Tip na článok
Branislav Adamčo odsúdený na doživotie: Svoje obete usmrcoval mimoriadne trýznivým spôsobom.

Hryzie aj na reťazi: Vrah Adamčo drží sudcov už roky ako na špagátiku

O spore vraha so sudcami zo Špecializovaného trestného súdu rozhoduje sudca, ktorý podal antidiskriminačnú žalobu.

Galéria k článku (4 fotografie )
Branislav Adamčo odsúdený na doživotie: Svoje obete usmrcoval mimoriadne trýznivým spôsobom.
Ilavská väznica: Aj spoza jej mreží drží vrah šiestich sudcov ako na špagátiku už šiesty rok.
Mariana Karcela zavraždil na objednávku: Adamčo dostal od Černáka za smrť korunného svedka šesťsto korún.

Jedného chlapa rozstrieľal, ďalšieho uškrtil ťažným lanom. Za tieto a mnohé ďalšie ohavnosti Branislava Adamča odsúdili na doživotie. Tým by malo meno niekdajšieho šéfa zemplínskeho podsvetia pre spoločnosť prestať existovať. Lenže Adamčo neskrotol ani v najťažšom väzení.

Len nedávno súd ukončil jeho naťahovanie so súdnym znalcom, ktorý „si dovolil“ vypracovať Adamčov psychologický posudok a sudcov Špecializovaného trestného súdu a Najvyššieho súdu SR drží nebezpečný väzeň ako na špagátiku neuveriteľných šesť rokov.

Lingvista Adamčo

V minulosti sa najťažšie zločiny trestali tvrdo. Ak si aj odmyslíme dnes neprípustný trest smrti, vykonávaný často krutým spôsobom, odsúdení vrahovia obyčajne nemali čas zapodievať sa nezmyslami. Od svitu do mrku boli zamestnaní ťažkou drinou na galejach, v baniach, zaujímalo ich hlavne to, či dostanú najesť.

Súčasný trend všadeprítomnej politickej korektnosti a obsesného dodržiavania ľudských práv u kreatúr, ktoré nemajú k životu ani štipku úcty, spôsobuje, že beštie sa za mrežami nudia. Viacnásobný vrah Branislav Adamčo si dlhé stereotypné dni v ilavskej väznici kráti napríklad podávaním žalôb. V auguste 2010 zažaloval renomovaného psychológa Roberta Máthého. Adamčo na základe - a teraz sa dobre podržte - „filozoficko- lingvisitickej analýzy žalovaných výrokov“ dospel k presvedčeniu, že Máthé „hrubým spôsobom zasiahol do jeho práva na prezumpciu neviny“.

Aby bolo jasné - Adamčo je absolventom strednej školy elektrotechnickej, takže výrazom „filozoficko- lingvistická analýza“ môže ohurovať iba ak spoluväzňov. Lenže ak si niekto myslí, že súd v niekdajšom Adamčovom teritóriu už v súčasnosti dokáže beštiálneho mafiána uzemniť, zrejme nie je celkom znalý miestnych pomerov.

Ako sa pomstiť znalcovi

Namiesto konštatovania, že vypracovaný psychologický posudok mohol Adamčo napadnúť v rámci svojho trestného konania, súd sa absurdnou žalobou začal s plnou vážnosťou zapodievať. Súdny znalec Robert Máthé sa teda ocitol v pozícii žalovanej súkromnej osoby len preto, lebo podľa Adamča si k nemu dovolil príliš. Psychológ ho vraj trúfalo „považuje za osobu, ktorá je schopná jednak zavraždiť inú osobu, ako aj zorganizovať vraždu na objednávku“.

Psychológ Máthé: Adamčo ho zažaloval, lebo v znaleckom posudku pripustil, že bol schopný vraždiť.
Psychológ Máthé: Adamčo ho zažaloval, lebo v znaleckom posudku pripustil, že bol schopný vraždiť.
Foto: Michal Smrčok

Psychológ Máthé: Adamčo ho zažaloval, lebo v znaleckom posudku pripustil, že bol schopný vraždiť.Foto: Michal Smrčok

Pre fingovanú útlocitnosť právoplatne odsúdeného zabijaka musel Máthé chodiť na pojednávania ako na klavír a dookola obhajovať slová z posudku. Áno, uviedol v ňom, že Adamčo má agresívne sklony, menej rozvinuté vyššie city a menej rozvinuté morálne zábrany, ale len preto, lebo tak to vyšlo zo znaleckých klinicko-psychologických vyšetrení. A, áno, pripustil, že Adamčo mohol vykonať skutky kladené mu za vinu, ale len preto, lebo Adamčove osobnostné charakteristiky to nevylučujú.

