v GALÉRII

To že sa o cigarovom klube vyjadruje s dešpektom, vyplynulo z jeho odpovede na citlivú otázku o jeho údajných schôdzkach ešte ako advokáta so sudcom Najvyššieho súdu SR Jurajom Klimentom, ktoré sa mali v lete 2020 odohrávať v súkromnej advokátskej kancelárii Dentons.

Lipšic odpovedal, že v Dentonse sa stretával s viacerými sudcami a žiadny konflikt záujmov nevidí. Nehovorili totiž o jeho niekdajších klientoch, napríklad kajúcnikovi Beňovi, ale prerokúvali reformu justície. Štipľavo ešte poznamenal: „Tieto stretnutia mali pracovný a otvorený charakter, a preto sa uskutočňovali v oficiálnych priestoroch advokátskej kancelárie a nie v konšpiračných bytoch alebo v cigarových kluboch.“

Zaujalo nás nielen to, že prostredie advokátskej kancelárie považuje za verejné, keďže sa tam riešia intímne, najcitlivejšie záležitosti klientov, ale aj to, ako v podstate opovržlivo hovorí o priestoroch tajnej služby zriadenej kvôli ochrane štátu.

Tajomné miesto

Cigarový klub SIS je opradený viacerými legendami. Verejnosť ho môže vnímať ako miesto, kde sa odozdávajú tajné informácie medzi mocnými ľuďmi, spriadajú intrigy a dohadujú nelegálne stratégie a biznisy.

Jeho existenciu prvýkrát verejne spomenul bývalý riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó. Pri vyšetrovaní totiž uviedol, že v cigarovom klube tajnej služby sa dozvedel, že ho tajní rozpracúvajú v súvislosti s prípravou vraždy vyšetrovateľa. Po stretnutí mu vraj vtedajší špeciálny prokurátor Kováčik odovzdal kópiu jeho vlastného spisu aj s utajovanými skutočnosťami o jeho odpočúvaní.

V cigarovom klube SIS sa tak­isto podľa výpovede Makóa dohodol postup, ako sa ukončí rozpracovanie podnikateľa Zoroslava Kollára tajnou službou. Makó si za to od Kollára podľa vlastných slov vypýtal štyridsaťtisíc eur a z toho dvadsaťtisíc vraj dal bývalému riaditeľovi SIS Vladimírovi Pčolinskému. Prípad je stále vo fáze vyšetrovania, obžaloba na súde neprešla.

Súdiac podľa rečí Makóa bol cigarový klub skutočne hriešnym miestom. Lipšic to svojím vyjadrením podporil.

O čo ide naozaj?

Cigarový klub zaujal aj nás. Pred rokom kolegyňa Ľudmila Lacková pripravovala rozhovor s riaditeľom SIS Michalom Aláčom, spoločne teda sedeli v priestoroch tajnej služby. Riaditeľ Aláč vtedy potvrdil, že v sídle SIS majú rokovaciu miestnosť, kde je dovolené fajčiť, ale určite ju nemožno považovať za cigarový klub.

„Je to malá miestnosť so sedením prispôsobená tak, aby prítomní mohli fajčiť. Je tam nainštalovaná klimatizácia schopná odsávať dym. Tak ako na celom našom pracovisku, aj v tejto miestnosti sú zatemnené okná. Keďže ide o chránené priestory, na ochranu proti odpočúvaniu zvonka je v miestnosti špeciálna technika, aby sa tam mohli prerokovávať utajované skutočnosti,“ prezradil Michal Aláč.

Kvôli kajúcnikom

A tak sa nám legenda trošku rozpadá. Z klubu zahaleného tajomstvom sa stáva obyčajná rokovacia miestnosť, v ktorej sa dá fajčiť… A veru ani Daniel Lipšic, ktorý ostentatívne obhajuje svoje niekdajšie stretnutia so sudcami na pôde súkromnej kancelárie, nepristupoval k schôdzkam v „klube“ vždy s dešpektom. Lipšic potvrdil naše informácie, že do cigarového klubu tajných chodil ešte ako advokát aj on, minimálne dvakrát v roku 2020.

Návštevy vraj súviseli s prevzatím zastupovania spolupracujúcich obvinených Bernarda Slobodníka a Borisa Beňu. Beňa býval prvým námestníkom riaditeľa SIS, preberanie jeho veci v priestoroch tajnej služby dáva zmysel. Ale prečo tam Lipšic riešil čosi ohľadne exfunkcionára NAKA Slobodníka? Po odpovedi stále pátrame.

Koho Lipšic nabonzoval a koho nie

Daniel Lipšic teda osobne posedával v cigarovom klube a zrejme, aby po našom odhalení nevyšiel najhoršie, iniciatívne „nabonzoval“ aj človeka s ktorým je v súčasnosti často v konflikte. Podľa Lipšicových slov sa v klube SIS pred zvolením do funkcie generálneho prokurátora ocitol aj Maroš Žilinka. Ten túto informáciu bez akejkoľvek negatívnej konotácie potvrdil.

Zaujímavé je, že v súvislosti s cigarovým klubom SIS nám Lipšic nepredhodil aj predsedu Súdnej rady SR Jána Mazáka. Lebo ako sa nám podarilo zistiť, dovoz Mazáka do sídla SIS minimálne raz osobne zabezpečoval práve Daniel Lipšic. On to však popiera s tým, že "ani neviem o tom, že by niekedy v sídle SIS bol".

„Stretnutia boli výlučne z dôvodu, že po rozšírení kompetencií súdnej rady pri preverovaní sudcovskej spôsobilosti sme povinní vyžadovať informácie od SIS, čo aj robíme. Boli sme si ujasniť, ako vyžadovať informácie a ako s nimi nakladať o kandidátoch na sudcov tak, aby sme neporušovali žiaden zákon,“ objasnil nám Mazák svoje návštevy.

Lipšic nespomenul ako návštevníka cigarového klubu ani svojho známeho, sudcu Najvyššieho súdu SR Juraja Klimenta. Ten tam podľa našich zistení bol minimálne päťkrát. Priestory mu vraj vyhovujú, lebo je fanúšikom cigár.

Sudca Kliment na naše otázky ohľadne pofajčievania v priestoroch SIS neodpovedal.