Prechádzala som sa so psíkom. Zrazu som začula niečo ako rinčanie skla, potom sa na balkóne rozrazili dvere a vybehla naň suseda Lucka. Strašne kričala: Pomoc! Pomoc! Trhala zo seba tričko! Potom spadla na zem, viac nevstala…,“ povedala s plačom žena, ktorá sa stala svedkyňou nevysvetliteľnej tragédie. Píše Tatiana Michalková pre Plus JEDEN DEŇ.

FOTO Lucky aj miesta nešťastia nájdete TU

Strašnou zhodou okolností vtedy pod balkónom Lucie venčila psíka aj jej mamina. Tá uvidela, ako Lucka vybehla von a volala o pomoc. „To sa ani nedá opísať, ako strašne začala kričať, v živote som nič strašnejšie nepočula,“ dodala suseda s tým, že Luckinu mamu museli ratovať zdravotníci aj psychológovia.

Vždy vysmiata

Lucka podľa ľudí pracovala v škôlke, milovala deti a deti zas ju. „Bola také slniečko usmiate. Večne dobre naladená. Krásna, milá žienka, toto sa nemalo stať,“ uzavrela susedka s tým, že si nevie vysvetliť, ako mohol náhodný výstrel preletieť 120 metrov a trafiť mladú ženu stojacu v kuchyni rovno do hrude.

Podľa trenčianskej polície došlo k tragédii v nedeľu o 18. hodine. „Podľa doteraz zisteného, pravdepodobne počas manipulácie so zbraňou v byte došlo k náhodnému výstrelu. Projektil prerazil okno a následne prestrelil vo vzdialenosti približne 120 metrov okno oproti v bytovom dome,“ povedala trenčianska krajská policajná hovorkyňa Katarína Kuzmová.

Projektil mal preletieť cez dve zatvorené okná a zasiahnuť mladú ženu, ktorá stála pri kuchynskom okne a pripravovala večeru, rovno do hrude. Po celý čas sa mala nachádzať bokom k oknu, práve v čase, keď sa na chvíľku obrátila hruďou k oknu, k umývadlu, vyšla strela. Pomôcť jej už nedokázali ani záchranári, ktorí podľa ľudí vyvinuli enormné úsilie, aby Lucku priviedli k životu. „Hodinu ju tu oživovali. Všetci sme vedeli, že nemajú šancu, že je mŕtva, ale oni chceli poraziť smrť, nevzdávali sa. Trhalo to srdce,“ povedala svedkyňa.

Strielal bývalý policajt?

Strieľať mal 48-ročný muž, bývalý policajt, majiteľ zbrojného preukazu. Podľa doterajších zistení sa v byte u rodičov pokúšal vypáčiť zo zbrane náboj, ktorý sa v nej zasekol. Podľa svedkov muž hneď po výstrele vybehol na ulicu. „Bol v strese, snažil sa zistiť, kam strela letela. Keď si uvedomil, čo sa stalo, úplne ho to zlomilo. Zostal na mieste, čakal na policajtov, kým prídu,“ povedala so slzami v očiach svedkyňa s tým, že po ich príchode sa muž, ktorý vystrelil, úplne zrútil. Podľa našich informácií je stále pod silnými sedatívami.

Nie všetci ľudia však veria vyšetrovacej verzii, s ktorou pracuje polícia. Teda, že šlo o nešťastnú náhodu. „Tomu je ťažko uveriť. Tam bolo maximálne tak 30 centimetrov, aby trajektória strely náhodne zasiahla rovno ženu pri okne,“ povedal svedok. Ten zdôraznil, že na zbrani mal byť nasadený aj puškohľad.

V januári 2020 sa stal podobný incident aj v Myjave. Projektil zblúdenej strely prenikol vtedy cez okno do čakárne ambulancie detskej lekárky. V čase streľby tu sedeli rodičia s deťmi. Projektil zasiahol jednu z mamičiek, našťastie ju zranil len ľahko. Ukázalo sa, že strela vyšla z legálne držanej krátkej guľovej zbrane 63-ročného muža z Myjavy. Ten s ňou manipuloval pred garážami, keď náhodne vystrelila.

Prípady z minulosti

Bezpečnostný analytik Juraj Zábojník vraví, že aj keď znie príbeh zblúdenej strely neuveriteľne, aj takáto náhoda je možná. „120 metrov nie je žiadna diaľka, Keby to bolo aj na niekoľko stoviek metrov, bolo by to možné a nemohlo to ani inak skončiť,“ myslí si Zábojník.

Ten je presvedčený, že na vine je jednoznačne strelec. „Ten mal dávať veľký pozor. V prvom rade sa nikdy zbraň nesmie nasmerovať nielen voči osobe, ale ani do priestoru, kde by vystrelená rana alebo dopadnutá strela mohla spôsobiť nejaké poškodenie, či už na živote a zdraví človeka, ale aj majetku. Čiže, to bola chyba strelca,“ zdôrazňuje Zábojník.

Dodáva, že strela vždy, ak prechádza cez čokoľvek, mení dráhu. „Ak ide cez sklo, môže naraziť do sieťky, vždy strela mení aj smerovanie, dráhu, pretože ju to odkloní, ak je to všetko tak, ako sa ukazuje, tak to bola jedna veľká, nešťastná náhoda, s takýmto veľmi vážnym následkom,“ myslí si Zábojník.

Ten dodáva, že s takýmito náhodami sa už stretol. „Aj pri policajných a ozbrojených zložkách sa stalo množstvo rôznych nehôd pri manipulácii so zbraňou v služobných miestnostiach. Keď vyjde rana, projektil narazí na stenu alebo nohu stola, lieta do všetkých strán a môže zabiť nie jedného, ale niekoľko ľudí,“ hovorí Zábojník.

Zároveň zdôrazňuje, že každý jeden držiteľ zbrane si musí byť vedomý, že existujú smernice a pravidlá, ktoré je nutné dodržiavať. Pri manipulácii so zbraňou je nutné mať aspoň bedničku s pieskom, či plastovú nádobu s pieskom a zbraň musí byť pri manipulácii nasmerovaná do tejto kopy piesku.

Zábojník si myslí, že toto bola ojedinelá a neuveriteľná tragédia, ale k zodpovednosti musí byť braný ten, kto ju spôsobil, pretože šlo o hrubú nedbanlivosť. „Ťažko predpokladať, že by išlo o úmysel, ale aj to bude jedna z verzií, ktorá sa bude vyšetrovať,“ myslí si Zábojník.

Ten dodáva, že pri vyšetrovaní sa bude určite skúmať i to, v akom vzťahu bola obeť a strelec, či medzi nimi neboli nejaké väzby. „Ak tam niečo bolo, ak sa tí dvaja poznali, prípadne by tam boli svedkovia, tak to polícia bude preverovať,“ uzavrel bezpečnostný analytik.

FOTO Lucky aj miesta nešťastia nájdete TU