Oskar Frešo, syn bývalého bratislavského župana a niekdajšieho poslanca za SDKÚ, má nad písacím stolom karikatúru otca s Luciou Žitňanskou. Pavol Frešo ako mohutný muž s čiernymi kruhmi pod očami jej vraví, že strana potrebuje chlapa. Veľkého chlapa. Kresba pochádza z roku 2012, keď o post lídra bojoval práve Pavol Frešo s exministerkou spravodlivosti. Už vtedy bola strana na tom zle. Bodku za kedysi najsilnejším pravicovým zoskupením dal volebný výsledok v roku 2016. V parlamente ju chcelo len 0,26 percenta voličov. Vtip o tejto udalosti však dcéra Pavla Freša nemá rada. „Áno, videla som tú fotografiu otca, keď má mlieko viac percent ako vaša strana. Ale čo ja viem, veľmi sa na tom nesmejem. Politické vtipy nemusím, som nimi presýtená,“hovorí 19-ročná Zora Mária.

Stáli pri ňom

Kým strana skončila v roku 2016, Frešo až o rok. Mandát poslanca síce neobhájil, zostával mu však ešte županský. Staršie deti Pavla Freša, ktorý stál na čele Bratislavského samosprávneho kraja v rokoch 2009 až 2017, otcovi víťazstvo aj v tých posledným župných voľbách priali. Keď prehral so saskárom Jurajom Drobom, rodine sa aj uľavilo. „Koniec koncov, je lepšie, že už v politike nie je,“priznáva Zora Mária. Teraz má otec na nich a na ich sedemročného brata viac času. „Otec nie je ako z rodiny Adamsovcov, chladný. Je vtipný a normálny,“vyvracia stereotyp Oskar Frešo.

Jeden za všetkých, všetci za najmladšieho

Pavol Frešo sa ocitol v koži „mužíka domáceho“, ak by sme chceli nájsť nejaký ekvivalent ustáleného spojenia „žienka domáca“. Päťčlenná família má po rokoch aktívneho politického života teraz jednu prioritu. Postarať sa o najmladšieho člena tak, aby sa mu uľavilo. Malému Alanovi, ktorý trpí autizmom, sa vlani priťažilo, a keďže k rodine chodila vzhľadom na záchvaty sanitka, exžupan priznal, že sa so synovým stavom boria. „Alan podstupuje dlhodobú experimentálnu medicínsku liečbu v domácom prostredí. Vyžaduje to pravidelné laboratórne merania a denné klinické sledovanie stavu,“vysvetľuje mama Frešových detí Zora Frešová. Aj ona pre syna načas zastavila svoju prax klinickej psychologičky. Staršie deti majú dokonca vybavené individuálne študijné plány, aby rodičov pri bratovi trochu vystriedali.

MAJÚ ÚSPORY: Rodina žije z peňazí, ktoré Pavol Frešo našetril, kým vykonával mandát poslanca a župana najmenšieho kraja.
MAJÚ ÚSPORY: Rodina žije z peňazí, ktoré Pavol Frešo našetril, kým vykonával mandát poslanca a župana najmenšieho kraja.
Zdroj: Archív

Zmeškal kadečo

Keď sa stal Pavol Frešo poslancom Národnej rady, mali jeho staršie deti 6 a 4 roky. Dcéra hovorí, že za obdobie strávené v politike zameškal veru kadečo dôležité: súťaže, združenia rodičov, školské besedy. „Snažil sa však, vozil ma napríklad z tréningov a na ne,“ zastane si otca Oskar. Mladík hrával hádzanú.

„Neviem, či som vnímala, že by mi niekto vyčítal protekciu. Viem, že učitelia boli niekedy nepríjemní. Možno bol ich postoj voči mne takto ovplyvnený. Ale inak si myslím, že ľudia si robili skôr žarty, keď sa pýtali, či sme si dosť nakradli. Po čase som to prestala riešiť. Vždy si niekto myslí, že musíme mať také a hentaké veci, obrovský dom, super život,“ opisujú zhodne Zora aj Oskar. Za oponu vraj ľudia nechcú vidieť. „Politici kradnú, áno, ale neprávom dávame všetkých do jedného vreca,“ ponúka svoj pohľad na vec Oskar. Mladí dopĺňajú, že pre bratovo zdravie niekedy nechodia na dovolenku ani raz do roka a žijú v byte, ktorý mali ešte v čase, keď otec  v politike nebol.

V zákulisí s Dzurindom aj s Radičovou

Frešove deti sa od mala ukazovali po otcovom boku počas volieb pri urnách. „Vždy som s ním chodila po kampaniach. Prišla som za ním aj do parlamentu, do úradu. Bavilo ma to. Všetko ma zaujíma. Keď bol župan, bola som na otvorení kadečoho,“ rozpráva Frešova prvorodená. Vďaka výletom po Bratislavskom samosprávnom kraji vraj vie, čo sa opravilo alebo postavilo za úradovania jej otca. „To len ľudia si myslia, že im to vyrástlo včera,“ podpichuje, hrdá na zásluhy  hlavy rodiny.