Žaloba na súdneho znalca sa časom dostala z východu na súd v Trenčíne a tam už absurdný spor na jar tohto roku ukončili. Zamietnutím žaloby.

Šéf skupiny adamčovcov

Na rozdiel od vymysleného sporu Adamča so znalcom je koniec podobnej kauzy vraha so sudcami zatiaľ v nedohľadne. Žalobu na Jozefa Šutku, Ruženu Sabovú, Jána Hrubalu zo Špecializovaného trestného súdu a Milana Harabina, Janu Serbovú a Pavla Farkaša z Najvyššieho súdu SR podal Adamčo tiež v roku 2010. Uvedení sudcovia rozhodovali o vine policajta Michala Petrusa z Michaloviec, ktorý pracoval pre mafiánsku skupinu adamčovcov a Branislav Adamčo mal pocit, že „hrubým spôsobom zasiahli do jeho základných ľudských práv“.

Sudcovia si totiž dovolili označiť ho za šéfa adamčovcov skôr, ako mal tento fakt aj formálne potvrdený na papieri rozsudkom za zosnovanie a založenie zločineckej skupiny. To, že šéfoval gangstrom na Zemplíne, sa Adamčo v žalobe ani len nesnaží poprieť, len bezducho šibrinkuje slovami ako diskriminácia, prezumpcia neviny, Listina základných ľudských práv a slobôd, ktorých podstata zabijakovi zjavne uniká.

Či, nebodaj, sudcovia Adamčovi predsa len neuškodili, skúma Okresný súd Michalovce už šiesty rok. Odvolaciemu súdu sa to nepozdáva, do Michaloviec poslal uznesenie, podľa ktorého by sa tu konečne mali vyrovnať s otázkou pasívnej legitimácie žalovaných. Veľmi zjednodušene, mali by si tam ujasniť, či Adamčo vôbec mohol žalovať súkromné osoby za ich prácu sudcov. Ale na michalovskom súde si z toho ťažkú hlavu nerobia, všetko ide po starom. Žalovaných kolegov z Bratislavy a z Pezinka predvolávajú na ďalšie pojednávanie na opačnom konci republiky.

Ilavská väznica: Aj spoza jej mreží drží vrah šiestich sudcov ako na špagátiku už šiesty rok.
Ilavská väznica: Aj spoza jej mreží drží vrah šiestich sudcov ako na špagátiku už šiesty rok.
Foto: Emil Vaško

Ilavská väznica: Aj spoza jej mreží drží vrah šiestich sudcov ako na špagátiku už šiesty rok.Foto: Emil Vaško

Rozhoduje o lepšie zarábajúcich kolegoch

Nezmyselný a neúnosne sa vlečúci spor vraha odsúdeného na doživotie so sudcami zo „špeciálu“ je zaujímavý aj z iného pohľadu. Rozhoduje totiž o ňom sudca Vladimír Červenák, ktorý v roku 2007 podal antidiskriminačnú žalobou.

„Žaloba bola podaná dňa 18. 6. 2007,“ potvrdili nám na Krajskom súde Bratislava a zároveň o sudcovi Červenákovi uviedli: „Vo vzťahu k uvedenému žalobcovi je konanie právoplatne zastavené, pretože zobral žalobu v celom rozsahu späť. Okresný súd Bratislava l konanie zastavil uznesením dňa 29. 3. 2011.“

Z uvedeného vyplýva, že michalovskému sudcovi Červenákovi sa nepáčilo, že zarába menej ako sudcovia vtedajšieho Špeciálneho súdu a od štátu žiadal nápravu. Svoju žalobu stiahol až po tom, čo Adamčo zažaloval sudcov Špecializovaného trestného súdu práve na michalovskom súde. Lepšie zarábajúcich kolegov teraz tak trochu sám drží v hrsti.

VIDEO Plus 7 Dní