Predseda poverenej vlády Eduard Heger odchádza zo strany, ktorá ho pôvodne nominovala. Svoj koniec v Matovičovom OĽaNo oznámil o polnoci na facebooku, no na dnes, utorok 7. marca, už oznámil tlačovú konferenciu s Modrou koalíciou Miroslava Kollára. Čo bude jeho prechod znamenať pre fungovanie vlády a Slovenska?

Nie je to posilnenie stability

„Je to bizarná situácia, že budeme mať dočasne povereného predsedu vlády, ktorý bude potenciálne členom alebo predsedom strany, ktorá sa v ostatných voľbách ani nedostala do parlamentu. Ak niekto hovorí o úradníckej vláde, tak toto bude už naozaj úradnícka vláda. Hoci nie menovaná prezidentkou,“ myslí si politológ Jozef Lenč. A dodáva, že ak sa nezachová kamarátsky vzťah medzi Hegerom a jeho bývalým straníckym predsedom Igorom Matovičom, môže to znamenať, že sa šéf OĽaNO začne voči vláde vymedzovať. Môže sa podľa neho stať aj to, že niektorí ministri sa budú chcieť zbaviť poverenia, lebo vládu nebudú považovať za svoju, ale za vládu strany, ktorej bude Heger predstaviteľom. „Určite hrozí ďalšia nestabilita. Teraz krok rozhodne nie je posilnením stability,“ dodáva Lenč.

Jednou nohou bol vonku celé mesiace

Jeho kolega z brandže, Grigorij Mesežnikov si však nemyslí, že sa v rámci fungovania vláda niečo zmení. „My nemáme koaličné strany. Vláda je v demisii, koalícia skončila. Právomoci vlády v demisii sú obmedzené, niečo musí robiť v súčinnosti s prezidentskou kanceláriou. Na fungovaní Hegera, ako premiéra, sa nič nemení,“ vysvetľuje Mesežnikov. A dodáva, že situácia bude závisieť od reakcií bývalých Hegerových kolegov z OĽaNO. „Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by na neho začali útočiť. Niektorí komentátori tam hľadajú nejakú zákulisnú dohodu medzi Matovičom a Hegerom. Ale je to skôr smiešne. Budú si konkurovať a Heger už dávnejšie komunikoval odchod z OĽaNO. Už bol jednou nohou preč niekoľko mesiacov,“ myslí si Mesežnikov.

„Matovič určite zaútočí“

Podľa politológa Radoslava Štefančíka by teraz bolo veľmi komplikované, keby sa torzo vládnej koalície na čele s Igorom Matovičom snažilo vymeniť povereného predsedu vlády. „Museli by o to požiadať prezidentku a to si neviem ani predstaviť. Zrejme by potom ona vymenovala svoju úradnícku vládu,“ myslí si. Podľa neho budú zatiaľ ticho akceptovať zmenu. „Veď nakoniec reakcia Igora Matoviča na status Eduarda Hegera bol zatiaľ mierová,“ vysvetľuje Štefančík, no dodáva, že práve odchodom Matoviča do parlamentu sa tam presunula aj celá pozornosť verejnosti. Nie je však jasné, ako dlho mier medzi nimi dvoma potrvá.

„Matovič určite zaútočí, nebol by to on, keby to neurobil. Zatiaľ sa tvári zmierlivo, ale to mu nemusí vydržať,“ je presvedčený a dodáva, že by sa tak mohlo stať v momente, keď sa Heger voči Matovičovi silnejšie vymedzí. „Ale na druhej strane, pokiaľ si Matovič ustráži zvyšok poslaneckého klubu, nemuselo by to ešte viac naštrbiť pozíciu vládu vo vzťahu k parlamentu,“ vraví. No dodáva, že oslabenie pozície vlády nezačalo Hegerom, ale skôr samostatnými aktivitami Borisa Kollára a „atómovkami“ Igora Matovič