Súrodenci Frešovci tvrdia, že s politickým priezviskom problém nemajú. Otec už vyše dvoch rokov nie je na očiach a ľudia vraj rýchlo zabúdajú. Ak si aj spoja meno s dvojnásobným županom, tak to nie je vážne. Zora Mária sa trochu sťažuje, že bývala unavená zo zvedavých otázok rovesníkov. „Pýtali sa, čo si myslím o tom či onom, čo môj otec urobil vtedy, ako to myslel, a ja som nevedela. Nie som môj otec. Čo ja viem, ako to cíti? Napokon, ľudia sa chcú o tom rozprávať a nepočúvajú iných, len seba,“ argumentuje. Ach, so zvedavcami mohla mať viac trpezlivosti! Veď nie každý sa dostane do bytu Ivety Radičovej či Tatiany Rosovej alebo sa mu podarí vkĺznuť za zatvorené dvere po mítingu SDKÚ, kde spolu tajne diskutujú Ivan Mikloš či Mikuláš Dzurinda. Pavol Frešo ako Staromešťan totiž patril do najprestížnejšej bunky dnes už skoro zaniknutej strany. V centre Bratislavy bývali všetky najzvučnejšie mená.

DEBAKEL: Pavla Freša volali aj hrobárom SDKÚ. Strana získala v ostatných parlamentných voľbách 0,26 percenta. Na kandidátke nebolo žiadne známe meno.
DEBAKEL: Pavla Freša volali aj hrobárom SDKÚ. Strana získala v ostatných parlamentných voľbách 0,26 percenta. Na kandidátke nebolo žiadne známe meno.
Zdroj: ?tefan Pu?k??

Hrobár SDKÚ

Slávna strana však skončila. A zrejme aj preto, že Pavol Frešo premrhal šancu postaviť ju na nohy. Ak ho aj mnohí vinia za fiasko kedysi mocných konzervatívcov, ktorí porazili Mečiara, jeho deti vidia veci inak. „Myslím si, že tá strana sa už beztak nedala zachrániť. Nie je úplne jeho vina, koľko percent získalo v posledných voľbách SDKÚ. Myslím, že ľudia to s odstupom času pochopili. Vtedy bolo jednoduché povedať, čo urobil zle,“ hovorí Zora Mária. „Nemyslím si, že sme niečo stratili preto, že náš otec bol politik. Naopak, veľa sme sa naučili,“ odbíja nás Oskar. Čo získali? „Skúsenosti, ako riešiť problémy, ako pracovať pod stresom,“ vymenúva. „Komunikačné schopnosti, stretnutia s ľuďmi,“ doplnila sestra.

Syn chce obchodnú dohodu s USA

Oskar Frešo má síce len 17 rokov, ale už skúša vlastné podnikanie. Gymnazistu baví IT, a tak so spolužiakmi kadečo vymýšľajú. Zora Mária študuje na Fakulte manažmentu program v angličtine a keďže má certifikát z tohto jazyka na úrovni rodeného Angličana, zarába si aj vyučovaním. Možno sa rodinné meno aj vďaka jej ambíciám zas objaví v parlamente. „Mňa politika láka. Ale najskôr si chcem dokončiť školu, zarobiť, zabezpečiť sa a potom sa možno odhodlám. Ale chcem mať zarobené, nech si nik nemyslí, že robím politiku pre peniaze. Nechcela by som, aby si niekto myslel, že keď prídem o mandát, budem mať problém uživiť sa,“ vraví mladá dáma, ktorá sa chce takto obrniť proti útokom, ktorých bola svedkom počas rokov strávených v zákulisí politiky.

Keď sa pýtame, čoho by sa mali politici chytiť, aby urobili ich život lepším, Zora Mária ani nevie. „U nás je problém postoj ľudí. Nadávajú, že niečo nie je dobré, ale nepovedia, ako by to malo byť. Často sa ľuďom nechce,“analyzuje. Naopak, jej brat má v tejto téme jasno. Chcel by, aby naši politici čím skôr podpísali colnú úniu s USA. Pomohla by hlavne v obchode s technikou, myslí si. Oskar voliť ešte nemôže. Zora Mária hovorí, že primátora aj prezidentku už volila. Vynechala však účasť na európskych voľbách. K urne sa nechystá ani v marci 2020. „Nemám pocit, že by tam bol niekto, koho voliť. Som aj presýtená a myslím, že mám právo nejsť voliť, keď nechcem,“vysvetľuje študentka.

Mohlo by vás zaujímať: